Haber Detayı
01 Ağustos 2013 - Perşembe 10:45 Bu haber 1352 kez okundu
 
GÖKÇEK'TEN ,ALEVİ-SÜNNİ KARDEŞLİK ÇAĞRISI
Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, yaklaşık 2 bin kişilik şoför esnafının bulunduğu iftar yemeğinde, Alevi durak başkanlarının Alevi-Sünni kardeşliği çağrılarına destek verdi. Salondakiler tarafından büyük alkış alan birlik ve beraberlik çağrılarının ardından açıklama yapan Başkan Gökçek, “Dış güçler Türkiye'de Alevi-Sünni çatışması çıkartmak istiyorlar. Bu tahriklere gelmeyeceğiz. Alevi-Sünni etle tırnak gibidir, kardeştir” dedi.
Sağlık Haberi
GÖKÇEK'TEN ,ALEVİ-SÜNNİ KARDEŞLİK ÇAĞRISI

iftar yemeğinde, Alevi durak başkanlarının Alevi-Sünni kardeşliği çağrılarına destek verdi. Salondakiler tarafından büyük alkış alan birlik ve beraberlik çağrılarının ardından açıklama yapan Başkan Gökçek, “Dış güçler Türkiye'de Alevi-Sünni çatışması çıkartmak istiyorlar. Bu tahriklere gelmeyeceğiz. Alevi-Sünni etle tırnak gibidir, kardeştir” dedi.

Ankara Minibüsçüler Esnaf Odası'nın, Altınpark Anfa Salonu'nda düzenlediği, milletvekilleri, bürokratlar ile Başkent'te hizmet veren yaklaşık 2 bin kişilik şoför esnafının katıldığı iftar yemeğine konuk olan Başkan Gökçek, salona alkışlar eşliğinde girdi.

İftarın ardından kürsüye çıkan Minibüsçüler Esnaf Odası Başkanı Hacıbekir Gani, yıllardır özlemini çektikleri birlik ve beraberlik tablosunu, yaptıkları çalışmalarla sağladıklarını belirterek, artık Türkiye'nin bu konudaki lokomotifi haline geldiklerini kaydetti. 

-İLK KARDEŞLİK ÇAĞRISI GANİ’DEN…

Başkan Gökçek'in kendilerine sağladığı katkılara da teşekkür eden Gani, “Çok önemli bir konuya değineceğim” diyerek devam ettiği konuşmasında son dönemlerde ülke gündemini meşgul eden Gezi Parkı olaylarına da değinerek, şunları söyledi:

“Esnafın dükkanlarını talan ettiler, Güvenpark’taki minibüsçülerimiz duraklarına giremediler. 70-80 minibüsün camları kırıldı. Kamu mallarına zarar verildi. Bu insanlarımız sokağa niye çıktıklarını dahi bilemiyorlar. Biz esnaf olarak insanları sağduyuya davet ediyoruz.”

Minibüsçü ailesi içerisinde Lazı, Alevisi, Kürdü, Sünnisi’nin bulunduğunu ve etle tırnak gibi olduklarını ifade eden Hacıbekir Gani, sürekli yolcu taşıdıkları için birçok konuya kulak misafiri olduklarını ve son zamanlarda da ‘okullar açıldığında yeniden eylemlere devam edeceğiz’ gibi sözler duyduklarını da belirterek, “Bizim Alevi-Sünni, Kürt-Laz gibi ayrımımız kesinlikle yoktur, biz kardeşiz, bir yumak gibiyiz, ne olursa olsun bunlara fırsat vermeyin” çağrısında bulundu. 

-ALEVİ DURAK BAŞKANLARINDAN TEŞEKKÜR… 

Daha sonra konuşma yapmak isteyen ve alevi olduğunu belirten Mamak-Kayaş Yolu Durak Başkanı Bayram Akyol da “Arkadaşlar ben de aleviyim. Şükürler olsun ki Büyükşehir Belediyemiz ve Ankara Minibüsçüler odası ile yapmış olduğumuz çalışmalarda hiçbir ayrımcılık yapmadan, eşit değerde bize sundukları hizmetlerden dolayı Ankara Büyükşehir Belediye Başkanımız Melih Gökçek’e teşekkür ediyorum. Bize sahip çıktılar, kucak açtılar sağ olsunlar, var olsunlar” dedi.

Akyol’un ardından yine söz almak isteyen Keçiören-Aktepe-Ulus Durak Başkanı Bektaş Taşcıoğlu da 3 yıldır durak başkanlığı yaptığını belirterek, “Ben de aleviyim. Kökenim Orta Asya’dan geliyor. Aleviyim, onur ve gurur duyuyorum. Bütün Sünni arkadaşlarımla da gurur duyuyorum. Birlikte beraber çalışıyoruz. Hiçbir şekilde ayrımcılık yapmadan, içimize fitne fesat tohumları sokmadan, birlik beraberlik içerisinde bu ülkeyi ve bu güzel insanları daha ileri seviyelere götürmek için mücadele ediyoruz” diye konuştu.

Bir süre önce başlayan Gezi Parkı olayları nedeniyle esnafın çok sıkıntılı günler yaşadığını hatırlatan Taşcıoğlu, şunları söyledi:

“Bizler alevi toplumu olarak, ülkemizde, insanların birlik beraberlik içerisinde yaşamasını isterken, aynı zamanda fitne fesat tohumları sokan insanları da ayırmak isteriz. O insanları temizlemek isteriz. Benim kan kardeşim de Sünni’dir. Çocukluğumdan beri beraber yaşadığımız, beraber büyüdüğümüz arkadaşımızdır. Omuz omuza bir şeylerin mücadelesini verdik. O yüzden sonuna kadar, hükümetimizin arkasındayız, hükümetin destekçisiyiz. Sevgili Belediye Başkanım Melih Gökçek Bey’e de bizlere vermiş olduğu desteklerden dolayı sonuna kadar teşekkürlerimi sunuyorum.”

