Yazı Detayı
07 Haziran 2018 - Perşembe 18:22 Bu yazı 479 kez okundu
 
Leyle-i Kadir Gecesi ve fazileti
NUMAN ALADAĞ
numan2363@hotmail.com
 
 

Muhterem Müslümanlar,

 

 

Artuklu Haber Sitesi  Ailesi olarak, Leyle-i Kadir Gecenizi Tebrik eder. Allah Tekrarını Nasip Etsin. Cenab-ı Allah, yaptığınız tüm ibadet ve duaları kabul etsin. Amin...

 

 

 

10 Haziran Pazar günü'nü Pazartesi'ye bağlayan Ramazan-ı şerifin 27'ci gecesi, gece Leyle-i Kadir Gecesidir.
 
NOT: Leyle-i Kadir Gecesi yazısını, sizlerle erken paylaşıp bilginize sunmanın sebebi: Bazı dua ve ibadetleri yapmayı tazeleyip, hazırlık yapmanız içindir.
 
Kur'an, kör taklide muhalefet eder. Kur'an, hakiki mucizedir. Kur'an, akılları hayrete düşüren mukaddes kitaptır.
 
Kur'an-ı Kerim, Müslümanlara bir üstütlük hissi verir. Kur'an-ı kerim'in verdiği bu his, büyük milletleri ilerleme-gelişmeye sevk eden en büyük kudrettir. 
 
Kur'an fakirklere teselli verir. Haksızları ayıplar. Mevkimakam ve zenginlik imtiyazı (Ayrıcalık) tanımaz. Kur'an, riyakarlık duygularıyla Müslüman görünüp rüşvet yiyen, veren, göz yuman ve devletin malını talan edenlere karşı Kur'an, korkusuz doğru yolu gösteren, bir kuvvettir. Cenab-ı Allah, rüşvete bulaşanları islah etsin. Eğer ki, islah olmayacaklarsa ve aldıkları rüşveti aynen iade etmeyeceklerse Allah, onları kahr-ı perişan etsin inşallah. Amin
 
Kur'an öyle bir sestir ki onu bütün dünya dinleyebilir. Bu sesin aksi saraylarda, çöllerde, şehirlerde, devletlerde çınlar.
 
Düşman şerrinden muhafaza duası: ''Allahümme münzilel kitab, Sealhisap. İhzimilahzap ihzümhün ve zelilhüm.''
Manası: (Ey kitap inzal eden çabucak hesap gören Allahım düşmanların cemiyetlerini dağıt, onları perişan et.)
Namazlardan sonra bu duayı okuyanı Cenab-ı Allah düşman şerrinden muhafaza eder ve gönül muradını ihsan eyler. Ahiretde ve mahşerde hesabı kolayca görülür. 
 
İlaçla tedavisi mümkün olmayan ''ruhi ve bedeni'' rahatsızlık için yedi gün, yedişer defa hulusu kalp ile okuyan kimseyi Cenab-ı Allah mübtela olduğu hastalıktan kurtulur buyuruyor. 
DUA: ''Ya mubdielberaya ve muidefa bade fenaiha bikudretihi bihürmeti Muhammedin ve ehli beyti Muhammed.''
NOT: Bu dua, Pakistan ve dünya'nın önde gelen Kur'an-ı tefsir Hocası, yakın dostum, Muhammed Taqi Usmani tarafından, 1986 yılında yazıp bana  verdi. Ve daima bu duayı okumamı önerdi.
 
Numan Aladağ diyor ki: ''Kur'an okuyup Cenab-ı Allah'a inanan insanlar, hastalıklara karşı daha güçlü irade sahibi olup sabır edip şifaya kavuşuyorlar. Cenab-ı Allah'a inanan ve maneviyatları güçlü olan insanlar hastalıkların sebep olduğu acıları daha az hmekte ve şükür edip  hastalıklarıyla yaşamaya daha çabuk adapte olmaktadırlar. Allah'a inanan hastaların hastalıkların sebep olduğu acılara daha kolay mücadele ettiklerini, bunun da hastalığın tedavisi için önemli bir etken olduğunu unutmamalıyız. İradeyi güçlendirmek, hastalığın yarısını tedavi etmek demektir. 
Onun içindir ki, Kur'an okumasını bilenler ve dinlemeye özen göstern hastalar için, Leyle-i Kadir gecesi kaçırılmayacak bir fırsattır.'' 
 
