Haber Detayı
22 Temmuz 2019 - Pazartesi 17:39 Bu haber 176 kez okundu
 
İBB, AVCILARʹDAKİ ˮBATI NİL VİRÜSÜˮ İLE MÜCADELE ÇALIŞMALARINI ARTTIRDI
Belediye Haberleri Haberi
İBB, AVCILARʹDAKİ ˮBATI NİL VİRÜSÜˮ İLE MÜCADELE ÇALIŞMALARINI ARTTIRDI

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Avcılar semtinde sivrisinek yoluyla bulaştığı tespit edilen "Batı Nil Virüsü" vakasının ortaya çıkmasından sonra, semtteki sivrisinekle mücadele çalışmalarını arttırdı. Vektörle mücadele konusunda çalışmalarına 12 ay boyunca devam eden İstanbul Büyükşehir Belediyesi   Sağlık ve Hıfzıssıhha Müdürlüğü, son günlerde Avcılar İlçesinde ortaya çıkan ˮBatı Nil Virüsüˮ vakalarından sonra bölgede virüsü taşıdığı tespit edilen sivrisinekle mücadele çalışmalarını arttırdı.

Sivrisinek mücadelesi kapsamında Avcılar ilçesinde bin 327 adres ve 2 bin 223 kaynakta yürütülen çalışmalar, 3 larva ekibi, bir dere ekibi ve bir sulak sazlık alan aracı ekiplerince yürütülüyor. Bununla beraber 2 ekip ile gece ilaçlaması da yapılıyor. ÇALIŞMALAR YEŞİLKENT MAHALLESİNDE YOĞUNLAŞTI
Çalışmaların yoğunlaştığı Avcılar ilçesi Yeşilkent Mahallesinde ise;  gündüz 3, gece 5 ekip olmak üzere, 140 adres ve 342 kaynakta sivrisinek mücadelesi sürdürülüyor. Bunun yanında, Yeşilkent Mahallesinin Küçükçekmece Gölü sınırlarındaki sazlık, bataklık, dere ve kanallarda, sazlık arazi aracı ile ilaçlama çalışmaları da ihmal edilmiyor.

Mahallenin sınırlarından geçen yaklaşık 30 km uzunluğundaki Eşkinoz Deresi ve Yeşilkent Mahallesi içerisinden geçen Eşkinoz Deresinin yan kolu olan Turan Deresi ve Değirmendere İBB ve İSKİ ekiplerince ilaçlanıyor.

Araç ile ulaşılamayan alanlarda ise; yaya ekipler, granül formülasyonlu larvasitler kullanılarak ilaçlama çalışmalarını yapıyor. Personelin giremediği alanlarda ise sulak-sazlık arazi araçları ile  ilaçlama çalışmaları yürütülüyor.

AVCILAR BELEDİYESİ İLE KOORDİNELİ ÇALIŞMA  
Sivrisinekle mücadele konusunda çalışmalarını İlçe Belediyesi ile koordineli bir şekilde yürüten İBB ekipleri virüsün tespit edildiği ilk gün olan 19 Temmuz tarihlerinde; 3 ekip ile Değirmen Deresi ve Eşkinoz deresinin kesiştiği alanda larva ilaçlaması çalışması yaptı. Mahalle 5 eşit parçaya bölünerek 5
araç gece ilaçlama çalışması yapıldı. Özellikle dere yatağına yakın kısımlarda ilaçlamaya önem veridi.

Vakaların tespit edildiği sokaklarda ışık tuzağı kurularak sivrisinek popülasyonun ölçümü yapıldı. Yeşilkent Mahallesinde bulunan sivrisinek üreme kaynaklarının kontrolü ve mücadele çalışmaları devam ediyor.
Kaynak: Editör:
Etiketler: İBB,, AVCILARʹDAKİ, ˮBATI, NİL, VİRÜSÜˮ, İLE, MÜCADELE, ÇALIŞMALARINI, ARTTIRDI,
Yorumlar
Haber Yazılımı