Haber Detayı
03 Haziran 2013 - Pazartesi 14:05 Bu haber 1881 kez okundu
 
Cumhurbaşkanı Gül:''Mesaj Alınmıştır''
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, İzmir Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş ve beraberindeki heyeti kabulü öncesinde gündeme dair açıklamalarda bulundu.
Gündem Haberi
Cumhurbaşkanı Gül:''Mesaj Alınmıştır''

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, İzmir Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş ve beraberindeki heyeti kabulü öncesinde gündeme dair açıklamalarda bulundu.

Türkiye’nin demokrasi yolunda, demokrasinin kurallarını çalıştıran bir ülke olduğunu işaret eden Cumhurbaşkanı Gül, “Türkiye, hukukun üstünlüğüne inanan bir ülke. Mahkemelerin kararlarına, üst mahkemelerde itiraz edilebildiği  ve itiraz yollarının açık olduğu bir ülke.  Dolayısıyla bütün bu kurallar, Batı demokrasilerindeki standartlar çerçevesinde olmaktadır. Önce bunun bilinmesini isterim tabi ki. İkincisi şu; Türkiye'de herkesin düşüncesi fikirleri inançları hepsi de saygıdeğerdir. Açık bir toplum içerisinde yaşıyoruz” dedi.

“SAYGI VE SEVGİNİN KARŞILIKLI OLMASI GEREKİR”

Herkesin farklı düşüncelerini, görüşlerini, siyasi eğilimleri, inançları açık toplum içerisinde yaşadığını vurgulayan Cumhurbaşkanı Gül, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Bunlara muhakkak ki saygı göstermemiz gerekir. Bu saygı ve sevginin şüphesiz karşılıklı olması gerekir. Herkesin kendi ülkesinde en geniş şekilde kendisini özgür hissetmesi gerekir.”

“İYİ NİYETLİ OLARAK VERİLEN MESAJLARIN HEPSİ ALINMIŞTIR”

Son günlerde yaşanan gelişmeleri değerlendiren Cumhurbaşkanı Gül, şunları söyledi: “Bu çerçeve içerisinde demokrasiler dediğimizde, demokrasilerle tabi ki seçimlerle halkın iradesi ile her şey, ülkeyi yönetenler ortaya çıkar. Ama demokrasi demek sadece seçim demek de değildir. Seçimlerin dışında da farklı görüşler, farklı durumlar, eğer itirazlar varsa bunların da çeşitli yollarla dile getirilmesinden daha tabi de bir şey olamaz. Barışçı gösteriler de tabi ki bunun bir parçasıdır. Bu anlamda son günlerdeki gelişmeleri bu çerçeve içerisinde görüyorum. Ve şunu da açıklıkla söylemek istiyorum ki, iyi niyetli olarak verilen mesajların da alındığının bilinmesini isterim.  İyi niyetli olarak verilen mesajların hepsi alınmıştır. Bunların muhakkak ki günü geldiğinde gereği de yapılacaktır. Zaten bunun işaretini de eminim ki hepiniz görüyorsunuz. “

“KURALLARA HERKES UYMALI”

Cumhurbaşkanı Gül, bundan sonra dikkatli olmak gerektiği uyarısında bulunurken, “Hepimizin tecrübeleri şunu göstermektedir ki, maalesef bu tip toplumsal olayların neticesinde illegal örgütler devreye girerler ve onlar esir alırlar ve çok yanlışlara sokarlar. Buna hiç müsaade etmemek  gerekir. Bütün vatandaşlarıma sesleniyorum ki; herkes sağduyulu olmalı. Kurallara herkes uymalı ve itirazları görüşleri, varsa bunlar barışçı bir şekilde dile getirilmeli ki bunlar getirildi, bundan sonra hiç kimsenin kabul etmeyeceği imajlarımızı zedeleyici davranışlara da hiç müsaade etmemek gerekir” diye konuştu.

“ÜLKE HEPİMİZİNDİR VE ÜLKEMİZE SAHİP ÇIKMAMIZ GEREKİR”

Türkiye’nin son 10 yıl içerisinde yaşadığı gelişmelere de değinen Cumhurbaşkanı, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Şunu da unutmayalım ki, bir ülkenin imajını yapmak kolay değildir. Hepimiz hep beraber Türkiye olarak 10 yıl içerisinde didindik, uğraştık ve Türk ekonomisini, Türkiye'nin imajını içeride ve dışarıda çok üst noktalara taşıdık. Bunun zedelenmesi hiç kimseye fayda getirmez. Hepimize zarar verir. Ülke hepimizindir ve ülkemize sahip çıkmamız gerekir.”

“TÜRKİYE’NİN DEMOKRASİSİ DE TEST EDİLMİŞTİR”

Son günlerde yaşanan gelişmelerle Türkiye’nin demokrasinin test edildiğini de anlatan Cumhurbaşkanı Gül, “ Şunun da yine bilinmesini isterim ki, bütün bu son üç dört gün içerisindeki gelişmeler gösteriler, bunlar yapılırken Türkiye'nin demokrasisi de test edilmiştir. Demokratik olmayan hukukun üstünlüğüne inanmayan ülkelerde bu tip gösterilerin nasıl neticelendiğini şöyle bir etrafımızdaki Ortadoğu'daki bazı ülkelerde olup bitenlere bakarsanız oradaki maliyetlerini göreceksiniz. Türkiye'de ise bunlar çok şükür onarılmaz acılar tattırmadan gelişmiştir, neticelendirilmiştir ve bu saatten sonra artık hepimizin yapacağı şey sakin olmak, kurallara uymak ve neticede ülkemizin herhangi şekilde zarar görmesine fırsat vermemek olacaktır” diye konuştu.

“BÜTÜN VATANDAŞLARIMIN SAĞDUYULU HARAKET EDECEKLERİNE İNANIYORUM”

Cumhurbaşkanı Gül, açıklamasının sonunda bir kez daha sağduyu çağrısında bulunurken, “Ben bir kez daha bütün vatandaşlarımın büyük bir sağduyu içinde hareket edeceklerine inanıyorum ve demin söylediğim gibi verilen bütün iyi niyetli düşünceler hep bunlar okunmuştur, görülmüştür, not edilmiştir ve mesajlar da alınmıştır. Bütün vatandaşlarıma bu vesile ile sevgilerimi ve muhabbetlerimi sunuyorum” dedi.

 

ABDULLAH ORTAÇ(AHA)ANKARA-ÖZEL HABER

Kaynak: (AHA) - Artuklu Haber Ajansı Editör: Abdullah Ortaç
Etiketler: Cumhurbaşkanı, Abdullah, Gül, İzmir, Ticaret, Odası, Yönetim, Kurulu, Başkanı, E
Yorumlar
Haber Yazılımı