Numan Aladağ diyor ki: ''Sadakat ve samimiyetle müslümanım diyenler,  Cenab-ı Allah'a su ve hava kadar muhtaç olduğunun bilincinde olmalıdır.''
Kuran'nın öğrettiği esaslar zerre kadar aksamıyor. İnsanoğlu, bütün sistemileriyle Kur'an esaslarından ileri gidemez.
 
Kur'an'ın sağlıkla ilgili kurallar sayesinde, haşerat kalabalık olan  başta Hindistan olmak üzere, Asya ülkeleri tehlikeden kurtulmuştur
 
1- Hz. Muhammed (s.a.v.) hadis-i şeriflerinde: Kadir gecesinde okunacak dua: ''Allahümme inneke afüvvün tuhibül afve fa'fi anni'' dusını okuyun buyuruyor. 
Manası: (Allah'ım sen çok affedicisin, affı seversin, beni affet.) diye dua et buyurdu.
 
2- Bu Mübarek Kadir gecesini ibadetlerimizle ede etmeli, kaza namazı kılmalı, Kur'an-ı Kerim okumalı ve okuyan varsa dinlemelidir. 
 
3- Ezbere okumasını bilenler 100 kere Kadir Suresini okumalı, bilmeyenler ise kitaba bakarak özellikle sesli okumayı tercih etsinler.
 
4- Kabristanlıklar ziyaret edilerek Kur'an okumasını bilenler, Kur'an okusunlar, bilmeyenler ise bildiklerini okusunlar. 
 
5- Bin aydan hayırlı olmak ile beraber meleklerin yeryüzüne inerek şafak zamanına kadar Kur'an okuyarak, namaz kılarak, dua ederek, imkanlarımız kadar hayır hasenat yapmak ve yardımda bulunma çok faziletli ve sevaptır.
 
Böyle mübarek geceleri fırsat bilerek her zaman'kinden daha fazla Cenab-ı Allah'a karşı vazifelerimizi, sadakat ve samimiyetle yapmalıyız. Kadir gecesi, dünya ve ahiretimiz için en büyük fırsat ve saadet kaynağı olduğunu hiç bir zaman unutmamalıyız. 
 
Resulullah Efendimiz'in ruhuna salat-ü selamlar göndermeli, bu geceyi sahur ve sabah namazına kadar eda etmeliyiz. 
 
Hz. Muhammed (s.a.v.) hadis-i şeriflerinde: ''Kim inanarak ve mükafatını da yalnız Cenab-ı Allah'tan umarak Leyle-i Kadir Gecesini ihya ederse, geçmiş günahları affedilir.'' NOT: Haram ve rüşvetçiler bu hadis-i şerif-i okuyup, yedikleri rüşveti iade etmelidirler ki, Cenab-ı Allah dualarını kabul edip, günahlarını affetsin. 
 
Utancı giden kimsenin kalbi de ölür. (Hz. Ömer r.a.)

Ne söylediğine ve hangi zamanda söylediğine dikkat et. (Hz. Ebubekir)
 
Cahillerin kalbi dudaklarında, alimlerin ağzı kalplerindedir. (Hz. Ali r.a.) 
 
Değerli okuyucular,
''İnsana en yakın zaman atidir'' kelamı, ne kadar yerinde bir söz! Dün denecek kadar yakın bir tarihte, Mübarek Ramazan-ı şerifi eda etmenin heyecanı ile sevinirken, bayrama yaklaşmışız. Bu Mübarek aydan ayrılmanın üzüntüsü, bayramın sevinci kadar büyüktür.
 
İslamın şartlarından bulunan Orucun farz kılındığı, Kur'an gibi muhteşem bir kitabın indirildiği Ramazan-ı şeriften ayrılmak çok zor oluyor. Lakin bin aydan hayırlı bir geceye kavuşmak için bu ayrılığa katlanmak gerekiyor. Ayrılıkta kavuşma, kavuşmakta ayrılış, üzücü ve tad, birlikte ve iç içe sunulmuş bulunmaktadır.
 
