Haber Detayı
12 Temmuz 2019 - Cuma 09:00 Bu haber 187 kez okundu
 
15 TEMMUZ, 30 AĞUSTOS VE KURBAN BAYRAMI’NDA İSTANBUL’DA TOPLU TAŞIMA ÜCRETSİZ
Belediye Haberleri Haberi
15 TEMMUZ, 30 AĞUSTOS VE KURBAN BAYRAMI’NDA İSTANBUL’DA TOPLU TAŞIMA ÜCRETSİZ

İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi, 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü, Kurban Bayramı, 30 Ağustos Zafer Bayramı ile okulların açılacağı 9 Eylül Pazartesi günü İstanbul’daki toplu taşıma araçlarının ücretsiz hizmet vermesini kararlaştırdı. İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun başkanlığında Temmuz ayının 2. oturumunu gerçekleştirdi. Ekrem İmamoğlu ve İBB sosyal medya hesapları ile İBB TV’den canlı yayınlanan toplantıda, İstanbul’un gündemine dair önemli konular konuşuldu ve kararlar alındı.

CHP ve AK Parti gruplarının ortak verdiği önerge doğrultusunda, 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü, Kurban Bayramı (11-14 Ağustos), 30 Ağustos Zafer Bayramı ve okulların açılacağı 9 Eylül 2019 Pazartesi günü saat 06:00- 14:00 arasında toplu taşıma araçlarının ücretsiz hizmet vermesi onaylandı. Karar, meclis üyelerinin oy birliğiyle alındı.

Karar doğrultusunda, İstanbulkart entegrasyonuna dahil tüm toplu taşıma araçlarına yolcular kartını okutmak suretiyle ücretsiz binebilecek. Uygulama; İETT, Metrobüs, OTOBÜS AŞ (Havalimanı Otobüsleri Hariç), Özel Halk Otobüsleri, Şehir Hatları Vapurları, Özel Deniz Yolu Toplu Ulaşım Motorları ile

Metro İstanbul’un yönettiği Tramvay, Metro, Füniküler, Tünel ve Teleferik hatlarında geçerli olacak.

Ücret bedellerinin tamamı İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin bütçesinden karşılanacak. Bugünlerde toplu taşımaya ek seferler de konulacak.

İBB MECLİSİ, İMAMOĞLUʹNA 1,5 MİLYAR TL BORÇLANMA YETKİSİ VERDİ

İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi, İBB’nin nakit ihtiyacının karşılanması ve projelerin finansmanında kullanılmak üzere Başkanı Ekrem İmamoğluʹna yurt içi bankalardan 1 milyar 525 milyon borçlanma yetkisi verilmesini onayladı.

İBB Mali Hizmetler Daire Başkanlığı Finansman Müdürlüğü, nakit ihtiyacının karşılanması ve projelerin finansmanında kullanılmak üzere 2 milyar 225 milyon TL’lik kaynak teminine gidilmesi yönündeki raporu meclise sundu. CHP Grubu, bu miktarda borçlanma yetkisi verilmesini isteyen bir önerge verdi. Önerge, AK Parti’nin oy çokluğuyla reddedildi.

Borçlanma yetkisi teklifini değerlendiren Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı Mehmet Selim Bilmen, yurt içi bankalardan 1 milyar 525 milyon lira borçlanabilmesini uygun bulduklarını söyledi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesiʹnin daha büyük borçlanmaları ihtiyacı olduğunu dile getiren İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, “İBBʹnin borçlanma ihtiyacı 2 milyar 225 milyon değil, daha yüksektir. Bununla ilgili tespitlerimizi daha önce burada sunduk. Merkezi Hükümetten, yani Maliye’den ve İller Bankası’ndan gelen rakamda bile ilk 6 ayda 1 milyara yakın bir azalma olmuştur. Dolayısıyla mevcut ekonomi ortamında bu borçlanma değeri çok daha yukarı çıkmıştır. Keşke bu yönüyle komisyonumuz bunu değerlendirseydi. Daha iyi olurdu diye düşünüyorum” ifadelerini kullandı.

Görüşlerin belirtilmesinin ardından oylamaya sunulan 1 milyon 525 milyon TL’lik borçlanma yetkisi meclis üyelerinin oy birliğiyle onaylandı.

CADDEBOSTAN VAPURUNA PROF. DR. SUAT SEZGİN’İN ADI VERİLDİ

İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi, Şehir Hatlar AŞ’ye ait “Caddebostan” isimli yolcu vapurunun adının “Prof. Dr. Fuat Sezgin” olarak değiştirilmesini de kararlaştırdı. Karar, meclis üyelerinin oy birliğiyle alındı.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu da isim değişikliğinin yerinde olduğunu belirterek, 30 Haziran 2018’de vefat eden Prof. Dr. Fuat Sezginʹe rahmet diledi.

İBB Meclisi Hukuk Komisyonu Başkanı Muhammet Kaynar da meclis üyelerine teşekkür etti.
Kaynak: Editör:
Etiketler: 15, TEMMUZ,, 30, AĞUSTOS, VE, KURBAN, BAYRAMI’NDA, İSTANBUL’DA, TOPLU, TAŞIMA, ÜCRETSİZ,
Yorumlar
Haber Yazılımı