Haber Detayı
28 Haziran 2013 - Cuma 16:16 Bu haber 730 kez okundu
 
ARINÇ;''İKTİDARDAN UZAKLAŞMAK PAHASINA TERÖR SORUNUNU ÇÖZECEĞİZ''
Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç,Halktan yüzde 50 destek almış bir siyasi partinin 35 yıllık kronik bir sorunu çözmek istiyorsa bütün sorumluluğu üzerine alıp iktidardan uzaklaşmak pahasına bu işi çözeceğini belirten Arınç, halkın kendilerine güvendiğini dile getirdi
Gündem Haberi
ARINÇ;''İKTİDARDAN UZAKLAŞMAK PAHASINA TERÖR  SORUNUNU ÇÖZECEĞİZ''

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç,Halktan yüzde 50 destek almış bir siyasi partinin 35 yıllık kronik bir sorunu çözmek istiyorsa bütün sorumluluğu üzerine alıp iktidardan uzaklaşmak pahasına bu işi çözeceğini belirten Arınç, halkın kendilerine güvendiğini dile getirdi

Cizre'deki terör örgütünün kurduğu iddia edilen sözde asayiş birimine ilişkin haberlerin doğruluğu sorulan Arınç, Valinin olayla ilgili soruşturma açıldığı yönündeki beyanını anımsatarak, "Demek ki doğruluğu üzerinde kanaat edindiler ki bugün emniyet güçlerimizin katıldığı bir operasyonla bu olay ortaya çıkarılmak ve sorumluları hakkında yasal işlem yapılmak istendi" dedi.

"Çözüm sürecinde Kandil'in evet dediği, BDP'nin evet dediği pek çok olaya Cizre'deki gruplar 'hayır' demişlerdir. İş buradan çıkıyor" diyen Arınç, sınır dışına silahlarla çekilme, eylemlerden vazgeçme, tamamen siyasete dönüş fikirleri ve terör örgütü ele başı Abdullah Öcalan'ın nevruz konuşmasına karşı çıkanlardan birinin Cizre'deki gruplar olduğunu anlattı.

"Etkileyemiyorlar, biraz da onun hırçınlığı var"

"Kandil'e karşı direniş söz konusu o zaman. Ne kadar güçleri var, bu süreci ne kadar olumsuz etkileyebilirler" sorusu üzerine Arınç, "Etkileyemiyorlar, biraz da onun hırçınlığı var. Yani süreç devam ederken ona karşıtlıklarını göstermek için böyle akıl dışı işler de yapıyorlar. Bu yapılacak bir şey değil. Bu kendi iradelerini teslim ettikleri şahsın talimatlarına da aykırı. Ama biz biliyoruz ki Kandil'de de buna karşı bir direniş var" dedi.

"Önemli sayıda terörist teslim oldu"

Hem Kuzey Irak tarafından hem Türkiye içerisinden önemli sayıda teröristin teslim olduğu bilgisini veren Arınç, bunun sürecin olumlu gittiğini gösteren önemli verilerden olduğunu söyledi.

"Bu sayı sınır dışına çıkması planlananların içerisinden olan bir sayı mı" sorusu üzerine Arınç, "Onlar ayrı onları kastederek söylemiyorum" dedi.

"Zorlu bir süreç"

Arınç, bu sürecin çok zorlu olduğunu dile getirerek, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bu çok zorlu bir süreç. Bu süreç her an bir kırılma tehlikesi geçirebilir. Kırılgan Çok travmalar yaşadık biz Türkiye'de. Böyle bir şeyin başlangıcında kim bilir kimler neler düşündü, neler hayal etti. Sabırlı olacağız. Şüphesiz yüzde 40'larla, 50'lerle başlayan süreçte bugün yüzde 70'lik desteğe kavuştuk. İnsanlar şuna şükrediyorlar ve teşekkür ediyorlar, 6 aydan beri bir tek cenaze haberi gelmedi."

