Haber Detayı
26 Haziran 2013 - Çarşamba 17:21 Bu haber 1184 kez okundu
 
“buradaengellendim.com”Büyük Başarısı
Gündem Haberi
“buradaengellendim.com”Büyük Başarısı

Türkiye Omurilik Felçlileri Derneği’nin desteklediği www.buradaengellendim.com, dünyanın en büyük GSM operatörlerinden olan ORANGE tarafından düzenlenen ‘E-gönüllüğü keşfet’ yarışmasında Türkiye’yi başarı ile temsil ederek 3.lük ödülü almaya hak kazandı.

 

‘Burada Engellendim’ projesi, erişilebilirlik sorunlarını ortadan kaldırmak ve engellilerin önüne çıkan engelleri deşifre ederek çözüme ulaştırmak amacıyla Türkiye Omurilik Felçlileri Derneği'nin sosyal sorumluluk projelerinden biri olarak başlatıldı. Yetersiz mimari düzenlemeler sebebi ile sosyal hayatta engellenen herkesin sesini duyurmayı hedefleyen proje, engelli alanların fotoğraflanıp adresleriyle deşifre edilmesi üzerine toplumda bir hak arayışı hareketine dönüştü.

www.buradaengellendim.com, ORANGE tarafından düzenlenen yarışmada 24 ülke 72 proje arasında ilk 9’a girerek finale kaldı.

Sitenin son 9 aday arasında üst sıralarda yer alması, sitemizin takip edilirlik ve katılımın yüksekliği kriterlerine göre yapılan dereceleme ile mümkün olacaktı. Yapılan değerlendirme sonuçlarına göre, kentsel mimari ve yerleşim olarak engellilerin hiç bir sıkıntı çekmeden hayatlarını devam ettirebilmelerine olanak veren Varşova gibi bir kentte, Türk mimari sisteminin, kentsel mimarinin eksiklerini gözler önüne seren projemiz, jüri tarafından da büyük beğeni kazanmasına rağmen, diğer iki projeden daha az ziyaret sayısında kalması nedeniyle 3. oldu.

Engellilerin Fiziki Zorluklarının Ortadan Kaldırılması Amacıyla Başlatıldı  

TOFD Genel Başkanı Ramazan Baş: "Proje Tuğba Çetinkaya tarafından şekillendirildi. Projede ilk adım, TOFD Yönetim Kurulu üyesi olan Semra Çetinkaya'nın trafik kazası sonucu omurilik felçlisi olmasının ardından kızı Tuğba Çetinkaya'nın, engellilerin sokakta karşılaştıkları sıkıntıları birebir yaşamaya başlayarak fotoğraflamasıyla atıldı. "Burada Engellendim" hareketi; Türkiye Omurilik Felçlileri Derneği'nin öncülüğünde Türkiye'de yaşanan erişilebilirlik sorunlarının deşifre edildiği ve 5378 Sayılı kanunun tanıdığı süre olan tarihe kadar bu sorunların ortadan kalkması için mücadele eden bir araca dönüştü."

Bir an önce bir adım atmazsak, 5387 Sayılı kanun eksklerle çıkacak

Sitede geri doğru sayan saat; 5378 Sayılı kanunun tüm açık alanların erişilebilir olması için sorumlulara tanıdığı süre olan tarihi işaret ediyor. Bu süre dolana kadar bankalardan parklara, kafelerden alışveriş merkezlerine kadar tüm yapıların tuvalet, rampa, asansör gibi parçalarının engellilerin erişebileceği şekilde düzenlenmesi gerekiyor. Bu düzenlemeler aslında sadece engelliler için değil tüm insanlar için gerekli. Bebek puseti ile gezen bir anne için ya da geçici olarak sakatlanmış birisi ve yahutta yaşlı biri için tüm bu düzenlemeler bir gün gerekebilir. Zaten bunun farkına varan sağlıklı insanlar da projeye destek veriyor.

Siteye, Tunceli’den İzmir’e kadar Türkiye’nin dört bir yanından fotoğraflar yüklendiğini açıklayan Baş, bu fotoğrafların belediyeler tarafından da takip edilerek gerekli düzenlemelerin yapılmasını amaçladıklarını belirtiyor. TOFD Genel Başkanı Ramazan Baş: "Bununla birlikte belediyelerde elbette siteyi takip etmeye başladı. Özellikle İstanbul Büyükşehir Belediyesi konunun takipçisi olacağını dile getirdi. Elbette ne kadar çok fotoğraf yüklenirse o kadar da belediye harekete geçecektir" şeklinde konuşuyor. Sadece engellilerin değil herkesin desteklerine ihtiyaç duyduklarını dile getiren TOFD Genel Başkanı Ramazan Baş, STK’ları ve duyarlı herkesi gördükleri engelleri fotoğraflamaya çağırıyor. Yakın zamanda iphone, Blacberry ve Android uygulamaları ile projenin akıllı telefonlara da gireceğini ifade eden Baş, böylelikle siteye fotoğraf yüklemenin çok daha kolaylaşacağını söylüyor. Mobil uygulamaların bir adım daha ileri götürülerek, önümüzdeki aylardan itibaren fotoğrafın çekildiği yerin otomatik olarak haritadan işaretlenip siteye yüklenebileceğini anlatan Baş, sosyal medyayı iletişimde "olmazsa olmaz" olarak kabul ettiklerini ve bu perspektifte Facebook'un projede aktif bir rol oynadığını söylüyor.

Tüm sivil toplum kuruluşlarının bu projeyle ilgili desteklerine ihtiyaç duyduklarını vurgulayan Başkanımız Ramazan Baş, sözlerini şöyle tamamladı: "Ama ilk önce de sağlıklı insanların desteğine ihtiyacımız var. Herkes bir gün engelli olabileceğini unutmadan engellilerin de hayatı paylaşabilmesi için ufak düzenlemeler gerektiğinin farkına varmalı."

 

 

 ABDULLAH ORTAÇ(AHA)

Kaynak: (AHA) - Artuklu Haber Ajansı Editör: Abdullah Ortaç
Etiketler:
Yorumlar
Haber Yazılımı