Haber Detayı
16 Ekim 2018 - Salı 09:26 Bu haber 3525 kez okundu
 
EMEKLİ EDİLECEK KORUCULARIN YERİNE 25 BİN KORUCU ALINACAK
Karayolları Trafik Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifinin görüşmelerine İçişleri Komisyonunda dün gece kabul edildi.
- Haberi
EMEKLİ EDİLECEK KORUCULARIN YERİNE 25 BİN KORUCU ALINACAK

Karayolları Trafik Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifinin görüşmelerine İçişleri Komisyonunda dün gece kabul edildi.

 

İçişleri Komisyonunda, AK Parti'nin; trafik cezalarının artırılması, kolluk personelinin TSK'daki muadilleriyle eşit haklara sahip olması, uyuşturucu ile mücadelede ek önlemler alınması, güvenlik korucularının gençleştirilmesi gibi düzenlemelerin de bulunduğu kanun teklifinin tümü üzerindeki görüşmeler tamamlandı. 

 

Komisyonda, AK Parti Tekirdağ Milletvekili Mustafa Yel ile Antalya Milletvekili Atay Uslu'nun teklifi görüşme sonucunda  kanun kabul edildi.

 AK Parti Antalya Milletvekili Atay Uslu, bu maddeyle korucuların gençleştirilmesini hedeflediklerini ancak emeklilikte yaşa takılanlara ilişkin bir tartışmanın gündeme geldiğini anımsattı. Uslu, bu konunun İçişleri Komisyonu gündemine getirilmesinin yanlış ve zaman israfına neden olduğunu ifade ederek, "Yanlış yerde görüşülmemesi gerekiyor. Madem emeklilik konusu bir bütün halinde görüşülecek, ilgili komisyonda olması gerekiyor." dedi. 

 

 

İçişleri Komisyonu Başkanı Celalettin Güvenç, Özgüneş'in teklife ilişkin eleştirilerine yanıt verdi. 


Güvenç, "Uzun bir konuşma yaptınız. Korucular, uyuşturucu üzerinden ciddi eleştiriler getirdiniz. Bir kere şunu bu ülkenin bir evladı olarak şiddetle reddediyorum; Türkiye Cumhuriyeti, hiçbir hükümet döneminde halkını ahlaksızlaştırmak, uyuşturucuya bulaştırmak istemez. Türkiye Cumhuriyeti, kurulduğu günden beri bütün ahlaki değerlere sahip olarak, toplumu yozlaştıran, cehalete, uyuşturucuya sürükleyen unsurlarla mücadele etmiştir." ifadelerini kullandı. Özgüneş'in, konuşmasında terör örgütü PKK ile mücadeleye değinmediğini söyleyen Güvenç, sözlerini şöyle sürdürdü: "Bu ülkenin en az 800 çocuğu 13-15 yaşında kızlı erkekli kırsalda dağlarda yaşıyor. Güvenlik güçlerimizle çatışma halinde. Bu eli kanlı terör örgütü, bugün de çocuklarımızı devşirmeye, dağlara götürmeye, devlete, millete karşı sivil, asker, polis tanımadan ölüme ve öldürmeye programlıyor. Bu konuya da hiç temas etmediniz. Reel politik olarak bu ülkeye 1984'ten beri çok büyük zaman kaybettiren, Kürt çocuklarının, Türk çocuklarının, askerlerimizin, polislerimizin şehit olmasına sebep olan, hiçbir ahlaki ilke tanımadan katliamlar yapan, her şeyi yapan terör örgütü PKK hakkında ne diyorsunuz? Terör nasıl bitirilir? Siz bu işin neresindesiniz?" Terör örgütü PKK'nın, Türkiye'de demokrasinin gelişiminin, bölge kalkınmasının ilerletilmesinin ve Kürt sorununun çözülmesinin önünde en büyük engel olduğunu vurgulayan Güvenç, şunları kaydetti: "Devlet bu örgütle ciddi şekilde mücadele ediyor. Ben yürekten inanıyorum ki Kürt halkı da büyük ölçü de tasvip etmiyor. Konuşularak, demokrasiyle çözülsün istiyor ama karşımızda hiçbir kural tanımayan ve çok açık şekilde belli ki süper güçlerin gizli servisleriyle irtibatlı olan İran, Irak, Suriye ve Türkiye'de kural tanımadan savaşan eli kanlı bir örgüt var. Bu örgüte karşı hepimizin duyarlı olması gerekiyor. Bu bir parti meselesi değildir, Türkiye'nin geleceğini kurtarma adına, demokrasiyi geliştirme adına bu örgüte bir kere 'amasız, ancaksız, lakinsiz' bir tavır geliştirmemiz gerektiğini düşünüyorum." 

HDP Şırnak Milletvekili Özgüneş de "Emekli öğretmenim, elime hiçbir zaman silah almadım. Şiddete, çatışmalara karşıyız. Bütün sorunların demokratik yollarla çözülmesinden yanayız. Ne devlet şiddetini ne de PKK şiddetini tasvip ettiğimiz yok, fakat anlatamıyoruz. Sosyolojik olarak bir gerçeklik var. Bunu çözmemiz gerekir." karşılığını verdi. Bu arada, teklifin alt komisyona gönderilmesi talebi kabul edilmedi. Tümü üzerindeki görüşmelerin ardından kanul kabul edildi.

 

İçişleri Komisyonunda, teklifin, "49 yaşını dolduran güvenlik korucularının 6 ay içerisinde ilişiğinin kesilmesi, ilişiği kesilenlerin yerine varsa 30 yaşını doldurmamış çocuklarından birisi, yoksa kardeşlerinden birisinin güvenlik korucusu olabilmesi, 44-50 yaş aralığında olanlara istekleri üzerine 15 yılı doldurmaları şartıyla emeklilik hakkı verilmesini" öngören 1. maddesi üzerinde AK Parti ve MHP'nin imzasıyla ortak önerge verildi.Kanun ile 49 yaşını dolduranlar 6 ay içerisinde emekli edilecek.Emekli edilen korucuların yerine varsa 30 yaşını doldurmamış çocuklarından birisi, yoksa kardeşlerinden birisinin güvenlik korucusu olabillecek, 44-50 yaş aralığında olan korucuların da  isteklerihalinde  15 yılı doldurmaları şartıyla emeklilik hakkı verilecek.

 

 

ARTUKLU HABER AJANSI-ANKARA
 

Kaynak: Editör:
Etiketler: EMEKLİ, EDİLECEK, KORUCULARIN, YERİNE, 25, BİN, KORUCU, ALINACAK,
Yorumlar
Haber Yazılımı