Haber Detayı
27 Haziran 2013 - Perşembe 10:44 Bu haber 888 kez okundu
 
GÖKÇEK:''KAMU MALINA BÜYÜK ZARARLAR VERİLDİ''
Gündem Haberi
GÖKÇEK:''KAMU MALINA BÜYÜK ZARARLAR VERİLDİ''

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, Ankara'da son günlerde yaşanan gösterilerde tahrip edilen belediye otobüsleri başta olmak üzere, Türkiye ve Ankara gündemine ilişkin pek çok konuda değerlendirmelerde bulundu.
Gazetecilere açıklamalarda bulunan Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih  Gökçek, son günlerde yaşanan olaylar için “Bu olaylar kesinlikle Gezi Parkı olayları değil. Oradaki 8 tane ağaç değil. Gezi Parkı bunun sadece simgesel bir ismi” açıklamasında bulundu.

Başkan Melih Gökçek, kamu mallarına büyük zarar verildiğine dikkat çekerek şöyle konuştu:
“Gezi Parkı işin bahanesi. Önceden yurt dışından organize edilerek tatbikata koyulan ve Türkiye’de iktidarın devrilmesini arzu eden bir olay. Gezi Parkı bunun sadece simgesel bir ismi. Tahrip edilen belediye otobüslerimiz başta olmak üzere, bütün bu tahribat, olayın gezi parkı olmadığını açıkça ortaya koyuyor. Zaten bu işin baş aktörü olan Mehmet Ali Alabora, ‘Arkadaş bu iş gezi parkı olayı değil. Hadi koş gel’ diyerek açıkça niyetlerini ortaya koyuyor. Milletimiz bunları görüyor, inşallah bu yanlışlığı yapanlar da bunlardan ders çıkartacak.
Ankara’da 26 tane aracımız tahrip oldu. Başta 24 iken geçtiğimiz günlerde 2 aracımızı daha tahrip ettiler ve toplam 26 oldu. Ayrıca 6 tane BELSO’ya ait olan meyve suyu araçlarımız var. Onları tamamen tahrip ettiler. 10 kadar engelli kardeşlerimizin simit satma araçları vardı onları tahrip ettiler. Kızılay’da toplam 42 tane otobüs durağını perişan ettiler, yıktılar. 76 tane reklam panosunu yıktılar. Kaldırım ve refüjlerdeki cam bariyerlerin tamamını kırdılar, yıktılar. Engelli asansörleri ve yürüyen merdivenler de tahrip edildi. Bir hayli ağaç kırdılar. Kaldırım taşlarını söktüler. Elerinden gelen tüm tahribatı yaptılar tam bir Vandalizm. Tam bir vatan millet düşmanlığı sergilediler.”

