Haber Detayı
24 Haziran 2013 - Pazartesi 09:32 Bu haber 1529 kez okundu
 
ANTALYALI İŞADAMLARI MARDİN'E ÇIKARTMA YAPTI
Antalya Genç İş Adamları Derneği Üyesi 20 İşadamı, Ticaret köprüsü kurmak üzere Mardin'e çıkartma yaptı.
Polisiye Haberler Haberi
 ANTALYALI İŞADAMLARI MARDİN'E ÇIKARTMA YAPTI

Antalya Genç İş Adamları Derneği Üyesi 20 İşadamı, Ticaret köprüsü kurmak üzere Mardin'e çıkartma yaptı.

Türkiye'nin turizmde parlayan Yıldızı Mardin,İşadamlarının yatırım atağına uğradı.Çözüm süreci ile Birlikteçmişini geleceğinde arayan Mardin,Turist akınına uğraması İşadamlarının yatırım atağına neden oluyor.

Antalyalı Genç Kadın Teşebbüsçülerin de aralarında olduğu (ANTGİAD) üyesi Antalyalı Genç İşadamları, Mardin'e gelerek Mardin Valisi Dr. Ahmet Cengiz ile görüştü.

 Genç İşadamları ile Valilik Dara Toplantı Salonunda bir araya gelen Vali Dr. Ahmet Cengiz, Mardin'in sosyal ve ekonomik yapısı hakkında konuklarına detaylı bilgi verdi.

Genç işadamlarına Mardin'in yatırım yapmak için bir cazibe merkezi olduğunu ifade eden Vali Dr. Ahmet Cengiz Genç İşadamlarını Mardin'e yatırım yapmaya davet etti.

Mardin'de devam eden en büyük yatırımın "Tarihi Dönüşüm Projesi" olduğunu söyleyen Vali Dr. Ahmet Cengiz " Proje hızla devam ediyor. Tarihi Mardin dokusunu eski halene getirmek istiyoruz. Eskiyi yeniden inşa etme çabasındayız. Mardin Kalesi de çok muhteşem bir yer.  En yakın zamanda ziyarete açılacak. Bu yönde çalışmalarımız var" dedi.

 Mardin'in farklı bir yapısının olduğunu, ekonomide de önemli bir potansiyeli olduğunu ifade eden Vali Dr. Ahmet Cengiz, Organize Sanayi Bölgesi'nin dolduğunu, ikinci Organize Sanayi Bölgesi'nin kurulma çalışmalarının da devam ettiğini kaydetti.

 Mardin'in Suriye'ye komşu bir il olduğunu, Nusaybin ilçesinde yeni yapılan Gümrük Kapısı'nın Suriye'de yaşanan olaylar nedeniyle aktif hale getirilemediğini belirten Vali Dr. Ahmet Cengiz şöyle konuştu: "Mardin'de Suriye'ye komşu olması itibariyle sınır kapısı var. Suriye'de bulunan hudut kapısı kapalı. Nusaybin'de muhteşem bir gümrük yapıldığı halde aktif değil. Savaştan dolayı Aktif hale getirilemiyor. Suriye'de taşlar yerine oturursa, Suriye Mardin için ciddi bir pazar. Son dönemlerde en fazla ihracat yapılan bölge Irak. Önümüzdeki süreçte Mardin’de sanayinin iyice güçlenmesini bekliyoruz. Mardin iyi bir pazar. Sinerji var burada."

 Antalya Genç İş Adamları Derneği (ANTGİAD) Başkanı Mustafa Alanyalı ise 20 kişilik bir gurupla Mardin'de geldiklerini, Mardin'in yatırım alanlarını incelediklerini belirtti.
Amaçlarının Mardin ile Antalya arasında bir köprü kurmak olduğunu ifade eden Başkan Mustafa Alanyalı şunları söyledi, " Gurubumuzda Turizm, Tarım, Ticaret ve Sanayi sektörlerinden yetkili arkadaşlarımız var. Antalya ile Mardin'i birleştirmek, ticari bir köprü kurmak için buraya geldik. Çeşitli ziyaretlerimiz olacak. Ticari imkânları araştıracağız. Hem iş ortaklıkları kurmak, hem de yeni yatırım alanlarını araştıracağız. " 

 Konuşmaların ardından Vali Dr. Ahmet Cengiz işadamlarına Mardin'i tanıtan çeşitli hediyeler verdi.

 3 gün boyunca Mardin'de kalarak, ildeki sivil toplum örgütleriyle bir araya gelecek olan konuk işadamları, Temaslarını sürdürmek üzere Valilikten ayrıldı.


 

ARTUKLU HABER AJANSI-MARDİN

Kaynak: (AHA) - Artuklu Haber Ajansı Editör: Abdullah Ortaç
Etiketler: Antalya, Genç, İş, Adamları, Derneği, Üyesi, 20, İşadamı, Ticaret, köprüsü, kurm
Yorumlar
Haber Yazılımı