Haber Detayı
25 Haziran 2013 - Salı 21:22 Bu haber 1287 kez okundu
 
“Yedi Cihan Kazan” fotoğraflarla ölümsüzleştirilecek…
Kazan Belediyesi tarafından organize edilen “Yedi Cihan Kazan” projesi çerçevesinde Türkiye’ye gelen Türk dünyasından fotoğrafçılar toplu halde görülüyor. Fotoğraf sanatçılarının fotoğrafları bir sergi ile Ankaralılarla buluşturulacak.
Gündem Haberi
“Yedi Cihan Kazan” fotoğraflarla ölümsüzleştirilecek…

“Yedi Cihan Kazan” fotoğraflarla ölümsüzleştirilecek…

Kazan Belediyesi tarafından organize edilen “Yedi Cihan Kazan” projesi çerçevesinde Türkiye’ye gelen Türk dünyasından fotoğrafçılar toplu halde görülüyor. Fotoğraf sanatçılarının fotoğrafları bir sergi ile Ankaralılarla buluşturulacak.

 

Kazan Belediye Başkanı Lokman Ertürk, ilk fotoğrafı çekerek start verdi. Başkan Ertürk, bu tür etkinliklerin genişletilerek uluslararası boyutta devam ettirilmesi için çalışma yapacaklarını da söyledi.

 

 

TÜRK TARİHİ VE KÜLTÜRÜ

HER YERDE TANITILACAK

 

Kazan Belediyesi tarafından gerçekleştirilen “Yedi Cihan Kazan” projesinin açılış töreni Kazan Belediyesi Köprübaşı Sosyal Tesislerinde gerçekleştirildi.  Proje kapsamında Azerbaycan, Bosna-Hersek, Kazakistan, K.K.T.C., Tataristan (Rusya Federasyonu), Ukrayna ve Türkiye’den 7 fotoğraf sanatçısı Kazan ilçesine konuk oldu. Fotoğrafçılar 7 gün boyunca Kazan’ın kültürel, sanatsal, tarihi değerlerini görüntüleyecekler. Proje sonunda seçilen fotoğraflardan oluşan bir fotoğraf sergisi açılacak. 01 Temmuz 2013 tarihinde Kızılay Metro Sanat Galerisi’nde açılacak olan fotoğraf sergisi 10 Temmuz’a kadar devam edecek.

 

Kazan Belediyesi tarafından organize edilen açılış törenine başta Kazan Belediye Başkanı Lokman Ertürk ve Kazan Kaymakamı Veysel Beyru olmak üzere Kazakistan’ın Ankara Büyükelçisi Janseyit Tüymebayev, TÜRKSOY Genel Sekreteri Düsen Kaseinov, EkoAvrasya Derneği Başkanı Hikmet Eren ve çok sayıda davetli katıldı.

 

Ertürk: “Bu projenin tüm halkımıza hayırlı olmasını diliyorum”

Açılışta bir konuşma yapan Kazan Belediye Başkanı Lokman Ertürk, “Belediye olarak, tarihi çok eskilere dayanan Kazan’ın gerek yurtiçinde gerekse yurtdışında tanınması, bilinirliğinin artırılması amacıyla birçok kültürel ve sanatsal faaliyete imza atıyoruz. “Yedi Cihan Kazan” projesi  de özellikle kültürümüzü, tarihimizi ve geleneklerimizi tanıtma noktasında gerçekleştirmeyi arzu ettiğimiz önemli projelerden biri. Bu projenin tüm halkımıza hayırlı olmasını diliyorum” dedi. Proje kapsamında Azerbaycan, Bosna-Hersek, Kazakistan, K.K.T.C., Tataristan (Rusya Federasyonu), Ukrayna ve Türkiye’den 7 fotoğraf sanatçısının, 7 gün boyunca Kazan’da gezip gördükleri yerleri, tattıkları lezzetleri, tarihi, doğayı fotoğraflayacaklarını ifade eden Ertürk, “hepsi birbirinden değerli sanatçılarımıza ve bu projenin hayata geçmesinde bizlere katkı sağlayan başta Ankara Büyükşehir Belediyesi olmak üzere ANFA, TAİ, Ankara Lojistik Üssü, Mim Mühendislik, EkoAvrasya, TÜRKSOY ve Kanal Avrupa’ya çok teşekkür ediyorum.” dedi. Başkan Ertürk, bu tür organizasyonların uluslararası boyutta daha kapsamlı biçimde yapılması gerektiğini, bu konuda da belediye olarak üzerlerine düşen görevleri yerine getireceklerini söyledi.

