Haber Detayı
04 Aralık 2015 - Cuma 11:36 Bu haber 2906 kez okundu
 
Hollanda Türk İşadamları Derneği HOTİAD, başarı ödülleri dağıttı
Hollanda Türk İşadamları Derneği HOTİAD, ikincisi düzenlenen geleneksel yarışmada, başarı ödülleri dağıttı.
Dünya Haberi
Hollanda Türk İşadamları Derneği HOTİAD, başarı ödülleri dağıttı

ROTTERDAM,- Hollanda Türk İşadamları Derneği HOTİAD, ikincisi düzenlenen geleneksel yarışmada,  başarı  ödülleri dağıttı.
Rotterdam'ın banliyösü sayılan Cappella a/d Ijssel’da, İsala Tiyatro Salonu'nda yapılan törende, 4 kategoride başarılı olmuş kişilere ödülleri verildi.

Lahey Büyükelçimiz Sadık Arslan'ın onur konuğu olduğu törene, HOTİAD’a üye işadamları, akademisyenler, STK Temsilcileri ve halktan oluşan 300 kişi katıldı.

Yılın Öğrencisi” ödülünü Mete Erdurcan, “Yılın Kültür ve Sanat” ödülünü ses sanatçısı Karsu Dönmez, “Yılın sporcusu” ödülünü binici Ceylan Avinal ve “Yılın Genç Girişimcisi” ödülünü ise Evren Mahir Bal ile Sedat Altuntaş aldılar.

ESAS KRİTER TOPLUMUN BURADA ELDE ETTİĞİ BAŞARI

Törenide bir konuşma yapan  Lahey Büyükelçimiz Sadık Arslan, Hollanda Türk toplumunun, kökleri Türkiye’de olan ulu bir çınarın uzantısı olduğunu söyledi.
Arslan konuşmasına şöyle devam etti: ”Sizin için önemli olmanız Hollandalı’lı olmanız. Hollanda’nın sizin varlığınızdan ne kadar kendisini rahat hissettiği ne kadar gurur duyduğu bundan sonra performansımız bizim için esas kriter toplumun burada elde ettiği konum ve başarı. Türkiye çok şükür ayakları üzerinde duran bir ülke. Sizlerin buradaki başarılarınız ve yaptıklarınızla gurur duymaktan öte bir düşüncemiz yok. Her alanda ulaştığınız başarıların daha da artacağından şüphemiz yok. Değerlendirmede sıralamaya giren Bülent Türker'in Çanakkale Sergisi de başarılı bir çalışmadır. Bu çalışmanın Amsterdam ve Rotterdam gibi kentlerde sergilenmesi için destek olacağımızı belirtmeliyim.

Programda Türk sanat Müziği Korosu ve Sanatçı Funda Müjde sahne aldılar. HOTİAD Yılın Başarı Ödül Töreni sonrasından verilen resepsiyon ile program sona erdi.

BAŞARILARI YÜKSELTMEK VE TOPLUMUN HEYECANINI ARTTIRMAK

HOTİAD Başkanı Hikmet Gürcüoğlu, bu yıl ikincisini verdikleri ödüllerin bir anlamda teşvik niteliğinde olduğunu söyledi. Gürcüoğlu konuşmasına şöyle devam etti:
” Hollanda Türk toplumu içerisinde, yıl içinde yaptığı çalışmalar ile dikkat çektiğini düşündüğümüz ve bundan emin olduğumuz kişilerin bu yaptıkları çalışmaları öne çıkartıp bunlara ödül vermeye çalışıyoruz. Bu tür çalışmamızı yapmaktaki amacımız, kişiyi teşvik etmek ve maddi vermek. HOTİAD olarak yapılan bu çalışma ile bunu görünür kılmak arzusundayız. Bunun yanında başarıları yükseltmek, toplumun heyecanını arttırmak ve kişileri teşvik etmek için düzenliyoruz. Bu ödül törenlerini geleneksel olarak devam ettireceğiz.'' 

“Yılın Öğrencisi” ödülünü alan Mete Erdurcan, ”Bu ödülü almaktan son derece memnun oldum. Bu ödül bana motive edecektir. Gelecek yıl eğitimimde daha başarılı olarak, hem Türk ve hem de Hollanda toplumuna yararlı  olacağım.” dedi.