Başkan Melih Gökçek, olayların uluslararası boyutuna dikkat çektiği konuşmasını şöyle sürdürdü:
“Bu konuda yapılan televizyon programları, kendilerine gösterilen gerçekler, özellikle bunun arkasındaki Gene Sharpe denilen Amerikalının ‘Diktatörlükten Demokrasiye’ isimli, ancak bize göre ‘Demokrasiden Diktatörlüğe” geçişi heveslendiren kitabından örneklerin burada bire bir tatbik edildiğini delilleri ile gördük. Bunları halkımıza anlatıyoruz. Bu anlattıklarımıza ve belgelemelerimize rağmen hala marjinal gruplar kırıp-dökmeye devam ediyor. Ama vatandaşımızın büyük bir ekseriyetinin bundan ders çıkardığını düşünüyorum.
Belediyemizin otobüslerinin bütün camlarını parçalamışlar. Ne istiyorsun bu senin ortak malın. Benim ortak malım. Parası kimin cebinden çıkıyor, milletin cebinden çıkıyor, yazık günah değil mi? Ne istiyorsun bu otobüsten? Varsa hükümetle bir işin git sandığa sandıkta hükümeti devir gel iktidara. Diyor ki, ‘ben gelemem, bunu da tahrip ederim.’ Niye ediyorsun? Bunu yapmasının tek nedeni uluslararası güçlerin ülke içinde bir kargaşayı çıkarmak istemesi. Bu gün Türkiye aldı başını gidiyor. Başbakan dünyada bir lider haline geldi. Ekonomik olarak öyle güzel yatırımlar yapıyoruz ki Mayıs ayında resmen zirveye çıkmışsın. Mayıs ayında zirveye çıkınca Türk ekonomisini nasıl durdururuz. BBC’nin Türkiye muhabiri bir twit atıyor. Twitinde, ‘duran adam olma, durduran adam ol. 6 ay süreyle alışveriş yapma ekonomiyi durdur” diyor. Şimdi BBC’nin muhabiri bunu söylüyorsa, açıkca twit atıyorsa bunu arkasında ben uluslararası bir güçler yok diyebilir miyim?
Taksim’den CNN İnternational’in 8.5 saat aralıksız yayın yaptığını ve bugüne değin böylesine bir olayın yaşanmadığına dikkat çeken Başkan Melih Gökçek, “CNN sanki Türkiye’de savaş varmış gibi aralıksız yayın yapıyor. Böylece Türkiye’de turizmi baltalıyor, siz bunun arkasında uluslararası güç yok, 8 tane ağaç diyebilir misiniz?” dedi.
Her tarafta kriz yaşanırken, Türkiye’nin ekonomik açıdan alıp başını gitmesinin bazı çevreleri rahatsız ettiğini belirten Başkan Gökçek konuşmasını şöyle sürdürdü:
“Başbakan ‘teğet geçecek’ diyor, dalga geçiyorlar. Bir de bakıyorlar ki teğet geçme bir tarafa uçuşa geçmişiz. Bunu hazmedebilmeleri mümkün değil. Havaalanı yapmaya kalkıyor Başbakan, Londra havaalanı ile Frankfurt havaalanlarının tabiri caizse istikbali bitiyor. 15 Milyar dolar Türkiye gelecek. Adam bunu hazmedebilir mi? Kanal İstanbul yapılacak, Boğazlardan geçemeyecek kanaldan geçmek için para ödemek durumunda kalacaklar. Boğaza 3. Köprü yapılıyor. Kısaca Türkiye aldı başını gidiyor. Bunu hazmedebilirler mi?
Sonucunda Otpor denilen uluslararası bir örgüt sistematik olarak devreye girip ortalığı karıştırıyor. Bakıyorsunuz aktörlere, bir kadın çıkıyor bikiniyle Taksim’de hatırlıyor musunuz? Dedim ki bunun aksanında bir şey var. Alman olduğu ortaya çıkıyor.
Bir kadın sıkılan suyun önünde duruyor. Tüm Dünya’da sembol gibi gösteriliyor. Sonuçta ABD’li çıkıyor. Bir Alman geliyor. Taksimde piyano çalıyor. Türkiye’de kışkırtan bakıyorsun ki BBC’nin kendi muhabiri. Ben de diyorum ki ey milletim artık uyanalım.”

Komplocuların olayları farklı yöntemleri de uygulayarak sürdüreceklerini ifade eden Başkan Gökçek konuşmasında önemli ayrıntıları şöyle özetledi:
“Olayları bundan sonra daha öteye götürmeye çalışacaklar. Baktılar ki bunu tutturamıyorlar suikastlar gelecek, Alevi-Sünni çatışmasını çıkartmak isteyecekler. Türkiye’de Alevi ile Sünni etle tırnak gibidir. Kesinlikle birbirleri ile problemleri olmamıştır. Belli bir dönemde Madımak olayı vs. Hepsini özellikle insanları birbirine kırdırmak için komplolar olduğu tek tek ortaya çıkmıştır. Şimdi aynı komploları yapabilirler. Bir Alevi’ye götürüp bir Sünni’yi, bir Sünni’ye gidip bir Alevi’yi vurdurabilirler. Ortalığı karıştırmak isteyebilirler. Onun için milletimizin uyanık olması bu oyunlara düşmemesi lazım.”

