Haber Detayı
01 Temmuz 2013 - Pazartesi 10:18 Bu haber 1083 kez okundu
 
Abant Gölü'ne 50 Bin Alabalık Yavrusu Bırakıldı
Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, Abant Tabiat Parkı’nda düzenlenen merasimle Abant Gölü'ne yaklaşık 50 bin alabalık yavrusu bıraktı.
Siyaset Haberi
Abant Gölü'ne  50 Bin Alabalık Yavrusu Bırakıldı

Abant Tabiat Müzesi ve Tanıtım Merkezini gezerek, yetkililerden bilgi alan Prof. Dr. Veysel Eroğlu, burada gazetecilere yaptığı açıklamada tabiatı en iyi şekilde koruduklarını söyledi.

Prof. Dr. Eroğlu, Bolu'da çevrenin ve gölün tertemiz olduğunu belirterek, "Buraya rastgele balık atmıyoruz. Az önce saldığımız balıklar tamamen Abant'a has endemik olan, Abant Alası dediğimiz balıklar. Devlet Su İşleri bir taraftan balıklandırma yapıyor. Doğa Koruma Milli Parklar Genel Müdürlüğümüz ayrı bir şekilde, yani endemik türleri üretiyor. Bu yıl 3 milyon alabalığı ülkenin çeşitli yerlerindeki su kaynaklarına, derelere ve göllere yayacağız" şeklinde konuştu.

Milli parkları ve tabiat parklarını dünyanın en muhteşem yeri haline getirmek istediklerini anlatan Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, "Turist açısından biraz zayıf. Bu konuda bir master planı hazırladık. Sloganımız da şu 'Dünyanın cennetini görmek istiyorsan Gel Abant'a', Tabiatın kalbi Bolu'ya da 'Cenneti tasavvuf etmek isteyen gelsin Bolu'ya" ifadesini kullandı.

Koruma altında olan alanları en iyi şekilde koruduklarını belirten Prof. Dr. Veysel Eroğlu, "Korunan alanlar yüzde 4.5'ten yüzde 7.24'e çıktı. Korunan alanlar neredeyse yüzde yüz arttı. Koruma anlayışında değişiklik var. Uzun devreli gelişme planlarıyla bu alanları en iyi şekilde koruyoruz ve korumaya da devam edeceğiz" ifadesini kullandı.

 

ARTUKLU HABER AJANSI-BOLU-ABANT

Kaynak: (AHA) - Artuklu Haber Ajansı Editör: Abdullah Ortaç
Etiketler: Orman, Su, İşleri, Bakanı, Prof, Dr, Veysel, Eroğlu, Abant, Tabiat, Parkı’nda, d
Yorumlar
Haber Yazılımı