“Yılın Genç Girişimcisi” ödülünü alan Evren Mahir Bal ile Sedat Altuntaş, HOTİAD’an aldıkları bu ödülden dolayı çok mutlu olduklarını, daha iyilerini yapmak, daha iyilerini üretmek için çalışma içerisinde olacaklarını söylediler.

'Yılın sporcusu” ödülünü kazanan Ceylan Avinal, binicilik dalındaki bu ödülü HOTİAD'tan  almaktan son derece mutlu olduğunu söyledi.

“Yılın Kültür ve Sanat” ödülünü müzik sanatçısı Karsu Dönmez, HOTİAD'tan böyle anlamlı bir ödül almaktan dolayı çok mutlu olduğunu söyledi. Dönmez, ”Bu ödülü kazanacağımı hiç beklememiştim. Bu ödül benim için ekstra bir motive kaynağı olacak. Bu arada albüm çalışmalarımda hızla devam ediyor. Şuan Colours Albümüm çıktı. Türkiye ve Hollanda konserlerimde devam ediyor.” diye konuştu.

BÜLENT TÜRKER'İN ÜZÜNTÜSÜ

Tabii ki ödül almayı bekleyip hayal kırıklığına uğrayanlar da vardı.
Hollanda'daki sosyal, kültürel ve sportif faaliyetleri ile ünlü olan Bülent Türker de birincilik ödülü bekleyenlerden biriydi.
Evinde açmış olduğu Çanakkale Müzesi ile binlerce ziyaretçi toplayan Bülent Türker, Kültür veya bir başka kategoride ödül almayı hak ettiğini belirttiği Facebook yayınında üzüntüsünü belirtti.
Konuyla ilgili olarak konuştuğum Türker adeta ateş püskürüyordu.
Bülent Türker, ödül alanlara karşı hiçbir eleştiririsi olmadığını vurgularken şunları söyledi: ''Bu tip yarışmalarda oluşturulan juriler maalesef sağlıklı değerlendirme yapamıyorlar. Bak İlhan abi, sen 10 yıl kadar önce DÜNYA gazetesi kanalıyla Hollanda'nın en iyi kalpli Türk'ünü seçmiştin. Bu konuda gelen mesajları iyi değerlendirdiniz ve beni 'En İyi Kalpli Türk' olarak seçtiniz.
Şimdi ben, evimi Çanakkale eserleriyle doldurdum. Aylarca ziyaretçi aldım. Tam 106 gün ziyaretçilere çay, kahve ve meşrubat içirdim. Maddi ve manevi olarak büyük harcamalar yaptım. Tarihimizi Hollandalılar'a da sergiledim. Benim fedakarlığımı bildikleri için Kültür Sanat kategorisine aldılar. Yani benim yaptıklarımdan habersiz değildiler. Bak İlhan abi, insanlar bazen kasıtlı davranıyorlar. Geçen yıl senin ''Türkiye-Hollanda arasında 400 yıllık resmi ilişkiler ve Hollanda'ya Türk göçünün 50'nci yılı'' adlı kitabın ödüle layık değil miydi? O kitabı okuyan binlerce Hollandalı Türkiye'nin Hollanda'ya yardımlarını okumadılar mı? O kitap sayesinde binlerce Hollandalı Türkiye'ye hayran kalmadı mı?
Juriler, maalesef sağlıklı değerlendirme yapamıyorlar. Juride bulunan ve benim yaptıklarımı bilen, dost olarak gördüğüm üyeleri, hakkımı yedikleri için kınıyorum.
Hoş, sayın Büyükelçimizin de benim sergimden söz edişi boşuna değildi.''

 

ARTUKLU HABER AJANSI-HOLLANDA

İLHAN KARAÇAY/ÖZEL HABER

Kaynak: (AHA) - Artuklu Haber Ajansı Editör: Abdullah Ortaç
Etiketler: Hollanda, Türk, İşadamları, Derneği, HOTİAD,, başarı, ödülleri, dağı
Yorumlar
Haber Yazılımı