Haber Detayı
25 Haziran 2013 - Salı 06:28 Bu haber 1155 kez okundu
 
Başkan Topbaş turizm sektörünün temsilcileriyle görüştü
Yaşanan eylemlerle ilgili milletvekilleri ve turizmcilerle bir araya gelen Başkan Topbaş, “Buradan yurttaşlarıma seslenmek istiyorum; İstanbul’u sıkıntıya sokmayalım. Bunu özellikle istirham ediyorum. İstanbul’da kaybettiklerimizi yeniden toparlamak adına artık 14 milyonluk aile olarak elele verelim” dedi.
Gündem Haberi
Başkan Topbaş turizm sektörünün temsilcileriyle görüştü

Yaşanan eylemlerle ilgili milletvekilleri ve turizmcilerle bir araya gelen Başkan Topbaş, “Buradan yurttaşlarıma seslenmek istiyorum; İstanbul’u sıkıntıya sokmayalım. Bunu özellikle istirham ediyorum. İstanbul’da kaybettiklerimizi yeniden toparlamak adına artık 14 milyonluk aile olarak elele verelim” dedi.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, İstanbul milletvekilleri ve turizm sektörünün temsilcileriyle son haftalarda yaşanan Gezi Parkı eylemlerinin sonuçlarını ele aldı. Sütlüce’deki İstanbul Büyükşehir Belediyesi Yatırım ve Hizmetleri Bilgilendirme Merkezi’nde sabah saatlerinde bir grup AK Partili İstanbul milletvekili ile toplantı yapan Kadir Topbaş, öğleden sonra da İstanbul’daki turizm ve hizmet sektörünün temsilcileriyle bir araya geldi.
Toplantıya ara vererek basın mensuplarına açıklama yapan Başkan Topbaş, İstanbul’un turizmini geliştirmek adına başlattıkları ve başarıyla bugüne kadar taşıdıkları süreçte eylemler nedeniyle son günlerde olumsuzluklar yaşandığına dikkat çeken Topbaş, “Bu olumsuzlukları geride bırakacak, kayıpları geri döndürecek bir çalışma için bir araya geldik. İstanbul ne kadar zinde olursa Türkiye o kadar gelişebiliyor. Türkiye’de İstanbul’suz turizmin olmayacağı da aşikardır. Bu nedenle bir takım organizasyonların ve rezervasyonların iptali gibi ciddi bir olayla karşı karşıya olduğumuzu belirtmek istiyorum” diye konuştu.
“Artık tadını kaçırmalayım…”
Gezi Parkı’nda başlattığımız çevre çalışmalarını tamamlamak üzere olduğunu ve Taksim Meydanı’ndaki düzenleme çalışmalarını bir an önce bitirmek için çalıştıklarını anlatan Topbaş, şöyle konuştu; “Başbakanımızın da ifade ettiği gibi Topçu Kışlası ile ilgili yürütmeyi durdurma kararı dolayısıyla yargı sürecinin bitmesini bekleyeceğiz. Topçu Kışlası’nın yapımı yönünde bir karar çıkarsa halkı bilgilendireceğiz ve kamuoyu yoklaması yapacağız. Ancak bu daha ileriki bir çalışma. Buradan yurttaşlarıma seslenmek istiyorum. Diyorum ki; artık bunun tadını kaçırmayalım. İstanbul’u sıkıntıya sokmayalım. Bunu özellikle istirham ediyorum.”
“Çevre hassasiyeti ve yeşile karşı duyarlılığı olanların bir otomobil yandığında ortaya çıkan gazı 35 ağacın ancak bir yılda temizleyebildiğini düşünerek, niçin bu araçların yanmasına mani olmadığını bilemiyorum” diyen Başkan Kadir Topbaş, yaşananların toplumun çok önemli bir kesimini rahatsız ettiğini ve İstanbul ile Türkiye’nin bunu hak etmediğini kaydetti. Türkiye’nin birçok yerinde Taksim’de yaşananların benzerlerinin oluştuğunu, ideolojileri biten bazı marjinal grupların bitmiş ideolojilerinin etrafında insanları toplayabilmek için bu eylemleri fırsat olarak kullandığını ifade eden Kadir Topbaş, sözlerini şöyle sürdürdü;
Ekonomide 50 milyar dolar kayıptan bahsediliyor
