Haber Detayı
05 Ekim 2015 - Pazartesi 13:48 Bu haber 1776 kez okundu
 
FEYZİOĞLU'NDAN ŞIRNAK FOTOĞRAFI'NA BÜYÜK TEPKİ
TBB Başkanı Metin Feyzioğlu,TBBB Olarak Şırnak'ta, eldeki fotoğrafa göre bir polis aracı olduğu anlaşılan bir araca bağlanıp sürüklenen cansız insan bedenine ilişkin görüntülere ilişkin yazılı bir açıklama yaparak,Olayın,kınanmasının yeterli olmadığı ve sorumlular hakkında yasal soruşturma başlatılması gerektiğini açıkladı.
Gündem Haberi
FEYZİOĞLU'NDAN ŞIRNAK FOTOĞRAFI'NA BÜYÜK TEPKİ

TBB Başkanı Metin Feyzioğlu,TBBB Olarak Şırnak'ta, eldeki fotoğrafa göre bir polis aracı olduğu anlaşılan bir araca bağlanıp sürüklenen cansız insan bedenine ilişkin görüntülere ilişkin  yazılı bir açıklama yaparak,Olayın,kınanmasının yeterli olmadığı ve sorumlular hakkında yasal soruşturma başlatılması gerektiğini açıkladı.

TBBB Tarafından konuya ilişkin yapılan yazılı açıklama şöyle:

''Şırnak'ta, eldeki fotoğrafa göre bir polis aracı olduğu anlaşılan bir araca bağlanıp sürüklenen cansız insan bedenine ilişkin görüntüler hepimizi derinden sarsmıştır. Bu görüntüler doğru ise; yapılan, görevi kötüye kullanma (TCK 257) ve ölüye hakaret (TCK 130) suçlarına vücut vermektedir.

Terör örgütüne halk nezdinde taban kazandırmaya ve terörle mücadeleye büyük zarar vermeye elverişli bu suçların hükümet tarafından kınanması hiçbir şekilde yeterli değildir. Derhal etkin şekilde yürütülecek adli ve idari soruşturmaların açılması gereklidir. Bu soruşturmaların hukuk dışı gerekçelerle engellenmesi mutlaka önlenmelidir.

Türkiye Cumhuriyeti bir hukuk devletidir. Bu vahşet görüntüsü hem vicdanları sızlatmış hem ülkenin itibarını sarsmış hem de terörle mücadeleye zarar vermiştir . Hiçbir gerekçe insan haklarını ayaklar altına alan bu suçların sorumlularının hak ettikleri ceza ile cezalandırılmalarına engel olmamalıdır.

Bu vahim olayın takibi için Başkanlığımızca Türkiye Barolar Birliği İnsan Hakları Merkezimiz görevlendirilmiştir.

Kamuoyuna saygıyla duyururuz.

Türkiye Barolar Birliği Başkanlığı''denildi.

 

ARTUKLU HABER AJANSI-ANKARA

Kaynak: (AHA) - Artuklu Haber Ajansı Editör: Abdullah Ortaç
Etiketler: FEYZİOĞLU'NDAN, ŞIRNAK, FOTOĞRAFI'NA, BÜYÜK, TEPKİ,
Yorumlar
Haber Yazılımı