-BAŞKAN GÖKÇEK: “DIŞ GÜÇLER TÜRKİYE’NİN BÜYÜMESİNİ İSTEMİYOR”

Konuşmaları sık sık alkışlarla kesilen durak başkanlarının ardından kürsüye davet edilen Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek de son dönemde Türkiye'de yaşanan olaylara değinerek, konuşmasına, “Son 1,5 ay boyunca hep birlikte özellikle Kızılay civarındaki esnaf arkadaşlarımız başta olmak üzere çok büyük sıkıntılar çektik. Otobüslerimiz darmadağan edildi, minibüslerimiz kırıldı, halk otobüslerimizi taşladılar ve pek çok işler yaptılar. Bunların hiçbiri tanesi tesadüfi değil” diyerek başladı.

Türkiye’nin son yıllarda hızla büyüdüğünü, dev projelerin bazı ülkelerin gözünü korkuttuğunu belirten Başkan Gökçek, “Geçtiğimiz hafta içerisinde yeni ilan edildi ilk 6 ay itibariyle dünyadaki büyümelerin içerisinde Şili’den sonra Türkiye ikinci büyüme oranını gösteriyor yüzde 2,5 ile. Bu da ülkemizin kalkındığını gösteriyor” diye konuştu.

-“DİKKATLİ OLUN” ÇAĞRISI

“Bizim birliğimizi, beraberliğimizi çekemiyorlar. Bundan sonra da daha durmayacaklar” diyerek konuşmasını sürdüren Başkan Gökçek, “Özellikle Çankaya ve Batıkent bölgesinde militanlar gezerken bakın, şoför esnafı çok daha fazla denk gelirsiniz. 50-100 kişilik gençler geliyor forumlar yapıyorlar. ‘Ekim ayında Türkiye’yi nasıl karıştıracağız’ diye. Bir de 15 Ağustos’a bir hazırlık yapıyorlar, o ayrı. Okullar açılınca ortalığı birbirine katacaklar. Futbol sahalarında maçlar başlayınca sloganlarla ortalığı karıştıracaklar. Türkiye’de istedikleri şu; Millet hükümetten bıkacak ve diyecek ki ‘Olay olay bıktık. Hükümet gitse de şu olaylardan kurtulalım.’ Ama kurtulamayız. Çünkü yabancı devletler, güçlü iktidarlar istemezler, koalisyonlar isterler. Koalisyon geldi mi, bir gecede faiz yüzde 700’e çıkar, olduğu gibi ülkeyi sömürürler ve kalkınma biter. Bunun için karışıklık, karışıklık, karışıklık istiyorlar. Biz şoför esnafı olarak, Ankaralı olarak bunlara karşı direnmek zorundayız” dedi.

-“ŞİMDİ DE ALEVİ-SÜNNİ ÇATIŞMASI İSTİYORLAR”

Alevi olduklarını belirterek, birlik çağrısında bulunan Durak Başkanlarının konuşmaları için teşekkür eden başkan Gökçek, “Dış güçler, Güneydoğudaki olayların yatışmasından rahatsız oldukları için Türkiye’nin huzura kavuşmaya başladığını gördükleri için yeni bir olay tetikliyorlar. Türkiye’de Alevi-Sünni çatışmasını çıkartmak istiyorlar. Alevi-Sünni etle tırnak gibidir. Bugüne kadar beraber yaşamışız. Herhangi bir problemimiz mi oldu? Hayır. Bundan sonra da olmayacak ve kardeşçe yaşayacağız” diye konuştu.

Özellikle olayları tahrik etmek için her türlü provakasyonun yapıldığını ve kendisinin de sık sık katıldığı televizyon programlarında bu konularda uyarılarda bulunduğunu kaydeden Başkan Gökçek, “Önümüzde, bizi bekleyen en büyük tehlike Alevi-Sünni diye birbirimize takıştırmak olacaktır. Eskiden evleri işaretlerlerdi. Gösterdim İstanbul’da olanı, nasıl evleri işaretliyorlar. O evleri işaretledikten sonra insanları nasıl tahrik ediyorlar, nasıl sokağa döküyorlar. Ama ne oldu? Sonra DHKP-C olduğu anlaşıldı yakalandı, hapse girdiler. Hemen bir hafta önce alevi evlerine yine çarpı koydular. Yine devlet işin üzerine gitti. Halk evlerine mensup olan 2 kişinin kendi evlerini işaretlediği ortaya çıktı. Bu demek değil ki her zaman bunu Alevi yapacak. Sünni’nin içinden de ajan bulunur. Ona da işaretlendirilir. Biz şunu bileceğiz, yapan adam ister Sünni, ister Alevi olsun ajandır. Bu tahriklere gelmeyeceğiz, Alevi-Sünni kardeştir, bunu bileceğiz. Biz bunu yapmaya mecbur ve mahkumuz” dedi.

 

 

ARTUKLU HABER AJANSI-ANKARA

Kaynak: (AHA) - Artuklu Haber Ajansı Editör: Abdullah Ortaç
Etiketler: Ankara, Büyükşehir, Belediye, Başkanı, Melih, Gökçek, yaklaşık, 2, bin, kişilik,
Yorumlar
Haber Yazılımı