İşin içinde CHP’nin siyasi aktör olarak fiilen var olduğunu ifade eden Başkan Gökçek, “Olaylara bakıyorsunuz bu arabaları tahrip edenlerle kol kola girmiş CHP milletvekilleri ön safta. Milletvekili Levent Gök elini kaldırıyor slogan atıyor ve bir taraftan polise küfürler ediyor. Bu derece CHP olayın içine girmiş vaziyette.
Bakın İngiltere’de de aynı olaylar oldu. Ne oldu biliyor musunuz? İngiltere’de Başbakan beyanat verdi. Muhalefet liderinin yaptığı ilk iş ‘Başbakanın yanında yer alıyorum’ demek oldu. Bütün yargı, polis onun yanında yer aldı. 4 bini aşkın kişiyi gözaltına aldılar. 2 bin 400 kişiyi içeri attılar ve olay bitti. Niye herkes beraber olduğu için. Niye Türkiye’de muhalefet işin içinde işi körüklüyor. Türkiye’de maalesef CHP bu işi tahrik edenlerin başında gelmektedir ” diye konuştu.

Olaylar sırasında sadece Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin şu ana kadar tespit edilen zararlarının 15 milyon lirayı aştığını, yeni yapılan tahribat ve tespitlerle ve de işletme zararlarıyla bu tahribatın zararının her geçen gün yükseldiğini ifade eden Başkan Gökçek, daha sonra şunları söyledi:
“Bakın (otobüsleri göstererek) aracın üzerindeki sloganlardan birçoğunu sildik çünkü çok ahlaksızca sloganlardı. Vatandaşlarımız o küfürleri görmesin diye sildik. Şunu göstereyim ibretliktir. Bütün camlar çerçeveler aşağıya inmiş. Bunlardan ne istedin Allah aşkına bütün camlar çerçevele aşağı inmiş hangi vicdana sığar. Bu vandalizm de değil de ne? Bunu yapan adamların önünde CHP’li milletvekilleri var. Şimdi bunlar cezalarını çekmesinler mi? Adalet varsa Türkiye’de bunlar cezalarını mutlaka çekmeli. Biz bunların paralarını şu an itibariyle milletin cebinden ödüyoruz. Tabi yakalananların hepsinden teker teker tahsil edilme noktasına gidilecek. Ve milletimiz buların parasını bunlardan alacak.
Yurt dışındaki güçler siyasal iktidarı yıkmak için bundan sonrada aynı şekilde mücadeleye devam edecekler. Kalkınan bir Türkiye lider bir Türkiye istemiyorlar. Hasta bir Türkiye istiyorlar. Bu hasta Türkiye’yi de elde etmek için Türkiye’deki maşalarını, uşaklarını kullanmaya devam edeceklerdir. Ve bu arada da normal seçim şartları ile iktidara gelme şansı olmadığını gayet ile bilen CHP, bu olayları devamlı tetikleyecek ve ülkenin devamlı karışıklık içinde kalmasını isteyecek. Anarşiye destek veren bu CHP göreceksiniz seçimlerde tarihinin en büyük yenilgisini alacak.”

Seçimlerde başarılı olamayacaklarını anlayan ve Anarşiyi destekleyenlerin şimdiden seçimlerde kargaşa çıkartmak için hazırlıklara başladıkları bilgilerini aldıklarını belirten Başkan Gökçek, “Bunlar seçimlerin olduğu akşam sandık başlarında olaylar çıkartıp, ortalığı karıştırıp seçimleri iptal ettirme yoluna gitme hazırlığı içindeler. Çünkü inanılmaz bir mağlubiyete uğrayacaklar bunu biliyorlar. Bunların demokrasiden de ümidi yok. Demokrasiyle de gelme şansları yok. O zaman ne olacak Vandalizm. Ama bu ülke bu vandalizmi yener. Biz büyük bir devlet büyük bir ülkeyiz. Halkımızı bunlara karşı uyanık olmaya çağırıyorum” dedi.

“Her türlü tezgaha provokasyona karşı sabırlı ve dikkatli olmalıyız” diyen Başkan Gökçek, “Gösteriler artık bitmeli. Yani ‘bu gösterileri biz devam ettirerek bir noktaya gideceğiz’ diyorlarsa gitmez. Gitmesi de mümkün değil. Hükümet de bu konuda yeni önlemleri almak zorunda. İngiltere bu işi dört günde önledi. Ama çıkardığı kanunlarla. Türkiye de icap ediyorsa böyle bir şey yapar” diyerek konuşmasını tamamladı.

 

ABDULLAH ORTAÇ(AHA)ANKARA

Kaynak: (AHA) - Artuklu Haber Ajansı Editör: Abdullah Ortaç
Etiketler:
Yorumlar
Haber Yazılımı