Leyle-i Kadir'in bu yüce değeri nereden gelmektedir?
 
Cenab-ı Allah'ın kitabı olan Kur'an-ı Kerim, Leyle-i Kadir'de indirilmiştir. Leyle-i Kadir, gerçekten değeri yüksek bir gecedir. Kur'an'ın bu gecede inmeye başlaması ile kıymeti bir kat daha arttı. Zira sultana saray gerekirdi. Kur'an sultanına Kadir gecesi zarf oldu. Kitab-ı ilahinin ineceği zamannın, diğer zamanlardan daha üstün bir değere sahip olması tabiidir. Kur'an-ı Kerim'in bu gecede indirilmesi geceye ikinci bir şeref kazandırmış oldu.
 
Leyle-i Kadir'in , kadiri bilinirse ondan istifade edilir. Değeri bilinmedikçe her gece Kadir olsa ne istifademiz olur. Bunun içindir ki ''Her gördüğünü Hızır bil, her geceni Kadir bil'' buyruluyor. Hz. Muhammed (s.a.v.) hadis-i şeriflerinde: ''Kim (faziletine) inanarak ve (Allah'ın rızasını) umarak Kadir gecesinde (İbadet için) kalkarsa geçmiş günahları affolunur'' buyuruyor.
 
Üzüntüyü, sadece kendi ümmetinin kısa ömürde fazla hayra koşmayacağından ileri gelmekte idi. Cenab-ı Allah, Habibi'nin kalbini hoş etmek için bu geceyi ikram etti. Bir gecede bin ayın sevabını lütfedeceğini vaad buyurdu. 
 
Değişik rakamlar taşıyan kağıt paraların, birbirinden fark ve üstünlüğü, ne kağıtlarının eb'atından ve de niteliğinden ileri gelmektedir. Sadece darbhanenin vurduğu üzerindeki rakamdan doğmaktadır. Kadir gecesinin değeri de, manevi darbhanede böyle basılmıştır. Mevlamıza göre ne güçlük var. 
 
Rüşvet alanların, verenlerin ve göz yumanların, Kur'an-ı Keri'me, İslamiyete ve vatana verdikleri zararları gözönüne alarak, bu riyakarların işledikleri günah ve suçlara ortak olmamamız gerekir. Eğer bu zihniyette olanlarla beraber değilsek o zaman, 24 Haziran da çok, ama çok dikkat etmemiz gerekir.
 
Rüşvet ve harama göz yuman siyasileri desteklememeliyiz ki, Cenab-ı Allah bu mübarek Leyle-i Kadir gecesinde yaptığımız dua ve ibadetler kabul olsun. Eğer bile bile destek verdiğimiz zaman, onların tüm faaliyetlerine ortak olacağız değil mi?
 
İslam alemi olarak, biliriz ki sabır; ahlaki esasların en yükseği ve hatta ana mayasıdır. Sabır denilen meziyyete sahip olmayan insanlar bencil düşünce ve maddiyatı ön planda tutma ahlakına sahip olmaları münasebetiyle riyakarlığını onaylayan insanlardır. Tıpkı bunun gibi ahlak bakımından en üstün bir mevki ihraz etmiş olanlar da mutlaka sabır denilen meziyete sahip olan kimselerdir. Zira; hem dünya yaşamındaki engelleri yenmek, hem de Allah yolunda bazı tahammülü güç eziyet ve cefalara katlanmak, nefsin hoşuna gitmeyen sıkıntılara razı olmak Cenab-ı Allah'ın rızasını kazanmak tamamen sabır denilen ahlaki üstünlük sayesinde mümkündür.
 
Ey 
 
Cenab-ı Allah sabredenleri felah ve saadetle müjdeliyor. Oruç tutarak  sabredenlerin dünyada ve kendi huzurunda nail olacakları yüksek mevkiden ve saadetten çok bahsediyor. Allah'ın bu medhine layık olmak vicdan sahibi insan için en büyük şeref değil midir?
 
