Haber Detayı
02 Haziran 2013 - Pazar 20:05 Bu haber 1712 kez okundu
 
BAŞKENT ANKARA'DA GEZİ PARK EYLEMİNE DESTEK
Başkent Ankara'da Gece saatlerinde Değişik Yerlerde yapılan Gezi Park Destek Eylemlerine Vatandaşlar önemli oranda katılımda bulunarak,Hükümeti İstifaya Davet Etti.
Sağlık Haberi
BAŞKENT ANKARA'DA GEZİ PARK EYLEMİNE DESTEK

Başkent Ankara'da Gece saatlerinde Değişik Yerlerde yapılan Gezi Park Destek Eylemlerine Vatandaşlar önemli oranda katılımda bulunarak,Hükümeti İstifaya Davet Etti.

6.Gününe giren Gezi Park Eylemlerine destek yurt çapında çığ gibi büyüyor..Başkent Ankara'da da Gece havanın kararması ile birlikte Değişik Semtlerde yürümeye başlayan Vatandaşlar Hükümet Aleyhine Sloganlar attı.

Başkent Ankara’da havanın kararması ile birlikte,Kızılay’da  ve Güvenpark’ta sürüdürülmekte olan Gezi Park Destek eylemlerine destek vermek amacı ile sokaklara dökülen vatandaşlar,Tencere kapaklarına vurarak veya düdük öttürerek,Slogan atmaya başladı.

Türk Bayrakları ile sokaklara döülen vatandaşlara ,Apartmanlardaki vatandaşların da katılımı ile Gösterici sayısı Gecenin ilerleyen saatlerinde artmaya başladı.

Yaya olarak gösteriye katılanlara arabaları ile destek veren Başkentli vatandaşların katılması ile birlikte Trafik durma noktasına geldi.

Hükümet Aleyhine slogan atan Göstericiler,attıkları sloganlar ile Hükümet’i istifaya davet etti.

Gecenin ilerleyen saatlerine kadar süren eylemler,gece saat 02.00 sularına olaysız olarak sona erdirildi.

Ankara'daki gösterilerde bir kişinin TOMA aracı altında kalarak hayatını kaybettiğine ilişkin  yayılan iddia, İl Sağlık Müdürlüğü tarafından yalanlandı.İl sağlık Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada  gösterilerde hiçbir vatandaşın hayatını kaybetmediği vurgulandı.

Taksim Gezi Parkı'ndaki olaylar akşam saatlerinde de devam etti. Göstericiler Taksim Meydanı inşaatında kullanılan malzemeleri ateşe verdi. İnşaat malzemeleri alev alev yandı.

Tarlabaşında öfkeli bir grup Taksim Meydanı inşaatında kullanılan inşaat malzemeleri ateşe verdi. Malzemeleri ateşe veren kalabalık grup slogan atarak polise taş attı. Poliste göstericilere gaz bombasıyla karşılık verdi. Polisin gaz bombasıyla göstericilere karşılık vermesi sonucunda bir bayan yaralandı.

Olayda yaralanan bayan özel bir araçla Taksim İlk Yardım Devlet Hastanesine kaldırıldı. Göstericilerin kaldırım taşlarını söküp polise attığı gözlendi. Polisin göstericilere müdahalesi devam ediyor.

İzmir

İstanbul Taksim Gezi Parkı'nda çıkan olaylara destek vermek amacıyla İzmir'de yürüyüş düzenlendi. Yürüyüş sonrası gruptan ayrılan yaklaşık 100 kişi, polise taş, şişe ve sopalarla saldırdı. Polis, eylemcileri dağıtmak için tazyikli suyla müdahale etti. Arbede halen devam ediyor.

Taksim Gezi Parkı'nda çıkan olaylara destek olmak için Alsancak İskelesi önünde toplanan sivil toplum kuruluşu, siyasi partiler, taraftar dernekleri üyeleri, sloganlar atarak Taksim Gezi Parkı'nda yaşanan olayları protesto etti. Gruptan ayrılan yaklaşık 100 kişilik grup ise Basmane Meydanı'na kadar yürüdü.

Burada polise taş, şişe ve sopalarla saldıran grup, Basmane Otobüs Son Durakları'nın bulunduğu bölgede yol kenarındaki kaldırım taşlarını sökerek polise fırlattı. Polis, yol ortasında ateş yakan ve yüzlerini örtülerle kapatan gruba karşı tazyikli suyla müdahale etti.

Polis, Basmane Meydanı'na çıkan tüm yolları araç trafiğine kapatırten, Basmane Meydanı'ndaki gerginlik halen devam ediyor.