Öcalan'ın durumu

Arınç, törer örgütü elebaşı Abdullah Öcalan'ın şartlarının iyileştirilmesi, daha geniş yerlere geçirilmesi gibi talepler olduğu belirtilerek, hükümetin bunlara nasıl baktığının sorulmasına karşılık, bunların spekülatif şeyler olduğunu bildirdi.

Çözülecekse şimdi çözülecek

Halktan yüzde 50 destek almış bir siyasi partinin 35 yıllık kronik bir sorunu çözmek istiyorsa bütün sorumluluğu üzerine alıp iktidardan uzaklaşmak pahasına bu işi çözeceğini belirten Arınç, halkın kendilerine güvendiğini dile getirdi. Arınç, şöyle konuştu:

"Halkımız bize şunu söylerse, 'Milli geliri arttırdın, 2 bin dolardan 12 bin dolara çıkardın, havaalanları, yollar, yüksek hızlı trenler, hastaneler, okullar, üniversiteler, her şeyin çok güzel kardeşim. İyi de hala terörü çezemedin'. Biz 11 yıldır bunu düşünüyoruz. Yüzde 50 oy aldıktan sonra hiçbir seçimi düşünmeden, aslında önümüzdeki yıl iki tane önemli seçim var. Acaba halktan oy kaybeder miyiz? Acaba halkın desteğinden mahrum olur muyuz diye, aklımızın ucuna hiçbir şey gelmeden bu işi çözeceğiz. Çünkü zamanı geldi düşüncesiyle başlamışsak herkesin bize teşekkür etmesi, tebrik etmesi ve başarı dilemesi lazım. Biz deli değiliz. Çözülecekse şimdi çözülecek. Çözülemeyecekse hiçbir zaman."

Cumhurbaşkanlığı seçimleri

Arınç, Cumhurbaşkanlığı seçimleri ile ilgili olarak da "Biz de mevcut cumhurbaşkanımız mı, yoksa sayın başbakanımız mı, yoksa bir başkası mı, günü geldiğinde bunu kendi içimizde en güzel şekliyle çözeriz" dedi.

Kimsenin bir kırılma ve gücenme beklememesi gerektiğini söyleyen Arınç, şöyle devam etti:
"Bu partiyi ayakta tutan tek dinamik fedakarlıktır, feragattir, anlayıştır. Ülkemizi, milletimizi kendi geleceğimizden çok daha önde tutmaktır. Bizim aramızda hiçbir şey olmaz. Buna yönelik her türlü fitneyi ve dedikoduyu biz reddederiz."

Cemevleri konusu

"Cemevlerinin ibadethane sayılması bir dinin ibadetinin yapıldığı yer anlamına gelmesine hükümet olarak sıcak yaklaşmamız mümkün değil" ifadelerini kullanan Arınç, "Ama cemevleri de bir gerçek. Cemevlerinde kendilerine göre bir ritüeller, bir inanç, kültür mozaiği, saygı, dua ve niyaz var" dedi.

İstifa iddiaları

Arınç, istifa iddialarına ilişkin olarak da şunları söyledi:
"40 senedir siyasetin içindeyim. Hiçbir gazetecinin veya muhabirin yapmadığı bir teklifte bulunuyor. 'Yemin et' diyor. Avukatlık yaparken yeminle çok karşılaştım. Yemin çünkü delillerden birisidir. En sonunda bir taraf sıkışırsa yemin teklif eder. Ama siyasette ve gazetecilik sahasında böyle bir şey görmedim. Güldüm, geçtim"Dedi.

 

ABDULLAH ORTAÇ(AHA)ANKARA

Kaynak: (AHA) - Artuklu Haber Ajansı Editör: Abdullah Ortaç
Etiketler: Başbakan, Yardımcısı, Bülent, ArınçHalktan, yüzde, 50, destek, almış, bir, siyas
Yorumlar
Haber Yazılımı