Haber Detayı
14 Ağustos 2019 - Çarşamba 09:29 Bu haber 1104 kez okundu
 
MAMAK'TA YABANCI DİL İLE YAZILAN TABELALAR İNDİRİLDİ
Mamak Belediyesi, ilçe genelinde Türkçe’nin korunması kanununa istinaden ve gelen ihbarları değerlendirerek, yabancı uyruklu kişiler tarafından açılan iş yerlerinde, yabancı tabela çalışma izni ve ruhsat denetimi düzenledi.
- Haberi
MAMAK'TA YABANCI DİL İLE YAZILAN TABELALAR İNDİRİLDİ

Mamak Belediyesi, ilçe genelinde Türkçe’nin korunması kanununa istinaden ve gelen ihbarları değerlendirerek, yabancı uyruklu kişiler tarafından açılan iş yerlerinde, yabancı tabela çalışma izni ve ruhsat denetimi düzenledi. Düzenlenen denetimlerde kanun gereği yüzde 25’inden fazlası yabancı dilde olan tabelalar tek tek sökülerek iş yeri sahipleri uyarıldı

 

. Gelen şikayetler anında değerlendirilirken, yapılan denetimlerde tabelalar, çalışma izni ve iş yeri ruhsatı incelendi. Kanunlara uymayan iş yerleri hakkında da tespit tutanağı tutuldu ve bir daha Türkçe olmayan tabelaların asılmaması yönünde uyarılarda bulunuldu.

 

Denetimlerimiz devam edecek

 

Tabelaları Türkçeleştirme kararı kapsamında, standartlar kuralına uymayan işletmelerle alakalı Mamak genelinde bir çalışma gerçekleştirdiklerinin altını çizen Mamak Belediye Başkanı Murat Köse, “Vatandaşlarımızdan gelen ihbarlar ve hükümetimizin tabelalardaki Türkçe oranı ile ilgili aldıkları kararın ardından Mamak genelinde denetimlerimize başladık. Ekiplerimizin yaptıkları ciddi çalışmalar neticesinde standartlara uymayan tabelaların kaldırılması yönündeki çalışmalarımızı sürdürmekteyiz” dedi.

 

 

ARTUKLU HABER AJANSI-ANKARA

HABER;ABDULLAH ORTAÇ

 
 
 
 
Kaynak: (AHA) - Artuklu Haber Ajansı Editör: Abdullah Ortaç
Etiketler: MAMAK'TA, YABANCI, DİL, İLE, YAZILAN, TABELALAR, İNDİRİLDİ,
Yorumlar
Haber Yazılımı