Cenab-ı Allah nice Leyle-i Kadir Gecesine Emsal-i Azisesiyle tekrar bizleri eriştirmesini feyiz ve bereketilerinden faydalandıran kullarının kervanına cümle İslam aleminie nasip etsin. Amin...
 
Bir hürmeti seyyidel mürselin
Velhamdu llilahi Rabbil Alemin
 
 
Cenab-ı Allah, Vatanımıza, Bayrağımıza, toprağımıza göz dikenleri, rüşvetçileri ve Riyakarları, kahr-ı perişan etsin, fırsat vermesin. Amin...
 
Cümle vatan şehitlerini, Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü rahmetle, Gazileri minnetle anar. Hasta ve yaralılara acil şifalar dileriz.
 
Kaynakça: Hindistan'nın, eski İslam araştırma enstütüsü genel müdürü, Seyyid Asaf Ali
Pakistan'lı dünyaca ünlü din görevlisiKur'an-ı Kerim tefsir hocası, Muhammed Taqi Usmani
Bilecik eski Müftüsü mimberden sesleniş,  Mehmed Emre 
Bazı Hadis-i şerif kaynakçası, Erzurumlu Hafız Abdullah Aldır Hoca
 
 
 
            
                       
 
Etiketler: Leyle-i, Kadir, Gecesi, ve, fazileti,
Yorumlar
Yazarın Diğer Yazıları
15 Ocak 2019
Başarı merdivenini çıkarken...
112 Okunma.
06 Ocak 2019
Mübarek elma, hem deva hem şifadır
422 Okunma.
28 Aralık 2018
DİZ-MAFSAL AĞRILARI VE KUVVET ŞURUBU REÇETELERİ
802 Okunma.
06 Aralık 2018
Lahananın şaşırtıcı faydaları
1873 Okunma.
24 Kasım 2018
Mart seçimleri borsasında hisse senedi alma yarışı
1759 Okunma.
18 Kasım 2018
Mevlid kandili ve birlik-beraberlik ruhu
918 Okunma.
09 Kasım 2018
ATATÜRK ve İslam Dini
1326 Okunma.
28 Ekim 2018
CUMHURİYET ve tarımla geleceğimiz daha güvenlidir.
1068 Okunma.
27 Eylül 2018
HERŞEY MİLLİ EKONOMİ İÇİN
2339 Okunma.
16 Eylül 2018
Eğitim ve Milli Ekonomi
380 Okunma.
10 Eylül 2018
HİCRİ YILBAŞI VE AŞURA GÜNÜ
310 Okunma.
07 Eylül 2018
ADALE VE KRAMP AĞRISI
275 Okunma.
28 Ağustos 2018
ZAFER BAYRAMI VE EKONOMİK TERÖR
389 Okunma.
18 Ağustos 2018
Kurban Bayramı ve Mutluluğumuz
1081 Okunma.
12 Ağustos 2018
Vatan sevgisi ve raf bedeli şartı
1196 Okunma.
30 Temmuz 2018
Domates de ki mucizeler ve yerli malı
963 Okunma.
23 Temmuz 2018
RÜŞVETE DUR DİYEBİLİRİZ
726 Okunma.
15 Temmuz 2018
Kahraman TÜRK Milleti'nin, 15 Temmuz Zaferi
698 Okunma.
07 Temmuz 2018
KİREÇLENME TEDAVİSİ İÇİN, MUCİZE REÇETELER
798 Okunma.
26 Haziran 2018
OĞUL OTU VE GİZLİ MUCİZELERİ
802 Okunma.
21 Haziran 2018
Güçlü irade ve Adalet
396 Okunma.
17 Haziran 2018
