Haber Detayı
03 Haziran 2013 - Pazartesi 19:12 Bu haber 1281 kez okundu
 
“ Yasa,Devrim Değil Geri Gidiş”
Yeni Tüketici yasası taslağını değerlendiren Tüketici Birliği Federasyonu Üyesi ve Siirt İli Tüketici Koruma Derneği Genel Başkanı Mehmet Enver Aytaç; “taslak tüketicinin beklentilerini karşılamaktan çok uzak” dedi.
Gündem Haberi
“ Yasa,Devrim Değil Geri Gidiş”

Yeni Tüketici yasası taslağını değerlendiren Tüketici Birliği Federasyonu Üyesi ve Siirt İli Tüketici Koruma Derneği Genel Başkanı Mehmet Enver Aytaç; “taslak tüketicinin beklentilerini karşılamaktan çok uzak” dedi.

Tüketici Birliği Federasyonu Üyesi ve Siirt İli Tüketici Koruma Derneği Genel Başkanı Mehmet Enver Aytaç konuyla ilgili şu açıklamayı yaptı.

Hazırlanan ve bir devrim gibi kamuoyuna yansıtılmaya çalışılan yeni tüketici yasası taslağı tüketici beklentilerini karşılamaktan uzak olduğu gibi eski kanunu aratacak gibi gözükmektedir.

Tüketicinin en önemli şikayeti olan deli dumrul vergisi gibi ihdas edilen türlü adlarla soyulmasına neden olan ücret kalemleri, tasarının kanunlaşması halinde daha da artacaktır. Çünkü mevcut taslak tüketicilerle sözleşme imzalayan şirket ve firmaların tüketicilerden çeşitli ücret ve masraf almalarının önünü açmaktadır.

Tasarı Taslağının geçici 1. maddesi ile bu tasarı taslağının yürürlüğe girmesinden önce kurulan ve halen geçerli olan sözleşmeler de bu Kanun kapsamında sayılmaktadır. Bu düzenleme bugün kredi kartlarından yıllık kart ücreti ile çekilen kredilerden dosya masrafı ve yeniden yapılandırma ücreti alamayan bankalara geçmişe dönük olarak tüketiciyi soyma imkanı getirmektedir. Tüketici kanunu geçmişe dönük soygun imkanı getirdiğinden tam bir geriye gidiştir.

Bu tasarı tüketicinin değil, bankaların tasarısıdır. Tasarı ile bugüne kadar tüketici adına tek bir olumlu iş yapmamış BDDK ya tüketicinin aleyhine birçok karar alabilme imkanı getirilmesi ise ayrı bir tutarsızlıktır.''dedi.


ARTUKLU HABER AJANSI-SİİRT

Kaynak: (AHA) - Artuklu Haber Ajansı Editör: Abdullah Ortaç
Etiketler: Yeni, Tüketici, yasası, taslağını, değerlendiren, Tüketici, Birliği, Federasyonu
Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
“ Yasa,Devrim Değil Geri Gidiş”
“ Yasa,Devrim Değil Geri Gidiş”
Yorumlar
Haber Yazılımı