Haber Detayı
03 Temmuz 2013 - Çarşamba 06:53 Bu haber 1302 kez okundu
 
BAŞKENT'TE KONYA YOLU'NA ''YEŞİL KORİDOR''
Büyükşehir Belediyesi, Ankara’nın 5 Ana Girişinden Biri Olan Konya Yolu Girişindeki Yamaçları Ağaçlandırıyor
Sağlık Haberi
BAŞKENT'TE  KONYA YOLU'NA ''YEŞİL KORİDOR''

Büyükşehir Belediyesi, Ankara’nın 5 Ana Girişinden Biri Olan Konya Yolu Girişindeki Yamaçları Ağaçlandırıyor.

Büyükşehir Belediyesi, Ankara’nın 5 ana girişinden biri olan Konya Yolu girişindeki yamaçları ağaçlandırıyor. 50 bin metrekarelik bir alanda ODTÜ Ormanı ile bütünleşen “Yeşil bir koridor”hedefleyen Büyükşehir Belediyesi, bölgeye 500 bin adet çalı ve 12 bin adet ibreli ağaç dikiyor.

Büyükşehir Belediyesi, Akpınar Mahallesi’nin Konya Yolu’na paralel uzanan dik yamaçlarında büyük bir yeşillendirme çalışması başlattı.

Ankara’da kişi başına düşen yeşil alan miktarını gelişmiş dünya kentlerinin çok daha üzerine taşıyan Ankara Büyükşehir Belediyesi, dur, durak bilmeden kent içindeki tüm boş alanları projelendirerek yeşil alan haline getiriyor. Bunun son örneği de Konya Yolu’na paralel uzanan Akpınar Mahlelesi’nin dik yamaçlarında gerçekleşiyor.

Akpınar Mahallesi’nin Konya Yolu’na bakan dik yamaçlarında kısa süre önce başlattığı çalışma ile yeşil kuşak oluşturan ve “Gökkuşağı Koşu Yolu Parkı”nı da bu bölgeye kazandıran Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin çalışmaları bölge sakinleri tarafından memnuniyetle karşılanıyor.

 

500 BİN ÇALI VE 12 BİN AĞAÇ DİKİLİYOR

Ankara Büyükşehir Belediyesi bu amaçla Akpınar ve Karapınar mahallelerinin Konya Yolu’na bakan yamaçlarına 500 bin adet çalı ve 12 bin adet de ibreli ağaç dikimi başlattı. Büyükşehir Belediyesi ekipleri, dikim öncesinde ağaçlandırma sahasında kot farkından  kaynaklanan sıkıntıları “seki”ler yaparak giderirken, ağaçlandırma sahasına da bitkisel toprak serdi.

Sahaya Büyükşehir Belediyesi ekipleri; Berberis, Yeşil taflan, Gold taflan, Orman ateş dikeni, Bodur ateş dikeni ve Ardıç gibi “yer tutucu” özellikleri öne çıkan çalı türleri ile Karaçam, Mavi Arizona servisi, Alacalı Leylandi  gibi “İbreli ağaçlar” dikti. Büyükşehir Belediyesi, 50 bin metrekarelik alanın yeşillendirme çalışmalarının yüzde 75’ini tamamladı.


ABDULLAH ORTAÇ(AHA)ANKARA

Kaynak: (AHA) - Artuklu Haber Ajansı Editör: Abdullah Ortaç
Etiketler: Büyükşehir, Belediyesi, Ankara’nın, 5, Ana, Girişinden, Biri, Olan, Konya, Yolu,
Yorumlar
Haber Yazılımı