Haber Detayı
11 Aralık 2019 - Çarşamba 13:05 Bu haber 43957 kez okundu
 
Irak Türkleri “Yerelde Kadın Buluşmaları” toplantısına katıldı
İçişleri Bakanlığı Göç İdaresi Genel Müdürlüğü ile Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF) işbirliğinde; Türkiye’de uyum sürecindeki yabancı kadınlar ile ev sahibi toplumdaki kadınların ortak bir yaşam kültürü oluşturmaları amacıyla “Yerelde Kadın Buluşmaları”nın üçüncüsü Antalya’da düzenlendi.
Türk Dünyasından Haberler Haberi
Irak Türkleri “Yerelde Kadın Buluşmaları” toplantısına katıldı

İçişleri Bakanlığı Göç İdaresi Genel Müdürlüğü ile Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF) işbirliğinde; Türkiye’de uyum sürecindeki yabancı kadınlar ile ev sahibi toplumdaki kadınların ortak bir yaşam kültürü oluşturmaları amacıyla “Yerelde Kadın Buluşmaları”nın üçüncüsü Antalya’da düzenlendi.

 

Şehir merkezindeki bir otelde 2 oturum halinde gerçekleştirilen buluşmanın sonunda yerel ve yabancı kültürlerin el emeği göz nuru ürünlerin görücüye çıktığı bir kermes düzenlendi. “Tüm karanlıklara kadınların içindeki aydınlık yeter” sloganı ile yola çıkan Yerelde Kadın Buluşmaları Etkinliğine; Antalya Vali Yardımcısı Yalçın Sezgin, Göç İdaresi Genel Müdür Yardımcısı Dr. Gökçe Ok, Göç İdaresi Genel Müdürlüğü Uyum ve İletişim Dairesi Başkanı Dr. Aydın Keskin Kadıoğlu, Antalya İl Göç İdaresi Müdürü Gözde Özkorul’un yanı sıra yerli ve yabancı çok sayıda kadın katıldı.

 

Farklı ülkelerden yerleşik yabancı kadınların ilgi gösterdiği toplantıda, göçmenlerin uyum süreci, adalet, sağlık ve çocuk ilişkileri değerlendirildi.  Irak Türklerini bu toplantıda 19 yıldır Antalya'da faaliyet gösteren Irak Türkmen Birliği ve Dayanışma Derneği temsil etti.

 

Antalya İl Göç İdaresi Müdürü Gözde Özkorul, Uyum konusunda Antalya olarak belirli aralıklarla bilgilendirme faaliyetleri düzenleyerek sivil toplum kuruluşlarıyla ortak çalışmalar gerçekleştirdikleri, toplumun ve kültürel uyumun temelinin ailede atıldığının farkındayız. Kadının da toplumsal ve aile içi yaşantıda önemli olduğundan hareketle bu türlü etkinlikler düzenlemekteyiz. Kadına karşı her türlü şiddetin ve ötekileştirmenin karşısındayız ifade etti.

 

Göç İdaresi Genel Müdür Yardımcısı Gökçe Ok, Türkiye'nin her bölgesinde uyuma yönelik çalışmalar yaptıklarını, Türkiye'de 192 ülkeden 5 milyon civarında misafir olduğunu söyledi.

 

Antalya Vali Yardımcısı Yalçın Sezgin de Anadolu'nun insanlık tarihi boyunca, dili, dini ırkı ne olursa olsun bütün insanlara kucak açtığını ifade etti. Antalya'da 150 milletten 100 bin civarında yabancının yaşadığına değinen Sezgin, kentin sevgiyle hoşgörüyle bütün insanları kucaklayan bir şehir olduğunu aktardı.

 

Göç İdaresi Genel Müdürlüğü Uyum ve İletişim Dairesi Başkanı Aydın Keskin Kadıoğlu ise Anadolu kadını ile yabancı kadınlar arasında işbirliği, gönül köprüleri kurmanın önemli olduğunu söyledi.

 

Farklı ülkelerden Antalya’da yerleşik yabancıların düzenlediği Kermeste yabancı kültürlerin el emeği göz nuru özgü ürünler sergilendi.

 

 

ARTUKLU HABER AJANSI-ANTALYA

Kaynak: (AHA) - Artuklu Haber Ajansı Editör: Abdullah Ortaç
Etiketler: Irak, Türkleri, “Yerelde, Kadın, Buluşmaları”, toplantısına, katıldı,
Yorumlar
Haber Yazılımı