Ankara

Taksim Gezi Parkı'nda yaşanan olayları protesto eden bazı sivil toplum kuruluşları, sendika ve siyasi parti üyelerinin de aralarında bulunduğu grup, başkentte protesto gösterisi yaptı.

Kuğulu Park'ta akşam saatinde toplanmaya başlayan gruplar, "Kent bizim Gezi bizim", "Her yer Taksim" ve hükümet aleyhine yazıların bulunduğu dövizler taşıyarak, çeşitli sloganlar attı. Gruba, CHP Genel Başkan Yardımcısı Adnan Keskin ile CHP milletvekilleri Aylin Nazlıaka, Bülent Kuşoğlu, İzzet Çetin ve Levent Gök de destek verdi.

Eylem nedeniyle Kuğulu Park çevresindeki yollar trafiğe kapatıldı. Bu arada, parktan ayrılan bir grup, Kızılay'a yürümek istedi. Polisin ABD Büyükelçiliği yakınında barikat kurması sonrasında, gerginlik yaşandı. Polis, gruba biber gazı ve tazyikli suyla müdahale etti.

Atatürk Bulvarı'nda güvenlik amacıyla bekleyen TOMA aracına saldıran gruba tazyikli suyla müdahale edildi. Grubun, yol üzerine hükümet aleyhine yazılar yazdığı görüldü.

Sonrasında gruptakiler, Kuğulu Kavşağı Altgeçidi Kızılay istikametini bir süre trafiğe kapattı. Gruptakilerden bazıları, yoldaki demir bariyerlere vurarak, olayları protesto etti.

Polisin bulunmadığı alanda bir süre daha protesto gösterisi yapan eylemciler, daha sonra Kuğulu Park'a döndü. Parktaki protesto, şarkılar eşliğinde devam ediyor.

Öte yandan, Kızılay çevresinde de küçük çaplı olaylar çıktı. Olaylarda bazı işyeri ve bankaların camları kırıldı.

Olaylarda yaklaşık 15 kişinin gözaltına alındığı öğrenildi.

Adana

Adana'da bir grup, Taksim Gezi Parkı'nda yaşanan olayları protesto etti.

Çeşitli siyasi partilerin üyeleri ile bazı takımların taraftarlarından oluşan grup, Atatürk Parkı'nda bir araya gelerek çeşitli sloganlar attı.

Grupta yer alan sanatçı Hayko Cepkin, gazetecilere yaptığı açıklamada, Adana'ya konser vermek için geldiğini ancak protesto gösterisi olduğunu duyunca destek vermek istediğini ifade etti.

Çeşitli pankartlar açan ve halay çeken grup, bir süre de oturma eylemi yaptıktan sonra dağıldı.

Eskişehir 

Eskişehir'de yaşanan olaylar Taksim Gezi Parkı'nda yaşananları aratmadı. İçinde öğrencilerin de bulunduğu grup polisle gece boyu çatıştı.

Eskişehir'in çeşitli caddelerinde başlatılan yürüyüşlerde çoğunluğunu üniversite öğrencilerinin oluşturduğu yaklaşık 500 kişilik grup, Üniversite Caddesi üzerinde taşkınlık yaşatarak polisle çatışmaya başladı. Belediye barikatlarını, tuğla, taş ve benzeri cisimleri çevik kuvvete fırlatan gruba polis, TOMA aracıyla tazyikli su sıkarak müdahale etti.

Tazyikli suyun ardından kentin ara sokaklarına kaçan grup tekrar bir araya gelerek eylemlerine devam ettiler. Bazı vatandaşlar ise biber gazına maruz kalmamak için apartmanlara ve cadde üzerindeki dükkanlara sığındı.

Grup cadde üzerinde uzun bir süre taşkınlık yaparak çöp konteynerlarını ateşe verdi.
Öte yandan Eskişehir Osmangazi Üniversitesi (ESOGÜ) yanında bulunan Dumlupınar Öğrenci Yurdu'nda kalan yaklaşık 300 kişi de çarşıya yürümek istedi. Polisin grubu vazgeçirmek için ikna çabaları ise sonuç vermedi.

Olayda çok sayıda polis ve vatandaş biber gazından etkilenirken, çatışmanın kentin belli bölgelerinde halen devam ettiği bildirildi 

Muğla

Aydın'da gece yarısı başlayan Gezi parkı eyleminden sonra Muğla'da yürüyüş başladı. Üniversite öğrencilerinin de aralarında bulunduğu eylemcilere polis müdahale etti. Yürüyüş devam ediyor.
Gece yarısı Gezi Parkı olaylarına destek vermek amacıyla yürüyüş başlatan eylemciler Muğla Uğur Mumcu Bulvarı'nda yürüyüşe geçince polis tartıştı. Yaşanan arbedede polis göstericiler gaz bombası ile müdahale etti. Şu anda çok sayıda üniversite öğrencisinin de bulunduğu kalabalık sloganlar eşliğinde yürüyüş yapıyor.