“68 kuşağından biri olarak bunu söylüyorum. İdeolojilerin bittiği bir dünyada gençleri bu ideolojilerle etkilemeye çalıştıklarını görüyoruz. Televizyonun izlediğim bazı kanallarında bu olayları teşvik eden yayınları gördükçe üzüntü duyduğumu ifade etmek istiyorum. Gezi eylemleri sonrasında 300’e yakın sanatçı, sivil toplum temsilcisi ve gençle görüşmeler yaptım. Hala da görüşmeye devam ediyorum. Her biri, ‘Hayır biz kullanılmıyoruz. Saf kendi irademizle duruşumuzu sergiliyoruz. Bunun için mücadele veriyoruz’ diyorlar. Kendi açılarından baktıklarında böyle, ama birilerin de ekmeğine yağ sürüldüğü ortada. Türkiye’nin ekonomide 50 milyar dolardan bahsedilen ciddi kayıplarına baktığımızda ülkemizin geleceğinin karartılmaya çalıştığını görüyoruz. Türkiye’nin dostlarının kimler olduğunu ve sıkıntılı anlarımızda kimlerin ellerini ovuşturduğunu da maalesef görmekteyiz.”
“Sosyal medya kullanan gençlerimiz imajımızı düzeltebilir”
Bu sıkıntıları geride bırakmak için, çekişmeleri ortadan kaldıracak adımları birlikte atmak zorunda olduğumuzun altını çizen Başkan Topbaş, “Yarınlarımız olan gençlerimizle birlikte daha doğruyu bulmak ve geleceğe birlikte yürümek zorundayız. Bunun için özellikle istirham ediyorum. Her gün bir başka gerekçe bulunarak Taksim’de toplanma çağrıları yapılabilir. Bir takım gerekçelerle bunu zinde tutmak isteyebilirler. 68 kuşağı olarak geçmişte bunu yaşadık. Lütfen bunları fırsat vermeyelim. Benim arzum ve beklediğim özellikle hizmet sektörü başta olmak üzere turizm sektörünün durumun ve bu kentin dünyadaki imajını yeniden düzeltmek. İnanıyorum ki sosyal medyayı çok güzel kullanan lisan bilen gençlerimiz bu mesajları dünyaya aktararak bu sıkıntıları geride bırakacağımızı ifade edebilirler. Bu konuda önemli katkılar sunabileceklerine inanıyorum” şeklinde konuştu,
Olimpiyat adaylığını da etkileyebilir
2020 Olimpiyatlarının yapılacağı şehrin belirlenmesiyle ilgili artık karar aşamasına gelindiğini hatırlatan Topbaş, “Neredeyse son iki aya girilmiş durumda. Eğer bu sıkıntılar yaşanmaya devam ederse olimpiyatlar hayal olur. Kim kaybeder? Millet olarak biz kaybederiz. İstanbul kaybeder. Kim kazanır? Herkes biliyor “ dedi.
Yönetim olarak bundan sonra halkımızın da görüş ve sıkıntılarını daha çok dikkate alan farklı bir yönetim anlayışını ortaya koyacaklarını tekrar eden Topbaş, “Olayların devam etmesine fırsat verilmemesini, bu sıkıntıların devam etmemesini arzu etmekteyiz. Turizmciler gerçekten endişe içindeler. Yani bu olaylar biraz daha devam ederse, İstanbul’un kazanımları gölgelenebilir. Turizmden aldığımız paylar ve hizmet sektöründeki istihdamlar düşebilir. Ben İstanbulluları özellikle bu hassasiyete davet ediyorum. Türkiye’nin çeşitli yerlerinde de sevgi bağlarına gölge düşürmek isteyenlere de lütfen fırsat vermeyelim. İnanıyorum ki, artık İstanbullular da burada durulması gerektiğini söylüyor. İstanbul’da kaybettiklerimizi yeniden toparlamak adına artık 14 milyonluk aile olarak elele vermeliyiz. Türkiye genelinde de 76 milyonluk aile olarak barış ve hoşgörünün hakim olduğu bir geleceği birlikte hazırlamalıyız diye düşünüyorum” diye konuştu.

 

ARTUKLU HABER AJANSI-İSTANBUL

Kaynak: (AHA) - Artuklu Haber Ajansı Editör: Abdullah Ortaç
Etiketler: Yaşanan, eylemlerle, milletvekilleri, turizmcilerle, bir, araya, gelen, Başkan,
Yorumlar
Haber Yazılımı