Haber Detayı
02 Kasım 2019 - Cumartesi 18:05 Bu haber 31355 kez okundu
 
Amsterdam’da Türk Kültür Şöleni
Amsterdam Mescid-i Aksa Teşkilatı “Türk Kültür Şöleni” bin kişiyi bir araya getirerek muhteşem bir coşku ve katılım ile gerçekleşti.
Türk Dünyasından Haberler Haberi
Amsterdam’da Türk Kültür Şöleni

Amsterdam Mescid-i Aksa Teşkilatı “Türk Kültür Şöleni” bin kişiyi bir araya getirerek muhteşem bir coşku ve katılım ile gerçekleşti.


Amsterdam Rhone Events’de gerçekleştirilen şölene ilgi büyüktü. Türk Bayrağını dalgalandıran gençler, sevilen sanatçılar Osman Öztunç, Yudum, Zafer işleyen ve Gökhan Tekin’ın şarkılarıyla coştular.


Türk Kültür Şölenine T.C. Amsterdam Başkonsolosu, Hollanda Türk Federasyon Genel Başkanı, Amsterdam’da bulunan çeşitli sivil toplum kuruluşlarının yöneticileri, siyasiler, Türk dünyasının temsilcileri ve kalabalık bir insan topluluğu katıldı.
Kuran-ı Kerim tilaveti ve bütün şehitlerimiz için saygı duruşu ile İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından açılış ve teşekkür konuşmasını Amsterdam Mescid-i Aksa Teşkilat Başkanı İskender Gürışık yaptı. Gürışık, katılanları selamladıktan sonra, birlik ve beraberliğin milletimiz ve Hollanda Türkleri için ne kadar önemli olduğunu dile getirip şölene katılanlara teşekkür etti.

 

Sunuculuğunu Mescid-i Aksa Teşkilatından Ahmet Kılınç’ın yaptığı program, Alsancak Mehter Ekibinin gösterisi ile devam etti.


Mehter ekibinin gösterisinden sonra sahneye çıkan Gökhan Tekin seslendirdiği birbirinden güzel Türküleriyle salonu coşturdu.


T.C. Amsterdam Başkonsolosu Engin Arıkan ise yaptığı selamlama konuşmasında özetle şunları söyledi: ‘‘Böyle anlamlı bir gecede, vatandaşlarımızla bizi buluşturan Mescid-i Aksa Teşkilatına teşekkür ediyorum. Bu günlerde Türk tarihi bakımından önemli günler geçiriyoruz. Burada bayrağımızın altında toplanmak çok önemli, binlerce kilometre uzakta bayrak bilincini, vatan bilincini, Türkiye sevgisini gençlerimizin anlaması çok önemlidir. Tarihteki kahramanlarını bilmelerini anlamalarını çok değerli buluyorum. Ailelere ve gençlere çağrı yapmak istiyorum. Bölücü örgütlerle fiziki temasa gelmeyin, tepkiniz varsa bunu izin alarak yasalar çerçevesinde yapın.” Konuşma sonrası sahne alan sanatçı Zafer İşleyen birbirinden güzel marş ve türküler seslendirerek salona ayrı bir hava kattı.


Hollanda'nın dört bir yanından büyük ilginin olduğu Türk Kültür Gecesinde konuşan Hollanda Türk Federasyon Genel Başkanı Murat Gedik ise, katılanları selamladıktan sonra önemli mesajlar verdi. Murat Gedik: ”Bizim parolamız, her türlü bölge, mezhep ve antropolojik ırkçılığa karşı olmakta yatmaktadır, bu Hareket Yüce Allah’ın yarattığını bir emanet olarak kabul eder. Yüce Allah’ın yarattığını kucaklarız, nerede bir mazlum varsa hiç bir ayrım gözetmeden derdine derman ararız. Şu günlerde Türk Devleti sınır ötesinde terörü yok etmek için mücadele vermektedir, Yüce Allah terörün her türlüsünü en kısa zamanda yok olmasını nasip etsin. Türk Devleti her şeye rağmen gereğini yerine getirecektir. Türk Devleti, bu harekatı sadece Türkiye Cumhuriyeti’nin çıkarlarını gözetmek için değil, başta Avrupa olmak üzere bütün insanlığı terör belasından kurtarmak için gerçekleştiriyor. Bizler de burada çok dikkatli olacağız ve provokasyonlara gelmeyeceğiz. Teşkilatımızın emirlerine uyacağız, hiçbir provokatif eyleme kulak vermeyeceğiz. Davaya bağlılığımız esastır. Teşkilatlarımıza da sahip çıkarken, görülen her türlü fitne tohumları derhal yok edilecek, her türlü provokatif eylemlerden uzak durulacaktır. Hollanda bizim artık yurdumuzdur, burada huzur kaçırmak isteyenlere de fırsat vermeyeceğiz.”


Genel Başkan Murat Gedik’ten sonra Yudum sahne aldı ve türküleriyle bir Anadolu turu yaptı.


Hollanda Türk Federasyon çalışmalarında çeşitli alanlarda dereceye giren teşkilatlara sunulan plaketlerin taktiminden sonra Osman Öztunç “Mehmedim” parçası ile sahneye gelerek Türk Kültür Gecesinde unutulmaz anlar yaşattı.
Yaklaşık bir buçuk saat sahne alan Osman Öztunç, gençlerin istekleri doğrultusunda güzel parçalarını okuyarak salonu coşturdu.

ARTUKLU HABER AJANSI
 
 
Kaynak: (AHA) - Artuklu Haber Ajansı Editör: Abdullah Ortaç
Etiketler: Amsterdam’da, Türk, Kültür, Şöleni,
Yorumlar
Haber Yazılımı