Haber Detayı
11 Şubat 2016 - Perşembe 14:41 Bu haber 2676 kez okundu
 
HTF'DEN ''3.ÜLKÜ BULIŞMALARI
Daha önce Dünya Uygur Kurultayı Başkanı Rabia Kadir’in de katılımıyla ‘Genel Türk Tarihi’ konusu işlenen Ülkü Buluşmaları serisinde 3. buluşma Den Haag Türk İslam Vakfında gerçekleşti.
Dünya Haberi
HTF'DEN ''3.ÜLKÜ BULIŞMALARI

Daha önce Dünya Uygur Kurultayı Başkanı Rabia Kadir’in de katılımıyla ‘Genel Türk Tarihi’ konusu işlenen Ülkü Buluşmaları serisinde 3. buluşma Den Haag Türk İslam Vakfında gerçekleşti. ‘Avrupa Gençliği ve Ülkücülük’ konulu bu buluşmaya Hollanda Türk Federasyon’a bağlı teşkilatlardan gençler katıldılar. Den Haag Türk İslam Vakfı Konferans Salonunda gerçekleşen bu programda kısaca Türklük ve Ülkücülüğün tarihine değinilip, Avrupa’daki Türk gençliğinin gelecek vizyonu ve bekleyen tehdit ve sorunlar ele alındı.

Buluşmada söz alan Yasin Koçak gençlerin vizyon sahibi olmalarının önemine değinerek, Avrupa Türklüğünün Avrupa’da kendini koruyabilmesi için Türkçenin son derece önemli olduğunu dile getirdi. “Avrupa Türklüğü dilini unutursa, maalesef dinini, örf ve adetlerini kısacası geçmişini unutur. Bundan dolayı burada yetişen nesillerin Türkçe konuşmaları son derece önem arz etmektedir. Bizler kendi kimliğimizi korurken içinde yaşadığımız toplumun da her alanında bulunmalıyız. Hollanda gündemini takip etmeli, Hollandalıların da bulunduğu dernek ve vakıflarda bulunmalı, siyasi partilerin üyeleri olmalıyız. Bütün bunları da yaparken Türk dünyası ile olan bağımızı koparmamalıyız. Bu bağlamda mümkün olduğunca Türkiye ve Türk topraklarına gitmeli oradaki havayı teneffüs etmeliyiz. Ancak bu şekilde geçmişimizi unutmadan, geleceğimizi kendimiz yönlendirebiliriz.” diye gençlere hitap etti. Buluşmada ayrıca Avrupa Türklüğünü tehdit eden asimilasyon, toplumsal kutuplaşma, İslamofobya, İslamiyet adına terör gibi konulara da değinildi.

Daha sonra söz alan Hollanda Türk Federasyon Genel Başkanı Murat Gedik Avrupa Gençliğine seslendi: “Türklük gurur ve şuuru, İslam ahlak ve fazileti sözünü benimseyen kişiler olarak bir arada bulunmaktayız. Ülkücüler bütün insanlığı kucaklayan, karakterli, ahlaklı, vatansever şahsiyetlerdir. Maalesef günümüzde Türk toplumunun kendi içinde bölündüğünü ve ötekileştirildiğini görüyoruz. Bizler bu tehdide karşı çok dikkatli olmalıyız. Toplum olarak yaşadığımız bu gibi birçok sorun maalesef araştırmadığımızdan ve eğitim eksikliğimizden kaynaklanıyor. Sizler merak ettiklerinizi araştırmalı kendinizi toplum içerisinde geliştirmelisiniz. Mutlaka kendinizi kitap okumaya alıştırmalısınız!”.

Son olarak söz alan Den Haag Türk İslam Vakfı Başkanı Tahsin Çetinkaya da gençlere ve özellikle bayan katılımcılara katılımlarından dolayı teşekkür etti. Den Haag Estergon Gençlik Kolları tarafından verilen ikramdan sonra program son buldu.
 

 

ARTUKLU HABER AJANSI-HOLLANDA

Kaynak: (AHA) - Artuklu Haber Ajansı Editör: Abdullah Ortaç
Etiketler: HTF'DEN, ''3.ÜLKÜ, BULIŞMALARI,
Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
HTF'DEN ''3.ÜLKÜ BULIŞMALARI
HTF'DEN ''3.ÜLKÜ BULIŞMALARI
HTF'DEN ''3.ÜLKÜ BULIŞMALARI
HTF'DEN ''3.ÜLKÜ BULIŞMALARI
Yorumlar
Haber Yazılımı