Haber Detayı
11 Temmuz 2013 - Perşembe 18:56 Bu haber 2449 kez okundu
 
Ali Osman Korkmaz Hatay'da Toprağa Verildi
Eskişehir'de düzenlenen Gezi Parkı eylemlerine katılarak yaralananan ve Tedavi Görmekte olduğu hastanede yaşamını kaybeden 19 yaşındaki Ali Osman Korkmaz Memleketi hatay'da Toprağa verildi.
Gündem Haberi
Ali Osman Korkmaz Hatay'da Toprağa Verildi

Eskişehir'de düzenlenen Gezi Parkı eylemlerine katılarak yaralananan ve Tedavi Görmekte olduğu hastanede yaşamını kaybeden 19 yaşındaki Ali Osman Korkmaz Memleketi hatay'da Toprağa verildi.

Hayat'da düzenlenen cenaze Töreneine Türkiye Barolar Birliği Başkanı Prf.Dr.Metin Feyzioğlu da Katıldı.Abisi de Avukat olan

 Gürkan Korkmaz'ın yanında olmak için Hatay'ageldiğini ifade eden Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu,vatandaşlardan yoğun ilgi gördü.

Eskişehir'de Gezi Parkı eylemleri sırasında, henüz kimliği belirlenemeyen kişi veya kişilerin saldırısına uğrayarak beyin kanaması geçiren ve 2 Haziran'dan bu yana Osmangazi Üniversitesi'nde tedavi gören üniversite öğrencisi Ali ismail Korkmaz, tüm müdahalelere rağmen hayatını kaybetti. Tedavi gördüğü hastanede kurtarılamayarak ölen üniversiteli Korkmaz'ın, memleketi Hatay'da toprağa verileceği öğrenildi. Korkmaz ailesinin, oğullarına, eylemlere katılmaması ve başına bir iş gelebileceği konusunda sık sık uyardığı öğrenildi.

GEZİ PARKI EYLEMİNE KATILDI

Eskişehir Anadolu Üniversitesi Eğitim Fakültesi İngilizce Öğretmenliği Bölümü 1'inci sınıf öğrencisi Ali İsmail Korkmaz'ın (19), Eskişehir'de 2 Haziran'da Gezi Parkı eylemine destek için AK Parti il binasına yürüyen gruba katıldığı öğrenildi. Polis, Espark alışveriş merkezi önünden yürüyeyerek AK Parti il binası önüne geldiğinde uyararak, parti binasına yaklaşmalarına izin vermedi. Ortalığı yıkıp yakmaya başlayan grubu polis, dağılmaları için uzun süre uyardı. Grup bu kez, polise saldırmaya başladı. Tüm uyarılara aldırmayan gruba polis, bu kez su ve biber gazı ile müdahale etti. Müdahale sonrasında ara sokaklara kaçan grup içerisinde Korkmaz da yer aldı. Korkmaz'ın eylem alanından ayrılması çevredeki iş yerlerinen güvenlik kameralarına da yansıdığı ortaya çıktı.

BEYİN KANAMASI GEÇİRDİ

İddiaya göre, olaydan bir süre sonra Korkmaz rahatsızlandığı gerekçesiyle yanındaki arkadaşlarıyla birlikte Anadolu Üniversitesi Yunus Emre Kampüsü içerisindeki Mavi Hastane'ye gitti. Burada yapılan muayene sonrasında Kormaz'a geniş kapsamlı bir hastaneye gitmesi belirtildi. Korkmaz, bu kez arkadaşlarıyla birlikte Yunus Emre Devlet Hastanesi'ne gitti. Burada, gerekli tomografisi çekildi ve daha sonra evine gönderildi. Uyuduktan sonra fenalaşan Korkmaz, götürüldüğü Eskişehir Devlet Hastanesi'nde yapılan tetkiklerinde beyin kanaması geçirdiği belirlendi. Bunun üzerine Korkmaz, Osmangazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'ne gönderildi. Korkmaz, buradaki ilk tedavisinin ardından hemen beyin ameliyatına alındı. Durumdan haberdar edilen anne Emel Korkmaz ve baba Şahap Korkmaz ile avukat olan ağabeyi Gürkan Korkmaz, Eskişehir'e geldi. Bu arada, Korkmaz ailesinin, olayların çıktığı sırada oğullarına eylemlere katılmaması için sık sık uyardığı ve başına birşeylerin gelebileceği konusunda telkinde bulunduğu öğrenildi.