 

Tüymebayev: “ Hoş geldiniz”

Açılış törenine katılan Kazakistan Ankara Büyükelçisi Janseyit Tüymebayev, yaptığı konuşmasında kardeş iki ülke olan Kazakistan ve Türkiye’nin dost ilişkilerinin özellikle kültür-sanat ve ekonomide hızla geliştiğine dikkat çekti. “ Bugün burada Kazan’da olmaktan büyük mutluluk duyuyorum. Başta Kazakistan’dan gelen fotoğraf sanatçımız olmak üzere Yedi Cihan Kazan Projesi kapsamında Kazan’da konuk olacak tüm sanatçılarımıza ben de hoş geldiniz diyorum” dedi. Özellikle uluslararası kültür-sanat faaliyetlerinin yürütülmesinde maddi boyutun ne kadar önemli olduğunun altını çizen Tüymebayev, “yapılan bu tür faaliyetleri maddi olarak destekleyen tüm kurum ve kuruluşları da duyuarlılıklarından ötürü tebrik ediyorum” dedi.

 

Kaseinov: “ TÜRKSOY üye ülkeleri fotoğraf sanatçıları Kazan’da”

TÜRKSOY (Uluslararası Türk Kültür Teşkilatı) olarak bu yıl kuruluşlarının 20. yılını kutladıklarına dikkat çeken TÜRKSOY Genel Sekreteri Düsen Kaseinov, “Bizler Türk Dünyası devletleri arasında özellikle kültür-sanat ilişkilerinin gelişmesi, toplumların kaynaşması için buluşmalar, organizasyonlar, toplantılar, sergi ve konserler gerçekleştiriyoruz. Bu alanda faaliyet yapmak isteyen kurum ve kuruluşlarla ortak projeler yapıyoruz. TÜRKSOY üye ülkeleri  fotoğraf sanatçıları bu defa Kazan Belediyesi’nin davetlisi olarak Kazan’da bir araya geldi. Kazan Belediye Başkanı Lokman Ertürk’ü böyle kapsamlı bir projeye imza attığı için tebrik ediyorum” dedi.

 

Eren:” Türk Dünyasında yapılan kültür-sanat projelerine destek veriyoruz”

Dernek olarak kuruldukları ilk günden itibaren özellikle Türk Dünyasında yapılan kültür-sanat projelerine destek verdiklerini dile getiren Avrasya Ekonomik İlişkiler Derneği Başkanı Hikmet Eren de yaptığı konuşmada “Bugün burada davetimizi kabul edip gelen fotoğraf sanatçılarımız vesilesiyle Kazakistan’ın başkenti Astana’ya, Azerbaycan’ın başkenti Bakü’ye,  Tataristan’ın başkenti Kazan’a, Bosna-Hersek’in başkenti Saraybosna’ya, KKTC’nin başkenti Lefkoşa ve Ukrayna’nın başkenti Kiev’e selamlarımı gönderiyorum.  Bizim ana hedefimiz Türk Dünyasını bir araya getirecek etkinliklere imza atmaktır. Kısa zaman içinde bu konuda önemli yol aldık. Bundan sonra da Türk Dünyasının olduğu her yerde olacağız ve bu tür etkinliklere de destek vereceğiz.“ dedi.

 

Açılış konuşmalarının ardından projenin ilk fotoğrafı Kazan Belediye Başkanı Lokman Ertürk tarafından çekildi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Kazan, Belediyesi, tarafından, organize, edilen, “Yedi, Cihan, Kazan”, projesi,
Yorumlar
Haber Yazılımı