Haber Detayı
15 Aralık 2019 - Pazar 16:50 Bu haber 11867 kez okundu
 
AŞIRI YÜKÜ TAŞIYAMAYAN KABLO KOPTU
Dicle Elektrik tarafından dağıtım hizmeti verilen illerde havaların soğumaya başlaması ile birlikte ısıtmada yoğun şekilde elektrik enerjisi kullanılmaya başlanınca peş peşe arızalar yaşanmaya başladı.
Güneydoğu Bölge Haberleri Haberi
AŞIRI YÜKÜ TAŞIYAMAYAN KABLO KOPTU

Dicle Elektrik tarafından dağıtım hizmeti verilen illerde havaların soğumaya başlaması ile birlikte ısıtmada yoğun şekilde elektrik enerjisi kullanılmaya başlanınca peş peşe arızalar yaşanmaya başladı. Bir ay içinde 56 trafonun yanmasına neden olan kayıt dışı tüketim kaynaklı aşırı yüklenme bu kez Şanlıurfa’da iletim kablosunun yanarak kopmasına neden oldu.
 
 
Şanlıurfa’nın Viranşehir ilçesinde kayıt dışı tüketimin de etkisi ile elektrikli ısıtıcıların neden olduğu aşırı yükü taşıyamayan yüksek gerilim kablosu kor gibi kızararak koptu. Yere düşen kablo, aşırı derecede ısındığından temas ettiği bölgede kısa süreli yangına neden oldu. Bu sırada olay yerinde kimsenin olmaması olası bir faciayı önlerken, ihbar üzerine Dicle Elektrik ekipleri hemen mahallenin enerjisini kesti. Ardından olay yerine gelen itfaiye müdahalede bulunarak çıkan yangını söndürdü Dicle Elektrik ekipleri ise kopan kablo kısa sürede yenileyerek mahalleye yeniden enerji verdi.
 
 
Yaşananlar üzerine Dicle Elektrik yetkilileri bir kez daha, arızalara yol açarak enerji kalitesini düşüren kayıt dışı tüketimden kaynaklanan israf düzeyindeki tüketimden vazgeçilmesi çağrısında bulundu.
 
 
 
ARTUKLU HABER AJANSI
Kaynak: (AHA) - Artuklu Haber Ajansı Editör: Abdullah Ortaç
Etiketler: AŞIRI, YÜKÜ, TAŞIYAMAYAN, KABLO, KOPTU,
Yorumlar
Haber Yazılımı