Haber Detayı
31 Ocak 2015 - Cumartesi 20:24 Bu haber 1523 kez okundu
 
Azerbaycandan Macaristanda Büyük Organizasyon
“ Macaristan’da Hocalı Soykırımı ve Ermeni iddiaları ile ilgili konferans düzenlendi
Dünya Haberi
Azerbaycandan Macaristanda Büyük Organizasyon

Macaristan’ın Budapeşte kentinde Soykırım Gerçeğinin Tanıtılması Sosyal Birliği, Macaristan Azerbaycan kardeşlik Derneği organizasyonu ve Azerbaycan’ın Macaristan’daki Büyükelçiliği’nin desteği ile “Hocalı Soykırımına Uluslararası Hukuki İnceleme ve Sözde Ermeni İddiaları” adlı konferans düzenlendi. Daha sonra ise Soykırım gerçeğinin tanıtılması Derneği’nin Başkanı Ceyhun Alekperov ve Macar gazeteci Borbala Obruzanski’nin ortak müellifi oldukları “Kafkasya’nın Parlayan Yıldızı-Azerbaycan” kitabının tanıtım töreni yapıldı.

 Oturumu giriş sözü ile Macaristan Azerbaycan Kardeşlik Derneği Başkanı Ramiz Cicek açtı ve Azerbaycan’la ilgili videolar gösterildi. Daha sonra konuşma yapan Azerbaycan’ın Macaristan’daki Büyükelçisi Vilayet Guliyev, “Birkaç yıl önce Avrupa’da insanlar düşünüyorlardı ki, savaş, terör Afrika’da ve diğer yerlerde olabilir: “Ama şimdi terör Avrupa’nın merkezine geldi. Bütün bunların önünün alınması için aydınların faaliyetleri önemlidir. Her bir vatandaşın uyanıklığı, zora karşı mücadelesi gereklidir... Bu yıl Türkiye Çanakkale Savaşı’nın 100 yıldönümünü kutlayacak. Bu yıl aynı zamanda Azerbaycan ve Türkiye’ye yönelik bir meseledir. Bu, sözde Ermeni soykırımıdır. Malumdur ki, 1915 yılında Türkiye’de soykırım olmamıştır. Bu gibi olayların önlenmesi için diplomatlar, bilim adamları, aydınlar ciddi faaliyet göstermelidir. Azerbaycan’ın Macaristan’daki Büyükelçiliği’nin esas yönlerinden biri bu oldu. Borbala ile Ceyhun Elekberovun müellifi olduğu Macar dilinde yayınlanan “Kafkasya’nın parlayan yıldızı-Azerbaycan” kitabı Azerbaycan’ın Macaristan’da tanıtılması için önemli role sahiptir.” dedi.

 Türkiye’nin Macaristan Büyükelçisi Şakir Fakılı, Azerbaycan son yıllarda hızla gelişen ülkeye dönüştüğüne dikkat çekerek: “Birkaç kez Bakü’de oldum. Bakü çok güzel şehirdir ve her birinize orada olmayı tavsiye ediyorum” dedi. Büyükelçi daha sonra Azerbaycan’ın 90’lı yıllarda yaşadığı sorunlardan, topraklarının işgalini anlattı. Macar gazeteci, “Kafkasya’nın parlayan yıldızı-Azerbaycan” kitabının yazarlarından Borbala Obruzanski, Azerbaycan’ın hızla gelişmesinden, tarihi, kültürü, mutfağından bahsederek kitabı tanıttı. Daha sonra, “Kafkasların parlayan yıldızı-Azerbaycan” kitabının Azerbaycanlı ortak müellifi, Soykırım Gerçeğinin Tanıtılması Derneği’nin Başkanı Ceyhun Alekperov söz aldı. “Hocalı Soykırımı insanlık tarihinde insanlığa vurulmuş en korkunç darbe gibi, özel bir yer tutmaktadır: Facianın dehşetini yaşamış birisi olarak, o gün hakkında konuşmak ve onu göz önüne getirmek benim için hiç de kolay değildir. Hocalı Soykırımı Ermeni milliyetçilerinin düşündüğü gibi Türklere değil, genel olarak insanlık ve insanlığa karşı gerçekleştirilen soykırımdır” dedi. Ceyhun Alekperov, “Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’in yürüttüğü başarılı politikalar sonucunda, artık Ermeni yalanları ifşa edilmektedir: “Azerbaycan’ın First Lady’si, Haydar Aliyev Vakfı Başkanı Mehriban Aliyeva’nın ve fonun Başkan Leyla Aliyeva’nın başkanlığında “Hocalı’ya adalet” kampanyası adı altında yapılan ciddi çalışmalar başarılı sonuçlar vermektedir. Artık kampanyanın sonucu olarak, Hocalı soykırımı birçok ülke parlamentoları gündemine alınıp müzakere edilerek, kınanmış, soykırım eylemi olarak tanınan kararlar çıkmıştur. Tarih boyunca insanlığa, özellikle Türklere karşı defalarca soykırım eylemi işleyen Ermeniler bugün yalanları ile tarihte olmayan bir şeyi uydurarak, sözde Ermeni soykırımını dünyaya tanıttırmak istiyorlar. Ama nedense hiçbir tarihsel araştırmaya ihtiyacı olmayan, 22 yıl önce dünyanın gözü önünde yaşanan Hocalı soykırımına gereğince hukuki değer verilmedi. Bu da bazı kurumlar ve devletlerin çifte standart yaklaşımının sonucudur. Burada çok ilginç bir Macar atasözünü hatırlatmak yerinde olur: “Ormana giren ağacı görmüyorsa demeli kördür”. Azerbaycan halkı ile Macar halkının bir çok ortak değerleri var. Esası ulu önder Haydar Aliyev tarafından koyulmuş Macaristan Azerbaycan ilişkileri, bugün Sayın Cumhurbaşkanı İlham Aliyev tarafından başarıyla sürdürülmektedir. Hep hakkın ve adaletin yanında olan Macaristan devletinin de, Hocalı soykırımına hukuki değer vereceğine umuyoruz. Çok isterdik ki, Macaristan da Hocalı soykırımını tanıyan ülkeler listesinde olsun...” sözleriyle konuşmasını tamamladı.

 Hollanda Gazeteciler Birliği Üyesi Vüqar Abbasov ise Ermeni yalanlarından bahsetti.  Ermenilerin tarihi nasıl sahteleştirdiğine ilişkin olgular seslendirdi. Macar âlimleri de Azerbaycan’la ilgili görüşlerini paylaştılar. Konferansa Azerbaycan’dan ayrıca Diaspora Gazetecileri Birliği Yönetim Kurulu üyeleri Elnur Eltürk ve Ali Zülfüqaroğlu da katılmaktadırlar.

 

ARTUKLU HABER AJANSI-ELNUR ERTÜRK

Kaynak: (AHA) - Artuklu Haber Ajansı Editör: Abdullah Ortaç
Etiketler: “, Macaristan’da, Hocalı, Soykırımı, Ermeni, iddiaları, konferans, düzenlendi,
Yorumlar
Haber Yazılımı