Haber Detayı
05 Haziran 2013 - Çarşamba 19:08 Bu haber 1222 kez okundu
 
BDP'Lİ TAN:''ERDOĞAN'I ETRAFINDAKİLER YİYECEK''
BDP Diyarbakır Milletvekili Altan Tan, "Başbakanı kimsenin yemeye niyeti yok. Ama böyle giderse Başbakan'ı etrafındakiler yiyecek" dedi.
Gündem Haberi
BDP'Lİ TAN:''ERDOĞAN'I ETRAFINDAKİLER  YİYECEK''

BDP Diyarbakır Milletvekili Altan Tan, "Başbakanı kimsenin yemeye niyeti yok. Ama böyle giderse Başbakan'ı etrafındakiler yiyecek" dedi. 

Tan, Meclis'te düzenlediği basın toplantısında, "Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın uzunca bir dönemdir Türkiye'nin geldiği yol ayrımını ve makası kavramaktan aciz bir politika takip ettiğini" ileri sürdü. 

"Koskoca Türkiye, temmuz ayında zatürreye tutulmuş bir şahıs gibi titremeye başladı" ifadesini kullanan Tan, Erdoğan'ın önce kendisini sonra da ülkeyi normalleştirmesi gerektiğini söyledi. 

Erdoğan'ın Başdanışmanı ve AK Parti Ankara Milletvekili Yalçın Akdoğan'ın ''Erdoğan'ı kimseye yedirtmeyiz" sözlerini eleştiren Tan, "Sevgili kardeşim, Başbakanı kimsenin yemeye niyeti yok. Zaten yemeye kalksa midesine oturur. Öyle doğru düzgün bir tadı tuzu yok. Ama böyle giderse Başbakan'ı siz yiyeceksiniz. Başbakan'ın etrafındakilere çağrıda bulunuyorum: Önce lütfen siz aklınızı başınıza alın, olan bitenden ders çıkarın" diye konuştu. 

Tan, demokratik bir anayasanın da Meclis'e getirilmesi gerektiğini vurgulayarak, "Eğer bu yapılamazsa Türkiye'de artık AKP'nin Menderes ile Özal ile kıyaslanan reformist yenilikten yana demokrat kimliğinin ölüm ilanını verme günüdür. Bundan sonra artık siyaseten vefat ilanı tescil edilir" iddiasında bulundu. 

Gazetecilerin, Taksim Gezi Parkı olayları çerçevesinde diğer illerde yaşananları hatırlatması üzerine, "Bütün Diyarbakır'a gaz solutan bir kişiyi alıp İzmir Valisi, öbürünü İstanbul Valisi yapıyorsunuz. Sanki Diyarbakır çok memnunmuş gibi. Ondan sonra da bir değerlendirme. Ne diyeyim? Valla İdris Naim Şahin'i geri istiyoruz. Özledik. Böyle valilere İdris Naim Şahin yaraşır" dedi. 

DTK'dan istifa ettiğinin hatırlatılması üzerine Tan, üyelikten değil, başkanlık divanındaki görevinden istifa ettiğini belirterek, "Hayatım boyunca yetkim olmayan yerde sorumluluk almadım, kimsenin kuklası olmadım. Göstermelik bir yerde durmadım, vitrin süsü olmadım. Hiç kimsenin haddi değildir ki beni vitrin süsü yapsın" diye konuştu. 

"Partinize bir serzeniş mi?" sorusuna Tan, "Hayır partiyle alakalı bir sorun değil. Parti ayrı, bu ayrı. Şimdi yönetimdesiniz ve bir karar alınıyor. Eğer sizin orada sözünüz ciddiye alınmıyorsa, orada durmanızın bir anlamı yok. Buyursun başkanı yönetsin" yanıtını verdi.

ABDULLAH ORTAÇ-ARTUKLU HABER AJANSI-ANKARA

Kaynak: (AHA) - Artuklu Haber Ajansı Editör: Abdullah Ortaç
Etiketler: BDP, Diyarbakır, Milletvekili, Altan, Tan, "Başbakanı, kimsenin, yemeye, niyet
Yorumlar
Haber Yazılımı