Haber Detayı
24 Haziran 2013 - Pazartesi 12:58 Bu haber 1011 kez okundu
 
Başbakan Erdoğan'a Viyana Desteği
Önceki Sonraki Başbakan Erdoğan’a Viyana’da destek gösterisi 23 Haziran, 2013 - 15:18:17 Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a destek vermek amacıyla Avusturya'nın başkenti Viyana'da düzenlenen mitinge binlerce kişi katıldı.
Siyaset Haberi
Başbakan Erdoğan'a Viyana Desteği

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a destek vermek amacıyla Avusturya'nın başkenti Viyana'da düzenlenen mitinge binlerce kişi katıldı.

Avrupa Türk Demokratlar Birliği'nin (ATDB), Başbakan Erdoğan'a destek amacıyla düzenlediği, "Büyük Viyana Buluşması" adlı mitinge aralarında çok sayıda yabancının da bulunduğu 10 bin kişi katıldı.    

Viyana'nın 10'uncu bölgesinde başlayıp kent merkezindeki Ring caddesine ulaşan yürüyüş, daha sonra "güvenlik ve trafik" gerekçesiyle Mariahilfer Caddesi'ne yönlendirilerek Westbahnhof adlı batı tren istasyonu önündeki Avrupa Meydanı'nda son buldu.   

Yürüyüşün kolay yol yapılabilmesi için polisin oloğanüstü güvenlik önlemi aldığı ve kent merkezindeki Ring caddesini kısmen araç trafiğine kapattığı gözlendi.

Bu arada mitinge Türklerin yanısıra Avusturya'da yaşayan Arap ülkeleri ile Balkan ülkelerindeki Müslümanlar da kendi ulusal bayraklarıyla katıldı.    

Mitingte çok sayıda Türk bayrağı taşıyan göstericiler, "Biz seni yedirtmeyiz", "Dik dur yiğidim eğilme, Osmanlı torunları seninle", "Türk ol, Kürt Ol, Laz ol, Çerkez ol, ne olursan ol, vatan haini olma", "Başbakanımızı kimseye yedirtmeyiz, sıkıysa indir" ifadelerinin yeraldığı pankartlar taşıyıp slogan attı.    

Mitinge katılanların rahatça yürüyüş yapabilmesi için ollağanüstü güvenlik önlemi alan Viyana polisi, mitingin sona erdiği Avrupa Meydanı'nda da göstericilerin çevresini sararak dışardan bir müdahale olmasına engel oldu.

Başbakan Erdoğan, meydana telefonla bağlandı

Bu arada, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, miting konuşmalarının yapıldığı Avrupa Meydanı'na telefonla bağlanarak, katılımcıları selamladı.

Mitinge katılanların sayısına ilişkin farklı rakamlar telaffuz edilirken, bazı çevreler katılımın 10 bin kişi dolayında olduğunu ileri sürdü,  bazı çevreler de katılımın 20 bin kişi olduğunu söyledi.

Miting, konuşmaların ardından olaysız şekilde sona erdi.

ARTUKLU HABER AJANSI


Kaynak: Editör:
Etiketler: Önceki, Sonraki Başbakan, Erdoğan’a, Viyana’da, destek, gösterisi 23, Hazira
Haberin Videosu
Yorumlar
Haber Yazılımı