Haber Detayı
20 Mayıs 2019 - Pazartesi 17:28 Bu haber 873 kez okundu
 
ADANA KASAPLAR ODASI BAŞKANI YAĞMUR'DAN VETERİNER HEKİMLERİ ODASI BAŞKANI KÖSE'YE BÜYÜK TEPKİ
Adana Veteriner Hekimler Odası Başkanı Nihat Köse, Adana Kasaplar Odası'nın kaçak ete yönelik operasyon düzenleme yetkisi bulunmadığını söylemesi ve bu yönde basına açıklama yapması,Adana Kasaplar Odası Başkanı Saruhan Yağmur tarafından sert bir dille eleştirildi.
Gündem Haberi
ADANA KASAPLAR ODASI BAŞKANI YAĞMUR'DAN VETERİNER HEKİMLERİ ODASI BAŞKANI  KÖSE'YE BÜYÜK TEPKİ

 Adana Veteriner Hekimler Odası Başkanı Nihat Köse, Adana Kasaplar Odası'nın kaçak ete yönelik operasyon düzenleme yetkisi bulunmadığını söylemesi ve bu yönde basına açıklama yapması,Adana Kasaplar Odası Başkanı Saruhan Yağmur tarafından sert bir dille eleştirildi.

 

Adana Kasaplar Tavuk Balık Eti Şarkütericiler Odası Başkanı Saruhan Yağmur, odalarının kaçak ete yönelik operasyon düzenleme yetkisinin olmadığını ileri süren Adana Veteriner Hekimleri Odası Başkanı Nihat Köse'ye bu sözleri nedeniyle teki göstererek  "Veteriner Hekimler Odası marketteki satılan etlere kefil mi? Kendisinin de denetlemeye yetkisi var klimalı odasından çıksın marketleri denetlesin" dedi.

 

 Adana Veteriner Hekimler Odası Başkanı Nihat Köse, Adana Kasaplar Odası'nın tüzüğünü ve yönetmeliğini bilmediğini ama denetleme merci olmadığını çok iyi bildiğini ifade ederek, "Kasaplar Odası sadece üyelikleriyle ilgili gerekli şartların oluşup oluşmadığını denetleyebilir ama kokuşmuş et tespit ederek 'İnsanlara zehirli et' yedirmem gibi açıklamalar yapamaz. Denetleme yetkisi Tarım İl Müdürlüğü aracılığıyla buraya bağlı çalışan veteriner hekimlerdedir" demişti.

 

Adana'da bu konuda çok ciddi denetimlerin zaten yapıldığına  ifade eden Başkan Köse, "Meslektaşlarımıza geceleri bile nöbet çıkarılıyor. Laboratuvar testi yapmadan, gözle görerek veya koklayarak etin cinsi ve hastalıklı olup olmadığı anlaşılamaz. Kaldı ki, veteriner hekim muayenesinden geçmeyen hayvan kesimi yapmanın cezası 27 bin lira ve işletmenin kapatılmasıdır. Saruhan beyi uyarıyorum. Bir eti sağlıksız diye imha ettirirse, satıcının etinin parasını ödemek zorunda kalır" şeklinde konuşmuştu 

 

Adana Kasaplar Tavuk Balık Eti Şarkütericiler Odası Başkanı Saruhan Yağmur,bugün yaptığı yazılı basın açıklamasında  Adana Veteriner Hekimler Odası Başkanı Nihat Köse'yi sert bir dille eleştirerek. klimalı odasından çıksın marketleri denetlesin" dedi.

 

Başkan Saruhan Yağmur, kaçak ete yönelik operasyon düzenleme yetkisinin bulunmadığını iddia eden Köse'ye, 5362 Sayılı Esnaf ve Sanatkarlar Meslek Kuruluşları Kanunu’nun 11. Maddesinin L ve M bendini hatırlatarak, "Kanunda görev ve yetki belli. Kanun maddesini iyi okusun. Her kuruma biz saygılıyız. Veteriner Hekimler Odası Başkanı da haddini bilsin. Ben kendi esnafıma sonuna kadar kefilim. Veteriner Hekimler Odası marketteki satılan etlere kefil mi? Kendinin de denetlemeye yetkisi var. Klimalı odasından çıksın marketleri denetlesin. Yağlarını eritsin kaçak kesimhanelerin adresi kendisinde mevcuttur. Bana versin kaçak kesimhaneleri de denetleyeyim” dedi.

 


Esnaf ve Sanatkarlar Meslek Kuruluşları Kanunu’nun 11. Maddesinin L ve M bendleri şöyle:
“L) Oda üyelerince üretilen mal ve hizmetlerin kalitesini, standartlarına ve sağlık koşullarına uygun şekilde üretilip üretilmediğini ve ücret tarifelerine uyulup uyulmadığını ilgililerin başvurusu üzerine veya doğrudan veya uzman kimseler aracılığı ile kontrol etmek, ayrıca mesleki teamüle aykırı davranışları belirlenen üyelere yazılı ihtarda bulunmak, tekrarı halinde ilgilileri birlik disiplin kuruluna bildirmek, tüketicilerin korunması için gerekli tedbirleri almak ve üyeleri hakkında bu konuda odaya yapılan şikayetleri incelemek.
M) Oda üyeleri ve müşterileri arasında çıkacak anlaşmazlıkları çözümlemek, ceza gerektiren hallerde konuyu birlik disiplin kuruluna sevk etmek.”

 

Adana'da 2 Oda Başkanını karşı karşıya getiren ve Halkın sağlığını yakından ilgilendiren Kaçak Et sorunu önümüzdeki günlerde daha da alavleneceğe benziyor.

 

Adana Kasaplar Tavuk Balık Eti Şarkütericiler Odası Başkanı Saruhan Yağmur,Adana İl Tarım Müdürlüğünü de eleştirek açıklamalar yapmış ve İl Tarim Müdürlüğü yetkililerini göreve çağırmıştı.

 

 

 

ARTUKLU HABER AJANSI-ADANA

Kaynak: (AHA) - Artuklu Haber Ajansı Editör: Abdullah Ortaç
Etiketler: ADANA, KASAPLAR, ODASI, BAŞKANI, YAĞMUR'DAN, VETERİNER, HEKİMLERİ, ODASI, BAŞKANI, , KÖSE'YE, BÜYÜK, TEPKİ,
Yorumlar
Haber Yazılımı