Haber Detayı
06 Haziran 2013 - Perşembe 18:10 Bu haber 2191 kez okundu
 
OMURİLİK FELÇLİLERİ DERNEĞİ KARNE ŞENLİĞİ
Türkiye Omurilik Felçlileri Derneği; Engelli Öğrenciler için düzenlenecek Karne Şenliği’nde ‘ENGELE RUHSAT VERME!’ diyor…
Gündem Haberi
 OMURİLİK FELÇLİLERİ DERNEĞİ KARNE ŞENLİĞİ

Türkiye Omurilik Felçlileri Derneği; Engelli Öğrenciler için düzenlenecek

Karne Şenliği’nde ‘ENGELE RUHSAT VERME!’ diyor…

 

Zorlu bir eğitim yılını geride bırakan engelli öğrenciler, Türkiye Omurilik Felçlileri Derneği’ tarafından 7 Haziran 2013 tarihinde düzenlenecek “Karne Şenliği” etkinliği ile bir yılın yorgunluğunu atacaklar. Engelliler, dernek çalışanları, gönüllüler, Engelsiz yaşama destek olan ünlü kişiler ve destekçilerin katılacağı etkinlikte, ‘ENGELE RUHSAT VERME’  kampanyasına dikkat çekmek üzere Flash mob ekibi de bir performans sergileyecek.

 

1998 yılında başta omurilik felçliler olmak üzere tüm ortopedik engellilerin tıbbi, mesleki, ekonomik ve sosyal sorunlarını çözüme kavuşturmak ve yeni omurilik felçlilerinin olmasını önlemek amacıyla kurulan TOFD, kurulduğu günden bu yana bu amaca hizmet etmek üzere binlerce proje gerçekleştirdi. Kurulduğu günden bu yana engellilerin yaşam standartlarını yükseltmeyi ve toplumda hak ettiği yere taşımayı, onları sosyal hayatla buluşturmayı ilke edinen Türkiye Omurilik Felçlileri Derneği, bu kez 2012-2013 eğitim sezonunun sonunda engelli çocukları bir araya getirerek yaz tatili öncesi ilk hediyelerini veriyor.

Gün boyu sürecek animasyonlar, ahşap boyama ve ebru çalışmaları ile farklı bir zaman geçirecek çocuklar, bir öğretim yılının yorgunluğunu atacaklar. Düzenlenecek “Karne Şenliği” etkinliğine katılacak 100 engelli çocuk gönüllerince bir gün geçirirken, TOFD ilk karne hediyesini bu organizasyonda açıklayacağı “Eğitim kurumlarındaki engellerin ortadan kaldırılması olarak veriyor” bu hediye ile “Engele Ruhsat Verme”kampanyasına da dikkat çekilecek.

 HERKES İÇİN ERİŞİLEBİLİRLİK…

Gerçekleştirilen tüm projelerin zemininde, toplumun bilinçlenmesi ve engelin oluşmaması için yasaların gerektiği gibi uygulanması yatıyor. Bu noktadan hareketle yola çıkan Türkiye Omurilik Felçlileri Derneği, sorumluluk sahibi bir sivil toplum kuruluşu anlayışı ile herkes için erişilebilirlik konusuna kamuoyunun dikkatini çekmek, tüm vatandaşları bilinçlendirmek ve Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının yaptığı çalışmalara katkı sağlamak amacıyla “ENGELE RUHSAT VERME!” kampanyasını başlatma kararı aldı. Bu çalışma ile, engelli yaşamın birinci nedeni olarak ortaya çıkan, Belediyelerin engellilerin hayatını kolaylaştıracak düzenleme ve planlamalardan yoksun projelere ruhsat vermesinin önlenmesi hedefleniyor.

 

ARTUKLU HABER AJANSI

Kaynak: (AHA) - Artuklu Haber Ajansı Editör: Abdullah Ortaç
Etiketler: Türkiye, Omurilik, Felçlileri, Derneği, Engelli, Öğrenciler, için, düzenlenecek
Yorumlar
Haber Yazılımı