VAKİT RÜŞVETLE MÜCADELE VAKTİDİR
402 Okunma.
13 Haziran 2018
MÜ'MİNLERİN BAYRAMI
377 Okunma.
03 Haziran 2018
24 Haziran Zaafer olsun
398 Okunma.
28 Mayıs 2018
ATATÜRK VE RAMAZAN-I ŞERİF
410 Okunma.
21 Mayıs 2018
Ekonomik Terör ve Kudüs
399 Okunma.
15 Mayıs 2018
Ramazan- Şerif ve Huzurumuz
393 Okunma.
12 Mayıs 2018
Devlet Bahçeli ve Mühendis Binali Yıldırım'ın Dikkatine!
494 Okunma.
06 Mayıs 2018
24 Haziran da ki irade, istikbali tayin eder
467 Okunma.
29 Nisan 2018
Berat Gecesinin bereketi
487 Okunma.
16 Nisan 2018
DEMOKRASİ DE İRADE ÖNEMLİDİR
419 Okunma.
31 Mart 2018
Şahsiyet ve Topluma Hizmet
897 Okunma.
27 Mart 2018
Karaciğer Yağlanmasına bitkisel destek
803 Okunma.
21 Mart 2018
Regaip Kandili ve Biz
672 Okunma.
17 Mart 2018
Çanakkale Ruhumuz ve Anzaklar
760 Okunma.
08 Mart 2018
TÜRKLER KİMDİR*
1098 Okunma.
01 Mart 2018
EKLEM İLTİHABI İÇİN, ZERDEÇAL-ZENCEFİL
866 Okunma.
18 Şubat 2018
Yetim Hakkı, Samimiyet ve Rüşvet
1824 Okunma.
11 Şubat 2018
Her sabah alacağımız kararlar, Her akşam kendimize soracağımız sorular
1101 Okunma.
04 Şubat 2018
TEMEL GIDA-İÇECEK VE TARIM
1150 Okunma.
28 Ocak 2018
ZAYIFLAMA VE İLTİHABI KURUTMA REÇETELERİ
1194 Okunma.
22 Ocak 2018
CİLT GÜZELLİĞİNİZ İÇİN DOĞAL ÇÖZÜMLER
1135 Okunma.
14 Ocak 2018
FİLİSTİNDEN HARRAN OVASINA
950 Okunma.
08 Ocak 2018
DUA, ŞİFA VE MUTLULUKTUR
546 Okunma.
01 Ocak 2018
MİSAFİR AĞIRLAMA GELENEKLERİ
614 Okunma.
17 Aralık 2017
SANAYİLEŞMEYİ ENGELLEYEN DÜŞMANLAR
567 Okunma.
29 Kasım 2017
Mevlid Kandiliniz Mübarek Olsun
554 Okunma.
24 Kasım 2017
ÖĞRETMEN OLMAK KOLAY DEĞİL
535 Okunma.
17 Kasım 2017
BESLENME VE MİLLİ TARIM
530 Okunma.
28 Ekim 2017
''CUMHURİYET'' BAYRAMDIR
631 Okunma.
23 Ekim 2017
Terör ve hastalık oluşturan sektörler
631 Okunma.
14 Ekim 2017
GÖZLE GÖRÜLMEYEN DÜŞMANLARIMIZ
629 Okunma.
02 Ekim 2017
DİZDEKİ KİREÇLENMEYE ÇÖZÜM REÇETELERİ
865 Okunma.
25 Eylül 2017
Sosyal hastalıklarımız (Rüşvet-Raf Bedeli)
655 Okunma.
12 Eylül 2017
MEVSİM DEĞİŞİKLİĞİNDE ÖKSÜRÜK TEDAVİSİ
704 Okunma.
31 Ağustos 2017
Kurban Bayramını, Bayram Kılmak Elimizde
607 Okunma.
29 Ağustos 2017
ZAFER BAYRAMININ 95 Cİ YILDÖNÜM COŞKUSU
634 Okunma.
21 Ağustos 2017
Salatalıkla Sağlığı Yakala
650 Okunma.
03 Ağustos 2017
FESLEĞEN (TULSİ)'NİN FAYDALARI
857 Okunma.
13 Temmuz 2017
ŞEHİTLERİMİZE VEFA
578 Okunma.
02 Temmuz 2017
