Haber Detayı
19 Aralık 2018 - Çarşamba 10:02 Bu haber 2472 kez okundu
 
İLHAN KARAÇAY'DAN TURİZM BAKANINA VİZE ÇAĞRISI
Türkiye'ye, Rusya, Almanya ve İngiltere'den sonra en çok turist gönderen Hollanda ve Belçika halkı ile turizmciler, zorunlu olan Türkiye vizesinin kaldırılmasını istiyorlar.
Turizm Haberi
İLHAN KARAÇAY'DAN TURİZM BAKANINA VİZE ÇAĞRISI

Türkiye'ye, Rusya, Almanya ve İngiltere'den sonra en çok turist gönderen Hollanda ve Belçika halkı ile turizmciler, zorunlu olan Türkiye vizesinin kaldırılmasını istiyorlar.


Kendileriyle temasa geçtiğim, Türkiye'ye en çok turist gönderen tur operatörleri, bu konudaki hoşnutsuzluğun ciddi boyutlara ulaştığını, çok sayıda turistin, sırf vize yüzünden Türkiye seyahatinden vaz geçtiklerini belirttiler.


Corendon Havacılık Şirketi'nin  Amsterdam Müdürü Berk Güden, elektronik ortamda vize almanın zorluklarını dile getirirken, 'Bu işten aracı firmalar da nemalanıyor' dedi.


90 günlük vizenin 20 euro olduğunu, ancak aracı firmaların 25-27 euro bedel biçtiklerini, bu yolla da yüzbinlerce ve hatta milyon euro kazandıklarını dile getiren Güden, bilgisayar üzerinden ödeme yapılırken de çeşitli zorlukların  bulunduğunu, başından beri ikaz edinildiği halde bu sorunun çözülemediğini belirtti.

 

Hollandalılar'a vize neden konulmuştu?

 

Türkiye'nin Hollandalılar'a  vize zorunluluğunu getirmesi bir misillemeydi.


Hollanda'ya gelmek için vize alan Türkler'den 20 gulden harç isteniyordu. Hollanda bu meblağı 50 gulden yapınca, buna hep birlikte itirazımızı belirttik ve sonunda protesto ettik. Protestomuz devletimiz tarafından desteklendi ve görüşmeler başladı. Hollanda fikrinden caymayınca, Türkiye buna karşın Hollandalılar'a vize mecburiyeti koyacağını açıkladı. Hollanda buna rağmen fikir değiştirmeyince, Türkiye misilleme olarak Hollandalılar'a vize mecburiyeti koydu. O yıllarda turizmimiz yeni yeni gelişiyordu. Vize mecburiyetinin turizmi baltalayacağı korkusu yaşamıştık ama korktuğumuz başımıza gelmedi.

Geçmiş unutulmalı.

Şu anda Avrupa'nın sadece 4 ülkesine vize zorunluluğu var. Bunlar, Hollanda, Belçika, Avusturya ve Norveç. Diğer Avrupa ülkelerinin insanları, ülkemize vizesiz giriyorlar.
Sırf bir inatlaşma yüzünden vize zaruriyeti getirdiğimiz  Hollanda'ya ve diğer üç ülkeye bir jest yapmanın zamanı gelmiştir sanırım. Zira, şimdi sadece Hollanda değil, tüm Avrupa Birliği ülkeleri, kendi ülkelerine gelecek olanlara verilen vize için 80 euro harç alıyorlar.

 

Ne olursa olsun, ülkemizi ziyaret eden bir milyon Hollandalı'dan toplamda 20 milyon euro vize geliri sağlanıyor. Ama düşünün bir kere, vize zorunluluğunun kaldırılma jesti, hem bu bir milyon Hollandalı'yı  sevindirecek, hem de Türkiye'ye sempati duyacak en az 100 bin yeni Hollandalı turist kazandıracak. 1000 bin yeni Hollandalının Türkiye'ye kazandıracağı para ise en az 100 milyon euro olacak. Bu nedenle, prestij için koyduğumuz vizeden elde edilen 20 milyon euro, 100 milyonun yanında devede kulak kalacak.

 

 

ARTUKLU HABER AJANSI
 

Kaynak: (AHA) - Artuklu Haber Ajansı Editör: Abdullah Ortaç
Etiketler: İLHAN, KARAÇAY'DAN, TURİZM, BAKANINA, VİZE, ÇAĞRISI,
Yorumlar
Haber Yazılımı