Haber Detayı
09 Kasım 2019 - Cumartesi 15:18 Bu haber 3544 kez okundu
 
İYİ PARTİ MARDİN İL BAŞKANI AKAR;''TÜRKİYE FAİZ BATAKLIĞINDA! ''
İYİ PARTİ Mardin il Başkanı Süleyman Akar, "Türkiye bütçesinden son 16,5 yılda 146 Milyar Dolar Faize aktı" dedi.
Mardin Haberi
İYİ PARTİ MARDİN İL BAŞKANI AKAR;''TÜRKİYE FAİZ BATAKLIĞINDA! ''

İYİ PARTİ Mardin il Başkanı Süleyman Akar, "Türkiye bütçesinden son 16,5 yılda 146 Milyar Dolar Faize aktı" dedi.

 

Süleyman Akar yaptığı açıklamada şunları söyledi :


"2019’un ilk yedi ayında bütçeden yapılan faiz ödemesi yaklaşık 11 Milyar Dolar 2003 Yılından başlayarak 2019’un 31 Temmuz'una kadar bütçeden ödenen faiz tutarı, 146 Milyar Dolar Yaklaşık 950 Milyar TL Neredeyse 2020 Türkiye Bütçesi kadar.

 

2020 bütçesi için ön görülen faiz Ödemesi; tam 139 Milyar TL, Toplam Kamu Yatırımları 82 Milyar TL, Bütçe Açığı ise 139 Milyar TL.dir. Kamunun elinde olup kâr elde eden Kuruluş sayısı oldukça azaldığından, Bütçe açığı olarak hesaplanan 139 Milyar TL'nin; ya tekrardan borçlanarak ya da iğneden ipliğe her şeye zam yapılarak kapatılabilecektir.

 

1 Trilyon 95 milyar olarak Tahmin edilen 2020 yılı Türkiye Bütçesinden, faiz Ödemeleri için ayrılacak rakam; 139 Milyar TL.dir. Bu rakam 2020 yılı bütçesinde faiz ödemelerinin büyüklüğü, Hazine ve Maliye Bakanlığının bütcesinden sonraki en büyük Bütçe Kalemi olmakla birlikte, 16 Bakanlık Bütçesinden de daha büyüktür."


İYİ Parti Mardin İl Başkanı Süleyman Akar iktidara ekonomik kriz ve bütçe ile ilgili tavsiyelerini sıralarken, şu görüşlere yer verdi.

 

"Türkiye Ekonomisi büyük bir kriz içerisindedir. Bu krizden çıkabilmek için; öncelikle ekonominin başına sadakat yerine liyakat esaslı, işin ehli biri ile ekibin getirilmesi gerekir. Ardından hızla üretim ekonomisine geçilerek faiz girdabından hızla çıkılmalıdır. Demokrasi, hukuk ve adaletin tesis edilerek bir an önce yatırım için güven ortamı sağlanmalıdır. Ülkemizin dinamikleri kısa sürede bunları başaracak güçtedir.

 

2020 bütçesinin bir vizyonu yok, Türkiye’yi nereye götürüyor, belli değil. Sanayiciye, çiftçiye, girişimciye, sabit ve orta gelirliye daha iyi bir Türkiye vadetmiyor. Türkiye’de yapısal tıkanma var. Bu tıkanmanın açılması için siyasal iklimin değişmesi gerekir. Bunun için de yapısal reformlara ihtiyaç var. Türkiye, siyasal iklimin değişmesiyle yeni bir hikaye yazacaktır.”

 

 

ARTUKLU HABER AJANSI-MARDİN

Kaynak: (AHA) - Artuklu Haber Ajansı Editör: Abdullah Ortaç
Etiketler: İYİ, PARTİ, MARDİN, İL, BAŞKANI, AKAR;''TÜRKİYE, FAİZ, BATAKLIĞINDA!, '',
Yorumlar
Haber Yazılımı