Raf Bedeli uygulaması karşısında milli duruş
662 Okunma.
24 Haziran 2017
Mü'minlerin Bayramı
674 Okunma.
20 Haziran 2017
Kadir Gecesi bir fırsattır
745 Okunma.
09 Haziran 2017
TEMİZLİK, MÜSLÜMANLIĞIN İLK ADIMIDIR
697 Okunma.
31 Mayıs 2017
RAMAZAN-I ŞERİF'İN GETİRDİKLERİ
1621 Okunma.
25 Mayıs 2017
Ramazan-ı Şerifin Şifalı armağanları
742 Okunma.
18 Mayıs 2017
TARİHİN BARIŞMAZ DÜŞMANLARI !
606 Okunma.
14 Mayıs 2017
EKONOMİK TERÖRÜN BİLİNMEYEN YÖNLERİ!
688 Okunma.
09 Mayıs 2017
BERAT GECESİNDE HUZUR VE BEREKET
743 Okunma.
07 Mayıs 2017
TOPLUM EĞİTİMİNDE ŞAHSİYET VE EKONOMİK MİLLİYETÇİLİK
717 Okunma.
30 Nisan 2017
PROTEİN SAVAŞINDA TÜRKİYE
562 Okunma.
22 Nisan 2017
MİLLİ VE MANEVİ MUTLULUĞUMUZU İDRAK EDELİM
689 Okunma.
16 Nisan 2017
ÖZLÜ SÖZLERDE HAK VE ÖZGÜRLÜK
877 Okunma.
12 Nisan 2017
GÜZELLİĞİNİZ VE SAĞLIĞINIZ İÇİN ÇİLEK SAFASI
563 Okunma.
29 Mart 2017
Regaip Kandilinin Fazileti
1079 Okunma.
26 Mart 2017
HAYAT İÇİN ADALETİN önemi
657 Okunma.
23 Mart 2017
İnsan Hedefi ve Demokrasi
509 Okunma.
16 Mart 2017
Milli Duruş ve 18 Mart
652 Okunma.
11 Mart 2017
Ekonomik terör bizi vuruyor.
712 Okunma.
06 Mart 2017
Silahsız işgal ve kuruş vurgunu
769 Okunma.
04 Mart 2017
Milli Hakimiyet, Riyakarlık ve Rüşvet
682 Okunma.
25 Şubat 2017
Damar tıkanıklığı ve güçlü hafıza için çözüm...
730 Okunma.
18 Şubat 2017
Himalaya etekleri ile Muğla nın ortak yönü
635 Okunma.
11 Şubat 2017
RAJASTHAN'da GUATIR TEDAVİSİ
785 Okunma.
04 Şubat 2017
Bahar Mevsiminde Korunma Yöntemleri
753 Okunma.
29 Ocak 2017
ATATÜRK'Ü DOĞRU TANIYALIM (DÜZELTME)
818 Okunma.
23 Ocak 2017
RAJASTHAN'DAN SAĞLIK VE MUTLULUK ÖNERİLERİ
757 Okunma.
15 Ocak 2017
MİLLİ SERMAYEYE VE SAHİP ÇIKALIM
813 Okunma.
12 Ocak 2017
KİREÇLENME TEDAVİSİ İÇİN İLAHİ HİKMETLER
869 Okunma.
02 Ocak 2017
RAJASTHAN'dan kanser riskini azaltan çareler
856 Okunma.
24 Aralık 2016
YILBAŞI FIRSATÇILIĞI
816 Okunma.
29 Kasım 2016
YEŞİL MERCİMEK VE ŞİFALI ARMAĞANLARI
765 Okunma.
23 Kasım 2016
ÖĞRETMENLERİMİZE SEVGİ ÖĞRETMENLER GÜNÜNÜZ KUTLU OLSUN
1161 Okunma.
15 Kasım 2016
SİNÜZİT İÇİN ŞİFALI ARMAĞANLAR
868 Okunma.
13 Kasım 2016
İnsan da ve doğa da sevgi
890 Okunma.
09 Kasım 2016
ATATÜRK'ü 78 ci Yılında Rahmetle Anıyoruz....
625 Okunma.
03 Kasım 2016
HİNDİSTAN DA HASTALIKLARA KARŞI MUCİZE KARIŞIM
1439 Okunma.
Haber Yazılımı