 

Kapat

Savcılık'tan Ali İsmail Korkmaz açıklaması

Eskişehir Cumhuriyet Bavşsacvlığı Ali İsmail Korkmaz ile ilgili açıklama yaptı.

11 Temmuz 2013 Perşembe 17:12
yazıyı büyüt yazıyı küçült
Savcılıktan Ali İsmail Korkmaz açıklaması

Eskişehir Cumhuriyet Başsavcılığı, Gezi Parkı eylemleri sırasında kimliği belirsiz kişilerin saldırısı sonucu yaralanan ve dün tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybeden üniversite öğrencisi Ali İsmail Korkmaz olayı ile ilgili; 40 adet güvenlik kamerasına ait CD, recorder ve kamera kayıtlarının tutulduğu harddiskler üzerinde gerekli incelemeler yapılması için Ankara Jandarma Kriminal Laboratuvarlarına gönderildiğini bildirdi.

Soruşturmanın sürdüğü, olay bölgesinde keşif işlemi yapıldığı, çok sayıda kişinin tanık olarak dinlendiği ifade edilirken, Korkmaz'ın olay tarihinde üzerinde bulunan kıyafetleri üzerinde gerekli moloküler genetik incelemelerin yapılması için kıyafetlerinin kriminal laboratuvara gönderildiği kaydedildi. Yapılan inceleme sonucunda, Korkmaz'ın ölümünün 'kafa travmasına bağlı beyin kanaması sonucu husule geldiği' tespit edildiği vurgulanırken, Korkmaz'ın yaralanması olayında ihmali olduğu iddia edilen Eskişehir Yunusemre Devlet Hastanesi'nde görevli polis memurları ve Eskişehir Yunusemre Devlet Hastanesi'nde görevli doktorlar hakkında Cumhuriyet Başsavcılığı'nca soruşturma açıldığı belirtildi.

Eskişehir Cumhuriyet Başsavcılığı, Korkmaz olayı ile ilgili yazılı bir açıklama yaptı. Savcılığın resmi internet sitesinden yapılan açıklamada, olay tarihi olan 03.06.2013 günü saat 00.15 civarında, maktül Ali İsmail Korkmaz'ın, elinde beyzbol sopası ve jop olan kimliği belirsiz 2-3 kişi tarafından ilin Kurtuluş Mahallesi Sanayi Sokak üzerinde darp edilmesi olayı ile ilgili ilgili olarak, 'Kasten öldürme' suçundan soruşturmanın Cumhuriyet Başsavcılığı'nın 2013/15656 numaralı dosyası üzerinden devam ettiği belirtildi.

OLAYA İLİŞKİN GÖRÜNTÜLER ANKARA'DA İNCELENİYOR

Yürütülen soruşturmaya ilişkin olarak, olay yeri yakınında bulunan çevre esnaf, kamu kurum ve kuruluşları, MOBESE görüntülerini içerir 40 adet CD temin edildiğinin vurgulandığı açıklamada, şöyle denildi:" Olay yeri görüntülerini içerir 40 adet CD, kamera görüntülerinin kayıt edildiği recorder, harici harddiskler üzerinde gerekli bilirkişi incelemeleri yaptırılmıştır. Söz konusu kamera görüntülerinin bulunduğu 40 adet CD, recorder ve kamera kayıtlarının tutulduğu harddiskler üzerinde gerekli incelemeler yapılması için 28.06.2013 günü Ankara Jandarma Kriminal Laboratuvarlarına gönderilmiştir. Yürütülen soruşturma kapsamında Cumhuriyet Başsavcılığımızca 19.06.2013 günü olay yeri olan ilimiz Kurtuluş Mahallesi Sanayi Sokak üzerinde keşif işlemi icra edilmiş olup, olay yeri yakınlarında bulunan 3 esnaf tanık olarak dinlenmiştir."

Korkmaz'ın yaralanması olayında ihmali olduğu iddia edilen Eskişehir Yunusemre Devlet Hastanesi'nde görevli polis memurları ve Eskişehir Yunusemre Devlet Hastanesi'nde görevli doktorlar hakkında Cumhuriyet Başsavcılığı'nca soruşturma açıldığının ifade edildiği açıklamada, bu dosyalarda şikayet edilen görevliler ile ilgili olarak 4483 Sayılı Yasa hükümlerine göre dosyaların Eskişehir Valilik Makamına ve Eskişehir Tepebaşı Kaymakamlığı'na gönderildiği kaydedildi.

KORKMAZ'IN ÜZERİNDEKİ KIYAFETLERİ KRİMİNAL LABORATUVAR İNCELEYECEK

İl Jandarma Komutanlığı ve İl Emniyet Müdürlüğü ile gerekli yazışmalar yapılarak, Korkmaz'ın ölümüne sebebiyet veren kişi ya da kişilerin tespit edilmesinin istendiği ve araştırmaların halen devam ettiğinin anlatıldığı açıklamada, şöyle denildi: "Olay ile ilgili çok sayıda tanık dinlenmiştir. 5726 Sayılı Tanık Koruma Kanunu'nun 3. Maddesine göre; gizli tanık olduğu iddia edilen kişinin 'Gizli Tanık' prosedüründen faydalanmak istediği yönündeki talebinin şüpheliye isnat edilen suçun örgüt faaliyeti çerçevesinde işlenen suçlardan olmaması nedeniyle talebinin reddine yasal engel nedeniyle karar vermek gerekmiştir. Kaldı ki, bu karar ilgiliye tebliğ edilmesine rağmen bugüne kadar verilen karara karşı halen itiraz edilmemiştir. Ayrıca, Korkmaz'ın suç tarihinde üzerinde bulunan kıyafetleri üzerinde gerekli 'Moloküler Genetik' incemelerin yapılması için kıyafetleri Kriminal Labaratuvara gönderilmiştir."

"SORUŞTURMA SÜRÜYOR OLAYI GÖRENLERİ DİNLEMEYE HAZIRIZ"

Korkmaz'ın yaralanması olayına ilişkin olarak yürütülen soruşturma devam etmekte iken, dün Korkmaz'ın yaşamını yitirdiğinin hatırlatıldığı açıklamada, "Bunun üzerine Cumhuriyet Başsavcılığımız tarafından maktul üzerinde gerekli adli ve tibbi inceleme yapılmıştır. Yapılan inceleme sonucunda kişinin ölümünün 'kafa travmasına bağlı beyin kanaması sonucu husule geldiği' tespit edilmiştir. Yürütülen soruşturma dosyası halen derdesttir. Soruşturmaya iddia edildiği gibi 2 gün sonra değil derhal başlanılmıştır. Olay, ilk önce kasten yaralama şeklinde oluştuğu için olayın öğrenilmesi ile soruşturma derhal başlatılmıştır. Yukarıda belirtildiği gibi gizli tanıklık talebi yasal engel nedeni ile ret edilmiştir. Soruşturma halen devam ettiği için her zaman her türlü tanık dinlemek mümkündür. Bütün kamera görüntüleri üzerinde gerekli inceleme, bilirkişiler ve Jandarma Kriminal Laboratuvarı tarafından hassasiyetle yerine getirilmektedir. Meçhul şüpheliler titizlikle araştırılmaktadır."Denildi.

ARTUKLU HABER AJANSI-HATAY


Kaynak: (AHA) - Artuklu Haber Ajansı Editör: Abdullah Ortaç
Etiketler: Eskişehirde, düzenlenen, Gezi, Parkı, eylemlerine, katılarak, yaralananan, Tedav
Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
Ali Osman Korkmaz Hatay'da Toprağa Verildi
Ali Osman Korkmaz Hatay'da Toprağa Verildi
Ali Osman Korkmaz Hatay'da Toprağa Verildi
Ali Osman Korkmaz Hatay'da Toprağa Verildi
Yorumlar
Haber Yazılımı