Aydın

Aydın'da, Taksim Gezi Parkı olaylarını protesto etmek isteyen üniversiteli gençlerden oluşan bir grup gece yarısı yürüyüş yapıp Abide Kavşağı'nda alkol alarak oturma eylemi yaptılar.

Hükümet aleyhine sloganların atıldığı eyleme Aydın Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu, CHP İl Başkanı Barkan Kalınomuz, CHP Aydın Merkez İlçe Başkanı Barış Altıntaş, MHP İl Kadın Kolları Başkanı Serap Cambazoğlu da destek verdi. Polisin güvenlik önlemi aldığı protesto yürüyüşü gece yarısı sona erdi.

Gece saat 01.00 sıralarında Aydın Merkez Sevgi Yolu üzerinde toplanan kalabalık, İstasyon Meydanı'ndan Adnan Menderes Bulvarı'na ters şeritten yürüyüşe geçti. Garaj Cadde Kavşağına kadar yürüyüp tekrar bulvar üzerinden Abide Kavşağı'na kadar yürüyen grup daha sonra Ak Parti İl Binası'nın da bulunduğu meydanda oturma eylemi yaptı. Bir süre oturma eylemi yapıp çeşitli sloganlar atan gruptaki bazı kişiler yaklaşık 2,5 saat süren eylem sırasında bir yandan alkol alıp diğer yandan slogan attı. Grup oturma eylem boyunca yolu trafiğe kapattı.

Zaman zaman grup arasında yaşanan kısa süreli gerginlikler, gruptaki diğer kişilerin araya girmesiyle büyümeden önlendi. Grupta yer alan bir kişi fenalık geçirdi. Çevredekilerin müdahale ettiği şahsın önemli bir şeyinin olmadığı belirtildi. Eylemci gençler, çevrede güvenlik önlemi alan polislere de tepki gösterdi. Polisin uzaktan takip edip müdahale etmediği eylemciler saat 03.00 sıralarında yarın gece yeniden protesto yürüyüşü yapma kararı ile olaysız olarak dağıldı.

"Hükümet İstifa", "Faşizme Karşı Omuz Omuza", "Mustafa Kemal'in Askerleriyiz", "Her Yer Taksim, Her Yer Direniş" ve "Metin Lokumcu Ölümsüzdür" gibi sloganların atıldığı yürüyüş ve eylemde zaman zaman protestocular arasında kısa süreli slogan tartışmaları yaşandı. 

Konya

Konya'da, Taksim Gezi Parkı olaylarını protesto etmek isteyen üniversiteli gençlerden oluşan bir gruba, polis müdahale etti.

Konya'da sosyal paylaşım sitesinde örgütlenen bir grup üniversiteli genç, Taksim'deki Gezi Parkı olaylarını protesto etmek amacıyla Bosnahersek Parkı'ndan yürüyüşe geçti. Sloganlar atarak olayları protesto eden gruba, polis müdahale etti. Grup dağılmamakta ısrar edince karşıt görüşe sahip bir başka grup, olayları protesto eden gruba müdahale etti. Müdahalenin ardından dağılan protestocu grup ara sokaklara kaçarak protestoya devam etti. Olay yerine sevk edilen çevik kuvvet ekipleri ara sokaklara kaçan protestocu grup üyelerini takip ederek müdahalede bulundu. Dağıtılan grubun bir kısmı daha sonra tekrar toplanarak Gençlik Parkına hareket etti. Gençlik Parkına hareket eden grubu ise daha sonradan takviye olarak gelen çevik kuvvet polisi müdahale ederek dağıttı. Grubun dağıtılmasının ardından çevik kuvvet polisi Mesaj Caddesini trafiğe kapatarak yoğun güvenlik önlemleri aldı. Karşıt görüşe sahip grup ise protestocu grup aleyhinde sloganlar attı. Trafiğe kapatılan cadde, olayların normale dönmesinin ardından tekrar trafiğe açıldı. Olayda, yaralı ve gözaltı olmadığı öğrenildi.Kaynak: (AHA) - Artuklu Haber Ajansı Editör: Abdullah Ortaç
Etiketler: Başkent, Ankarada, Gece, saatlerinde, Değişik, Yerlerde, yapılan, Gezi, Park, De
Haberin Videosu
Haber Videosu

Web Tv'de Görüntüle

Bu videoyu yorumlamak ve paylaşmak için ayrıca tıklayın.

Yorumlar
Haber Yazılımı