Haber Detayı
06 Ekim 2019 - Pazar 11:49 Bu haber 5047 kez okundu
 
ADALET ESKİ BAKANLARINDAN NECAT ELDEM'İN EŞİ BİRSEN ELDEM ANKARA'DA VEFAT ETTİ
Eski Adalet Bakanlarından Necat Eldem'in Eşi Yardım Sevenler Derneği Genel Başkanı Birsen Eldem Ankara'da vefat etti.
- Haberi
ADALET ESKİ BAKANLARINDAN NECAT ELDEM'İN EŞİ BİRSEN ELDEM ANKARA'DA VEFAT ETTİ

Eski Adalet Bakanlarından Necat Eldem'in Eşi Yardım Sevenler Derneği Genel Başkanı Birsen Eldem Ankara'da vefat etti.

 

86 Yaşında Ankara'da vefat eden Birsen Eldem'in cenazesi 7 Ekim 2019 Pazartesi günü Kocatepe camisinde öğlen namazını müteakip kılınacak cenaze namazından sonra Cebeci mezarlığında  toprağa verilecek.

 

Artuklu Haber ailesi olarak Merhumeye Allah'tan rahmet geride klanlara başsğlığı dileriz.

 

BİRSEN ELDEM KİMDİR?

 

1933 yılında Muğla’nın Köyceğiz kazasında doğdu. Babasının idareci olması nedeni ile çocukluk ve okul yılları değişik yerlerde geçti. İlkokulu Sinop’un Boyabat kazasında ortaokulu Mardin’de bitirdi. 1950-1951 öğretim yılında Ankara Kız Lisesi Edebiyat bölümünden mezun oldu. Daha sonra Bitlis Akşam Kız Sanat Okuluna devam ederek giyim ve ev idaresi bölümünü bitirdi. 1954 yılında Çankaya Kaymakamı Necat Eldem ile evlendi.

 

1955 yılında Bora, 1965 yılında Tayfun adlı 2 erkek evlat sahibi oldu. Babasının ve eşinin görevi gereği ülkenin pek çok yöresinde halkla yakın temas ve ilişkileri sonucu, ülkeyi bütün yönleri ve gerçekleri ile tanıma imkanı buldu. Önce gönlünü sonra ömrünü verdiği Türkiye Yardım Sevenler Derneğine 1963 yılında o zamanın Genel Başkanı değerli insan Dr.Mediha Eldem’in takdimi ile girdi. 1963-1966 yılları arasında Genel Merkez Sekreterliği ve Yurt Kolu Başkanlığı görevlerini yürüttü. 1966 yılında seçildiği Genel Sekreterlik görevinden eşinin 1974 yılında Çankırı Valiliğine atanması nedeni ile istifa etti. Ancak istifası Genel Merkezce kabul edilmeyerek hem Genel Sekreterlik hem de Çankırı Fahri Başkanlığını birlikte yürütmesi kendisinden istendi. 1975 yılına kadar bu iki görevi birlikte yürüttü.

 

Çalışmalarında en büyük desteği kendisine örnek aldığı hocam dediği Dr. Mediha Eldem’den gördü. 9 yıl Genel Başkan- Genel Sekreter ilişkisi içinde Dr.Eldem’den sosyal yapılaşma, sosyal dayanışma ve yardımlaşma konularında feyz aldı. 1975 yılında Genel Sekreterlik görevinden ayrılarak sırası ile önce Burdur sonra Yozgat Merkezleri Fahri Başkanlığı ve Genel Merkez Planlama Kol Başkanlığı görevlerini üstlendi.

 

Fahri Başkanlık yaptığı Çankırı-Burdur ve Yozgat Merkezlerinin çalışmalarına bilfiil katılarak büyük destek ve güç verdi. 1986 yılında yapılan 54.Genel Kuruldan sonra 2.Başkanlığa seçildi. 2 yıl bu görevi yürüttü. 1988 yılında değerli Genel Başkan mümtaz insan Türkan Ayral’ın ölümünden sonra 28 Mayıs 1988 tarihinde yapılan 55. Genel Kurulu müteakip Genel Merkez Yönetim Kurulunca yapılan ilk toplantıda Genel Başkanlığa getirildi.

 

Türkiye Yardım Sevenler Derneği Genel Merkezi sayın üyelerinin güven, destek ve teveccühleri ile 31 yıldır bu görevi yürütmekteydi.

 

 

ARTUKLU HABER AJANSI-ANKARA

HABER;ABDULLAH ORTAÇ

Kaynak: (AHA) - Artuklu Haber Ajansı Editör: Abdullah Ortaç
Etiketler: ADALET, ESKİ, BAKANLARINDAN, NECAT, ELDEM'İN, EŞİ, BİRSEN, ELDEM, ANKARA'DA, VEFAT, ETTİ,
Yorumlar
Haber Yazılımı