Haber Detayı
17 Mart 2019 - Pazar 21:32 Bu haber 1457 kez okundu
 
CİZRE İLÇESİNDE 'YAP AMA BOZMA' ETKİNLİĞİ DÜZENLENDİ
Cizre Ticaret sanayi Odası ve Türk Kızılay'ı, Milli Eğitim Müdürlüğü ve Hamilik Okulu Vakfı tarafından ortaklaşa Türkiye'nin ilk 'Yap Ama Bozma' etkinliği düzenlendi.
Güneydoğu Bölge Haberleri Haberi
CİZRE İLÇESİNDE 'YAP AMA BOZMA' ETKİNLİĞİ DÜZENLENDİ

Cizre Ticaret sanayi Odası ve Türk Kızılay'ı, Milli Eğitim Müdürlüğü ve Hamilik Okulu Vakfı tarafından ortaklaşa Türkiye'nin ilk 'Yap Ama Bozma' etkinliği düzenlendi. 

 

Cizre Fen Lisesi spor salonunda düzenlenen etkinlikte, 200 lise öğrencisi Kırmızı Medrese ve Mem u Zin yapbozlarını 30 dakika içinde yapmaya çalıştı. Bireysel ve takım halinde yapılan iki kategorideki yarışmada dereceye giren ilk üç öğrenciye para ödülü verildi. 

 

Programa, Cizre Kaymakamı ve Belediye Başkanı Faik Arıcan, Yönetim Kurulu Başkanı . Salih Sefinç, Meclis Başkanı Ömer Faruk Yıldırım, Kızılay Genel Müdürlüğü Proje Koordinatörü  . Kamile Canbay, Hamilik Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı   Barbaros Ceylan, Cizre ilçe Milli Eğitim Müdürü Sn. Mirza    Cizre  akparti  genclik kollari  baskani MEhMET yekta aşut 
Sabuncu, öğretmenler,  vatandaşlar ve öğrenciler katıldı. 

 

Yarışma öncesi kısa bir konuşma yapan Başkan  Salih Sefinç, salondakileri selamlayarak, “maddiyata dayalı değil imar eden, iyilik yolunda adım atan bir gençlik için bugün düzenlemiş olduğumuz Yap ama Bozma yarışması adıyla, bundan böyle her şeyi iyilik yolunda imar edeceğiz ama bozmayacağız”dedi. 
  
Kızılay Genel Müdürlüğü Proje Koordinatörü Kamile Canbay, yarışmanın Cizre’de ilk kez düzenlendiğini bunu her yıl yaymak istediklerini belirtti. 

Kızılay Cizre Şube Başkan Yardımcısı ve TSO Meclis Başkanı  Ömer Faruk Yıldırım da 14 liseden yaklaşık 600 öğrencinin katıldığı 2 kategoride oluşan 70’lik ve 150'lik parçadan oluşan yapboz yarışmasındaki amaçlarının Cizre’nin temel değerlerini Türkiye’ye tanıtmak olduğunu söyledi. İlk kez düzenledikleri yarışmayı her yıl genişletmek istediklerini ifade eden Yıldırım, "Yarışmada dereceye giren birinciye, ikinciye  ve üçüncüye para ödülümüz olacak" dedi. 

 

Cizre Kızılay Yönetim Kurulu Üyesi Av. Elif Tüzün de Cizre’nin tarihi geçmişinin Hz. Nuh tufanına kadar gittiğini belirterek amaçlarının öğrencilere tarihi ve kültür bilincini yansıtmak olduğunu söyledi. 

 

Yarışmayı 9 dakikada tamamlayarak birinci olan Cizre Mehmet Akif Ersoy Lisesi 9. sınıf öğrencisi Evin Öncel, yarışmada ilçenin tarihi önemi olan Kırmızı Medrese’nin parçalarını birleştirip birinci olduğu için çok mutlu olduğunu söyledi.

 

Yarışmada dereceye giren ilk üç öğrenciye para ödülü verildi.

 

 

ARTUKLU HABER AJANSNSI-CİZRE

HABER:MEMET GÖKBALIK

Kaynak: (AHA) - Artuklu Haber Ajansı Editör: Abdullah Ortaç
Etiketler: CİZRE, İLÇESİNDE, 'YAP, AMA, BOZMA', ETKİNLİĞİ, DÜZENLENDİ,
Yorumlar
Haber Yazılımı