Haber Detayı
26 Haziran 2013 - Çarşamba 11:35 Bu haber 1506 kez okundu
 
ANKARA FESTİVALİNDE BİR ANKARA SEVDALISI
Dericizade Yönetim Kurulu Başkanı Faruk Küçük, şimdiye kadar yayınlanmamış 120 eşsiz Ankara fotoğrafını “Büyük Ankara Festivali”nde sergiliyor.
Sağlık Haberi
ANKARA FESTİVALİNDE BİR ANKARA SEVDALISI

Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından bu yıl 6.’sı düzenlenen “Büyük Ankara Festivali”kültürel etkinlikler ile de ziyaretçilerin ilgi odağı olmaya devam ediyor.

Ankaralı İşadamı Dericizade Faruk namı ile tanınan  Faruk Küçük Ankara Festivalinde açtığı Resim Sergisi ile Renk katıyor.Tam bir Ankara Sevdalısı olan Dericizade Faruk(Faruk Küçük) Ankara'nın tanıtımı için yıllardır emek harcıyor.Ankara'nın Haymana ilçesi doğumlu olan Faruk Küçük'ün yaşamı da Filmlere konu olacak kadar ilginç ve Bir o kadar renkli....

Daha önce Metro Sanat Galerisi’nde 350 Ankara fotoğrafını sergileyen ve bu fotoğrafların büyük bir bölümü Büyükşehir Ankara Dergisi’nde yayınlanan Faruk Küçük, şimdi de koleksiyonunda bulunan hiç görülmedik 120 fotoğrafı da “Büyük Ankara Festivali”nin Ankara Büyükşehir Belediyesi Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Daire Başkanlığı Çadırı’nda Başkentlilerle buluşturdu.

 En eskisi 1711 tarihli bir Ankara gravürü olan “Osmanlı’dan Cumhuriyet’e Ankara Fotoğrafları Sergisi”nde 1950’li yıllara kadar Ankara’nın gelişimini ve tarihini yansıtan onlarca fotoğrafı sergileyen doğma büyüme Ankaralı 67 yaşındaki Faruk Küçük, yıllardır Ankara fotoğrafları biriktiriyor.

Başkent Ankara’ya ait belge ve fotoğrafları biriktirmeyi bir hizmet olarak değerlendiren Faruk Küçük, hiç kimsede olmayan Ankara kitaplarını, gazetelerini ve fotoğraflarını müzayedelerden birer birer topluyor ve muhteşem arşivini de bir kent müzesi oluşturmak için düzenlemeye çalışıyor.

Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin yayın organlarında yüzlerce fotoğrafı yayınlanan Faruk Küçük Büyükşehir Belediyesi’nin “Kent Müzesi” kurmak için kendisine büyük destek verdiğini de kaydediyor. Arşivini araştırmacılara açtığını belirten Faruk Küçük, “Ankara’da bir kent bilinci, bir canlanma oluştu. Bu mutluluk verici” dedi.

Bu işle ilgilendiğinin bilinmesinden sonra sayısız fotoğrafın kendisine ulaştırıldığını kaydeden Küçük, “İlgilenmeseydik bu fotoğraflar, bu objeler kaybolurdu” diye konuşuyor.

 

ARTUKLU HABER AJANSI-ANKARA

Kaynak: (AHA) - Artuklu Haber Ajansı Editör: Abdullah Ortaç
Etiketler: Dericizade, Yönetim, Kurulu, Başkanı, Faruk, Küçük, şimdiye, kadar, yayınlanmamı
Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
ANKARA FESTİVALİNDE BİR ANKARA SEVDALISI
ANKARA FESTİVALİNDE BİR ANKARA SEVDALISI
ANKARA FESTİVALİNDE BİR ANKARA SEVDALISI
ANKARA FESTİVALİNDE BİR ANKARA SEVDALISI
Yorumlar
Haber Yazılımı