Haber Detayı
23 Eylül 2014 - Salı 17:03 Bu haber 2083 kez okundu
 
ABD, Nusra ve IŞİD’e saldırı düzenledi
Pentagon Sözcüsü Kirby, ABD ve partner ülkelerin, avcı ve bombardıman uçakları ve Tomahawk kara saldırı füzelerini kullandığını açıkladı.
Dünya Haberi
ABD, Nusra ve IŞİD’e saldırı düzenledi

Pentagon Sözcüsü Kirby, ABD ve partner ülkelerin, avcı ve bombardıman uçakları ve Tomahawk kara saldırı füzelerini kullandığını açıkladı.

ABD Şam’ı bilgilendirdi

Suriye devlet televizyonuna göre, ABD Suriye’nin BM Temsilcisi’ni, Rakka’daki IŞİD’e yönelik borbardıman öncesi bilgilendirdi.

Nusra Cephesi vuruldu

ABD ve koalisyon ülkeleri IŞİD’in yanı sıra El Kaide’nin Suriye kolu olarak bilinen Nusra Cephesi’ni de hedef aldı.

Savaş uçakları, Nusra Cephesi’nin etkili olduğu ülkenin kuzeybatısındaki bazı bölgelere hava saldırısı düzenledi.

5 Arap ülkesi de katıldı

Hava operasyonuna ABD ve koalisyon ülkelerinin yanı sıra beş Arap ülkesi de katıldı.
Reuters’e bilgi veren ABD’li yetkililere göre Bahreyn, Suudi Arabistan, Ürdün ve Birleşik Arap Emirlikleri doğrudan hava saldırılarına katılırken Katar da destek verdi.

ABD uçakları 8 Ağustos’tan bu yana Irak’taki IŞİD hedeflerine yönelik 200’e yakın hava operasyonu düzenledi.
Pentagon Sözcüsü Kirby, ABD ordusu ve partner ülkelerin, avcı ve bombardıman uçakları ve Tomahawk kara saldırı füzelerini kullanarak, Suriye’deki IŞİD hedeflerini vurduğunu açıkladı.

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) Sözcüsü John Kirby, “ABD ordusu ve ortak ülkelerin güçlerinin, avcı ve bombardıman uçakları ve Tomahawk kara saldırı füzelerini kullanarak, Suriye’deki Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) e karşı askeri eylemde bulunduğunu teyit edebilirim” dedi.

Operasyon şu anda devam ettiği için konuyla ilgili daha fazla detay veremeyeceğini belirten Kirby, “Bu hava saldırılarının kararı, Başkomutan’ın yetkisi altında ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı komutanınca bugünün erken saatlerinde verildi. Konuyla ilgili daha sonra daha fazla detay vereceğiz” diye konuştu.

Uçaklar IŞİD’in kalesi Rakka kenti ile Irak sınırındaki bölgelerde onlarca hedefi vurdu. Hedefler arasında silah ikmal noktaları ve IŞİD’in cephanelikleri var.

Ülkenin doğusundaki Deyr Ez Zor kentinde ise 30’da fazla hava saldırısı gerçekleşti.
Reuters’a konuşan Suriye İnsan Hakları Gözlemevi Direktörü Rami Abdulrahman, Rakka ve çevresinde düzenlenen hava saldırılarında onlarca IŞİD üyesinin öldüğünü veya yaralandığını söyledi.


Kaynak: (AHA) - Artuklu Haber Ajansı Editör: Abdullah Ortaç
Etiketler: Pentagon, Sözcüsü, Kirby, ABD, partner, ülkelerin, avcı, bombardıman, uçakları,
Yorumlar
Haber Yazılımı