Haber Detayı
21 Mayıs 2019 - Salı 19:33 Bu haber 1537 kez okundu
 
Dr. Habip EKSİK; Iğdır İli "Yaylacılarının Sorunları"nı TBMM'ye Taşıdı
HDP Iğdır Milletvekili Dr.Habib EKSİK; Iğdır İli "Yaylacılarının Sorunları" için Tarım ve Orman Bakanı Bekir PAKDEMİRLİ tarafından yazılı olarak cevaplandırılmak üzere soru önergesi verdi.
Gündem Haberi
Dr. Habip EKSİK; Iğdır İli

HDP  Iğdır Milletvekili Dr.Habib EKSİK; Iğdır İli "Yaylacılarının Sorunları" için Tarım ve Orman Bakanı Bekir PAKDEMİRLİ tarafından yazılı olarak cevaplandırılmak üzere soru önergesi  verdi.

 

HDP  Iğdır Milletvekili Dr.Habib EKSİK Şunları söyledi:"Iğdır Ovasının rakımı düşük olması nedeniyle yaz aylarda hava ısısının yükselmesinden kaynaklı hayvancılık  Kars, Ağrı, Erzurum, Van ve Ardahan illerinin yüksek yaylalarında yapılmaktadır.  Fakat hükümetin yaylaları yasaklaması bazı yaylalarında Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından yaylanın bulunduğu ilde yaşayan vatandaşlar dışında yararlanmasına izin verilmemesi nedeniyle hayvancılık ciddi oranda darbe almış ve hayvancılık sektörünün büyük oranda gerilemesine sebep olmuştur. Ayrıca Tarım ve Orman Bakanlığı ve Ardahan Valiliği Ardahan dışından gelebilecek yaylacıları mağdur edecek bir karara imza atmıştır. Dolayısıyla bugüne kadar Iğdır ilinden Ardahan ili sınırları içerisinde yaylacılık faaliyetinde bulunan ve geçimini hayvancılık ile sürdüren vatandaşlarımızın Ardahan ili meraları ve yaylalarının satın alınmasını veya geçici olarak otlatılmasını sadece Ardahan ilinde yaşayan vatandaşların yararlanabileceği kararı verilmiştir. Bu karar hayvancılık ile geçimini sağlayan Iğdırlı vatandaşlarımızın mağdur olmasına sebep olmaktadır. "

 

 

İŞTE DR HABİB EKSİK'İN KONUYA İLİŞKİN TBMM'YE VERDİĞİ SORU ÖNERGESİ ;

 

                  TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

 

Aşağıdaki sorularımın Tarım ve Orman Bakanı Bekir PAKDEMİRLİ tarafından Anayasa’nın 98’inci ve TBMM içtüzüğünün 96’ncı ve 99’uncu maddeleri gereğince yazılı olarak cevaplandırılmasını saygıyla arz ederim.

 

                                                                                                      Dr. Habip EKSİK

                                                                                                       Iğdır Milletvekili

                                         

Iğdır coğrafi yapısı ve sahip olduğu geniş̧ çayır ve mera varlığı nedeniyle hayvancılığa elverişli konumdadır. İklimin elverişli olması büyük ve küçükbaş hayvancılığın gelişmesini sağlamıştır. Iğdır Ovasının rakımı düşük olması nedeniyle yaz aylarda hava ısısının yükselmesinden kaynaklı hayvancılık Kars, Ağrı, Erzurum, Van ve Ardahan illerinin yüksek yaylalarında yapılmaktadır.  Fakat hükümetin yaylaları yasaklaması bazı yaylalarında Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından yaylanın bulunduğu ilde yaşayan vatandaşlar dışında yararlanmasına izin verilmemesi nedeniyle hayvancılık ciddi oranda darbe almış ve hayvancılık sektörünün büyük oranda gerilemesine sebep olmuştur. Ayrıca Tarım ve Orman Bakanlığı ve Ardahan Valiliği Ardahan dışından gelebilecek yaylacıları mağdur edecek bir karara imza atmıştır. Dolaysıyla bugüne kadar Iğdır ilinden Ardahan ili sınırları içerisinde yaylacılık faaliyetinde bulunan ve geçimini hayvancılık ile sürdüren vatandaşlarımızın Ardahan ili meraları ve yaylalarının satın alınmasını veya geçici olarak otlatılmasını sadece Ardahan ilinde yaşayan vatandaşların yararlanabileceği kararı verilmiştir. Bu karar hayvancılık ile geçimini sağlayan Iğdırlı vatandaşlarımızın mağdur olmasına sebep olmaktadır.

Özellikle Ağrı Dağı eteklerinde bulunan yaylaların yasaklı bölgeler olarak ilan edilmesinden sonra besicilik alanına yönelen vatandaşlar devletten istenilen desteği alamamaktadırlar. Bu nedenle Iğdır ilinde modern tarım ve hayvancılık sektörü gelişememektedir. Yayla yasaklarının uygulanması ve besiciliğin istenilen düzeyde desteklenmemesi ilimizde ekonominin adeta çökmesine sebep olmuştur.

 

Bu bağlamda;

  1. Iğdır ili ve çevre illerinde yasaklanan bölgeler var mıdır? Yasaklı bölgeler(yaylalar) var ise hangi bölgeleri(illeri) kapsamaktadır.
  2. Yasaklı bölgeler var ise vatandaşlar bu konuyla ilgili bilgilendirilmiş midir?
  3. Yasaklı bölgeler sebebiyle zarara uğrayan vatandaşlara yönelik bir çalışma başlatılmış mıdır? Başlatılmış ise bu durum ile ilgili bir komisyon kurulmuş mudur?
  4.  İnsana, canlıya ve tüm yaşam alanlarına getirilen bu keyfi ve baskıcı sistemin gerekçesi nedir? Ülke ekonomisine zarar veren bu yasakçı yönetim tarzının doğa ve yaşama yönelik kısıtlamaların sebebi nedir? Bu yasakçı uygulamalardan ne zaman vazgeçilecektir.
  5. Ardahan valiliğinin il dışından gelebilecek yaylacılara yönelik alınan kararın sebebi nedir?
  6. Ardahan valiliği böyle ani bir karar vererek yaylaların hayvancılıkla geçimini sağlayan Iğdır gibi diğer illerde yaşayan vatandaşların Ardahan ili meralarından yararlanılmasına izin vermemesi durumu nedeniyle ortaya çıkan ve çıkacak mağduriyetlerin giderilmesine yönelik bir çalışmanız var mıdır, olacak mıdır? Ardahan Valiliğinin aldığı bu karar neticesinde Iğdırlı vatandaşlarımızın mağduriyetlerinin giderilmesi hususunda Iğdır İl Tarım Müdürlüğünün mağduriyetlerin giderilmesi hususunda almış olduğu bir tedbir var mıdır?
  7. Iğdır ilinde hayvancılık ile geçimini sağlayan vatandaşlarımızın mağduriyetlerinin giderilmesi hususunda bakanlığınızın bir çalışması mevcut mudur?
  8. Iğdır ilinde besiciliğin gelişmesi ve yaygınlaşması hususunda hayvancılık sektörü ile geçimini sağlayan vatandaşlarımıza yönelik bakanlığınızın bir çalışması veya planlanması var mıdır?

 

 

ARTUKLU HABER AJANSI-ANKARA

Kaynak: (AHA) - Artuklu Haber Ajansı Editör: Abdullah Ortaç
Etiketler: Dr., Habip, EKSİK;, Iğdır, İli, "Yaylacılarının, Sorunları"nı, TBMM'ye, Taşıdı, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı