Haber Detayı
28 Haziran 2013 - Cuma 16:27 Bu haber 1324 kez okundu
 
AK PARTİ'NİN BAŞKAN ADAYI CEMİL ÇİÇEK
AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş, Meclis Başkanlığı seçimine ilişkin, "Biz milletvekili arkadaşlarımızla imzaladık. Cemil Çiçek'i tekrar Meclis Başkanı olarak teklif edeceğiz" dedi.
Siyaset Haberi
AK PARTİ'NİN BAŞKAN ADAYI CEMİL ÇİÇEK

AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş, Meclis Başkanlığı seçimine ilişkin, "Biz milletvekili arkadaşlarımızla imzaladık. Cemil Çiçek'i tekrar Meclis Başkanı olarak teklif edeceğiz" dedi.

Elitaş, Meclis'te gazetecilerin sorularını yanıtladı. Tunceli'den baskın ve kaçırma haberleri ile Cizre'de  terör örgütü PKK'nın sözde asayiş birimi kurduğu yönündeki haberlerin hatırlatılması üzerine Elitaş, İçişleri ve Adalet bakanlıklarının iki konuyla ilgili araştırmalarına devam ettiğini söyledi.

Şu anda görüntülere göre bir yorum yapmanın veya  farklı bir şekilde değerlendirmede bulunmanın süreci baltalama gibi olabileceğini ifade eden Elitaş, AK Parti olarak sürecin sonuna kadar devam etmesi, kardeş kanlarının akmasını, anaların  ağlamasını, ocakların sönmesini durdurmak için gayret gösterdiklerini söyledi.

Bu konuyu süreçten rahatsız olanların, Türkiye'nin güven ve istikrarını  sağlanmasını kendilerine tehdit gibi görenlerin tahrik edebileceğini dile getiren Elitaş, "Bu ülke içinden de olabilir. PKK içerisinde de süreçten rahatsız olup menfaatleri çelişkiye uğrayan, menfaat kaybına uğradığını düşünen gruplar da varolabilir.  Dış destekli ve dışarıya taşeron olarak çalışanlar da bu iş içerisinde olabilir. İlk hareketlerle,  ilk görüntülerle heyecanlı davranıp süreci baltalamak isteyenlerin ekmeğine yağ sürmemek, onlara fırsat vermemek gerekir. Bunu sağduyuyla, sakin bir şekilde yetkili kurumların incelemesine bırakmak lazım" dedi.

Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ'ın, Meclis Başkanlığı için AK Parti'den tek adayın Cemil Çiçek olduğunu söylediğinin hatırlatılması üzerine, şunları söyledi:

"Biz milletvekili arkadaşlarımızla imzaladık. Cemil Çiçek beyi tekrar  Meclis Başkanı olarak teklif  edeceğiz. Hayırlı uğurlu olsun.  TBMM Genel Kurulu'nun takdiri sonucunda inşallah 2 Temmuz Salı günü Meclis Başkanı seçilmiş olacak. Diğer siyasi partiler de sayın  Çiçek'e oylarını  ilk turda verirlerse,  birinci turda seçilebilir. Birinci tur  367, ikinci tur 367, üçüncü tur ise salt çoğunluk. En kötü ihtimalle üçüncü turda seçilebilir diye düşünüyoruz. Diğer siyasi partilerdeki milletvekili arkadaşlarımız ile gizli oylama olduğundan dolayı ilk turda olmasa da ikinci  turda sayın Çiçek'e oy vererek ve desteklerini göstererek, seçme imkanını bulmuş oluruz."

"Çiçek ile yola  devam kararının gerekçesi olarak neler söyleyebilirsiniz?" sorusu üzerine Elitaş, Çiçek'in 2 yıllık başkanlığı döneminde uygun işler yaptığını söyledi.

Elitaş, "TBMM'de belki siyasi taraftarlığı, bazı spesifik  olayları bir tarafa bıraktığımız takdirde sayın Çiçek de  daha önceki Meclis başkanları gibi görevini hakkıyla yerine getirmiş bir başkanımızdır. Bunda nedir, ne değildir aramak pek doğru değil.  Mevcut Başkan'ın devam etmesi yönünde milletvekili arkadaşlarımızın düşüncesi hasıl oldu. Ona teklif edeceğiz" şeklinde konuştu.

BDP'nin yapacağı mitingler

Elitaş, "BDP'nin 3 ilde yürüyüşler düzenleyeceğini nasıl değerlendiriyorsunuz?" sorusuna, "BDP kurallar çerçevesinde eğer bu gösterilerini, mitinglerini  kendilerine tahsis edilen yerde yaparlarsa bir sorun yoktur. Çünkü demokrasi ses yükseltebilmek,  ses duyurabilmektir ve mesaj verebilmektir. Bu çerçevede demokratik bir kural uyguluyorlar diyebiliriz" karşılığını verdi.

"Tunceli'de, Cizre'de yaşananlar provakasyon mu?" sorusu ise Elitaş,  "Bunu ilk görüntülere ve ilk algılara göre söylemek sorumluluk sahibi olan kişilerin yapacağı bir şey değildir. Biz kararlıyız,  inançlıyız, imanlıyız kardeş kanının akmasını durduracağız. Çözüm sürecini inşallah nihayete erdireceğiz. Türkiye'de 30 yıldır huzursuzluğun sorunu olan PKK sorununu bitirip,  önümüze daha emin adımlarla gidip, bakıp muasır  medeniyetler seviyesini aşacağız" yanıtını verdi.

Anayasa Uzlaşma Komisyonu

"Gözler Anayasa Uzlaşma Komisyonu'nda. Meclis çalışmalarını bitirecek ama  muhalefet partilerinin yazın da çalışma eğilimi var. AK Parti bu konuya nasıl bakıyor?" sorusu üzerine Elitaş, komisyonun 2 yılı aşkın bir süredir çalıştığını anımsattı.

Elitaş, "2 yılı aşkın süredir bu konuyu hala yapamadıysa siyasi partilerin ev ödevlerini  doğru dürüst yapmadıkları anlamına gelebilir.  Zaman geçirmek, vakit öldürmek için uzlaşma komisyonları toplanmaz. Hatta  siyasi partiler illa nihai Anayasa Uzlaşma Komisyonu olsun gibi bir tavır sergiliyorlar. Bu da bir ürün çıkmasına,  bir netice elde etmesine fırsat verecek bir durum değildir. Muhtemelen 5-6 Temmuz'a kadar komisyon net bir raporun sonucunu vermek zorunda. Aksi halde herhalde Meclis Başkanlığı artık bunu gayriresmi sürekli bir komisyon halinde değerlendirmeyecektir diye ümit ediyoruz" dedi.

"Sizin tavrınız ne olacak?" sorusuna Elitaş, "Biz tavrımızı ifade ettik . Devam kararı kuran Meclis Başkanı. Ama Meclis  Başkanı da herhalde İçtüzük'te olmayan sadece centilmenlik çerçevesinde bir uzlaşma komisyonu tüm siyasi partilerin eşit olarak temsil edildiği bir uzlaşma komisyonunda, yani kıyamete kadar da devam edeceği konusunda bir karar vermez diye tahmin ediyorum" karşılığını verdi.

"Tartışma değil, müzakere"

Elitaş, İç Tüzük Komisyonu üyesi olduğu hatırlatılarak, AK Parti ve MHP arasında kadın milletvekilerinin pantolon giymesi konusunda tartışma yaşandığının ifade edilmesi üzerine,  Pazartesi  günü diğer siyasi partilerle belli bir  noktada bir araya gelip, yakınlaşarak bitirmeyi ümit ettiklerini söyledi. 

Bunu "tartışma" değil,  "müzakere" şeklinde  ifade etmek gerektiğini kaydeden Elitaş, tavırlarının ne olacağı sorusu üzerine, "Mevcut metnin aynı şekilde korunması ve orada kadınlarla ilgili tayyör tarifinin iki parça olarak olabileceği şeklinde bir görüşümüz var. Ama Pazartesi günü ona bakarız" dedi.

Grup başkanvekillikleri

Başbakan'ın  5 Temmuz'da Gazze'ye gideceği yönündeki haberlerin hatırlatılması üzerine de Elitaş, bu konuda bilgisi bulunmadığını ancak grup başkanvekilleri  olarak gitmeyi arzu ettiklerini söyledi.

En son Ayşenur Bahçekapılı'nın ABD'ye gittiğinin belirtilmesi üzerine, "Evet Ayşenur hanım gitmişti. Sırasını kaybetmişti. Zaten oda gelecek haftadan itibaren herhalde bu şeyin içinde olmayabilir. Sayın Bahçekapılı belki bu sıralama içeresinde gelecek hafta  olmayabilir" şeklinde konuştu.

"Yine kadın olabileceği yönünde söylemler var, Belma Satır'ın adı  geçiyor,  kim olacak?" sorusuna Elitaş, "Evet miletvekili arkadaşlarımızın takdiri. Bizim 326 milletvekilinin oylarına ipotek koymamız mümkün değil. Demokratik bir şekilde arkadaşlarımız  tercihlerini yapacaklar, sandığa iradelerini beyan edecekler. Aday olanlar mevcut 4 grup başkanvekili ile ilave herhalde bir eksildiğine göre olabilir. Şu anda bizde olan bilgi bu" dedi.

 ARTUKLU HABER AJANSI-ANKARA


Kaynak: (AHA) - Artuklu Haber Ajansı Editör: Abdullah Ortaç
Etiketler: AK, Parti, Grup, Başkanvekili, Mustafa, Elitaş, Meclis, Başkanlığı, seçimine, il
Yorumlar
Haber Yazılımı