Haber Detayı
02 Mart 2019 - Cumartesi 19:40 Bu haber 2132 kez okundu
 
KURTALAN İLÇESİNDE DÜZENLENEN ÖDÜLLÜ YÖRESEL YEMEK YARIŞMASINDA BİRİNCİLER BELLİ OLDU
Siirt Valiliği İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından planlanan ve Kurtalan Kaymakamlığı’nca düzenlenen Ödüllü Yöresel Yemek Yarışması Siirt Valisi Ali Fuat ATİK’in eşi Fulya ATİK'in katılımıyla Kaymakam İhsan Emre Aydın’ın eşi Cansu Aydın'ın himayelerinde Bahçesaray Konferans Salonunda halkın yoğun katılımı ile gerçekleştirildi.
- Haberi
KURTALAN İLÇESİNDE DÜZENLENEN  ÖDÜLLÜ YÖRESEL YEMEK YARIŞMASINDA BİRİNCİLER BELLİ OLDU

Siirt Valiliği İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından planlanan ve Kurtalan Kaymakamlığı’nca düzenlenen Ödüllü Yöresel Yemek Yarışması Siirt Valisi Ali Fuat ATİK’in  eşi Fulya ATİK'in   katılımıyla Kaymakam İhsan Emre Aydın’ın eşi  Cansu Aydın'ın himayelerinde Bahçesaray Konferans Salonunda halkın yoğun katılımı ile gerçekleştirildi.

 

On iki bin yıllık tarihi geçmişiyle bu topraklarda yaşayan birçok medeniyetin ve uygarlığın beşiği olan Siirt İliinin yöresel mutfağı, orijinal, benzersiz kendine has özellikleri bulunan zengin mutfağının tanıtıldığı ödüllü yöresel yemek yarışmasına; yemek kategorisinde 21, tatlı kategorisinde ise 8 yarışmacı katıldı.


5 kişiden oluşan jüri üyeleri yemeklerin ve tatlıların sunumu ile değerlendirmeye başladıktan sonra lezzetlerine ve yöreselliklerine göre puanlama yaptılar.

 

Düzenlenen yarışmada yemek kategorisinde 


1.Gülbahar Lale – Kaburga Dolması
2. Aliye Hülako -Şam Böreği
3. Şükran Aksoy – Mumbar

Düzenlenen yarışmada tatlı kategorisinde


1.Ayşe Çılgın- Sütlaç 
2.Sultan Aksoy- Un Helvesı 
3.Hacer Kayısı- Şillek Tatlısı

 

ilçe Kaymakamı   İhsan Emre Aydın’ın eşi Cansu Aydın'ın   himayelerinde gerçekleştirilen ve kültürel mirası geleceğe taşıma ve değerlere sahip çıkma parolasıyla düzenlenen programda kazananlara ödüllerini takdi

m eden  Atik; çekiliş, tanıtım filmi, yarışma ve müzik dinletileriyle zenginleştirilsen organizasyon için emeği geçen herkese teşekkür etti.

Kültürümüze ait bilinen ya da unutulmaya yüz tutmuş tariflerini gelecek nesillere aktarmak ve yöresel yemek kültürünü gün yüzüne çıkarmayı amaçlayan “Yöresel Yemek Yarışması”katılan vatandaşlarımıza teşekkür edip yarışmada hazırladıkları yemek ve tatlıları ile dereceye giren yarışmacılarımızı tebrik ederiz.''Dedi.

 

 

 

ARTUKLU HABER AJANSI-SİİRT/KURTALAN

Kaynak: (AHA) - Artuklu Haber Ajansı Editör: Abdullah Ortaç
Etiketler: KURTALAN, İLÇESİNDE, DÜZENLENEN, , ÖDÜLLÜ, YÖRESEL, YEMEK, YARIŞMASINDA, BİRİNCİLER, BELLİ, OLDU,
Yorumlar
Haber Yazılımı