Yazı Detayı
09 Haziran 2018 - Cumartesi 20:00 Bu yazı 570 kez okundu
 
İZMİR’DE BİR ARI KRALİÇE; C E Y D A
AYTEN DİRİER
mardintoplumsaldayanisma@hotmail.com
 
 

İZMİR’DE BİR ARI KRALİÇE; C E Y D A

 

 

    İzmir’de yaşayan 250 bini aşkın Mardinli, toplumun her kesiminde yer aldığı halde, ilk kez 2002’de AK Partili Tevfik Ensari ile TBMM’nde temsil edildi. Sonraki seçimlerde tüm çabalara rağmen Mardinli vekil adayları listeye giremedi. 27.Dönem için birçok kişi aday adayı olduğu halde, sürpriz Ankara’dan yapıldı. Bir sürprizin olacağını, daha 8 Nisan’da AK Parti Konak Kongresi yapılırken hmiştim. Kongreye katılan 26.Dönem Mardin Milletvekili Ceyda Bölünmez Çankırı’ya hemşerilerimizin sıcak ilgisi, Ankara için bir uyarı gibiydi.  Başbakan Binali Yıldırım’ın aday olduğu İzmir’den, TBMM’nde kısa sürede kendini kanıtlamış, çalışkan, empati sahibi, insanlara -özellikle kadınlara- dokunan, tanınan,  modern bir adayın varlığı elbette AK Parti için bir kazanç olacaktı.

 

    Ardında artı olarak, Mardin’de hayrat işleriyle efsaneleşen babası, Türkiye’nin her yerindeki Mardinlilerce tanınan, sıkışılan anların Hızır’ı, projelerin tamamlayıcısı, Başkanlığında Mardin Sporu Birinci Lige taşıyan, tamamladığı Cami ve hibe ettiği Eğitim kurumlarında(2 Lise, 2 Fakülte binası) soyadını ölümsüz kılan, 22.Dönem Milletvekili Süleyman Bölünmez vardı.

 

*ÖZGEÇMİŞİ

 

    Babasının Ankara’ya yerleşmesinde on yıl sonra 5 Eylül 1978’de doğan Ceyda Bölünmez, Başkent Üniversitesi mezunu olup, çok iyi derecede İngilizce biliyor. 1999 yılında çalışma hayatına atılıp, 2004’ten itibaren Akaryakıt ve Lojistik sektörlerinde(M-Oil ve Ekin Denizcilik) Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı olarak çalışmaya başladı. Mardinliler Eğitim Vakfı(MAREV)’nın kurucuları arasında yer alan Ceyda Bölünmez, Mardindeki eğitim kurumlarıyla da bağlantıları organize etti. İş adamı Talip Çankırı ile evli olup, iki çocuk annesidir.

 

    1 Kasım 2015’teki 26.Dönem seçimlerinde TBMM’ne AK Parti Mardin Milletvekili olarak giren Ceyda Bölünmez Çankırı, Dışişleri Komisyonu üyesi, Yerel Yönetimler Başkan Yardımcısı, TBMM Başkanlık Divanı üyesi görevlerinden sonra, Türkiye’nin ilk kadın Meclis İdare Amiri oldu. Meclise kadın eli değince oluşan değişiklikler kısa sürede Meclis dışında da dikkat çekerek, takdir topladı. Ankara’daki görevin yanı sıra bir eli hep Mardin’de oldu ve genelde kadınlara dokundu. O Mardinliler için artık bir Arı Kraliçe olup, dinamik bir şekilde boş kovanı balla doldurtmaya başladı. Adı sahiplenme, saygı, sevgi duygularının bileşkesi olarak herkesçe tek olarak benimsendi; CEYDA…

 

*PROJELERİ

 

    Son Başbakan Binali Yıldırım’dan sonra çantasında projeleri ile İzmir’e gelen AK Parti 1.bölge 3.sıra adayı Ceyda Bölünmez Çankırı, öğleden sahura kadar, ev, kahve, sokak, mahalle, köy ziyaretleriyle İzmir’in her kesimiyle görüşüp, sorunları dinlerken çözüm için projelerini de anlattı. Hayatı kolaylaştıran, eğitimden spora birlik ve beraberliği pekiştiren çabalarının yanısıra, millî değerlere sahip çıkan projeleri hep geleceğe yönelik…

 

-Mardin’de kurduğu “Topraktan Tabağa” Tarımsal Kalkınma Kooperatifleriyle, topraktan gelen berekete girişimci kadınları ortak etmek ve kadın istihdamını arttırmayı amaçladıklarını; Anadolu çiftçisinin yüzyıllardır ambarında saklayarak, toprakla buluşturduğu atalık tohumlarının tehdit altında olduğunu, bunu önlemek için “Topraktan Tabağa” Tarımsal Kalkınma Kooperatifi ve yürütülen 6 projeyle bunu önlemeyi hedeflediklerini belirtti. Projenin diğer bir hedefinin ise yerel ve Suriyeli mülteci kadın çiftçilerin toplumsal entegrasyonu ve istihdamına olumlu katkıda bulunmak olduğunu, bir hipermarket zinciri ile anlaşarak, 300 kadın çiftçinin ürünleri için satış garantisi aldıklarını vurguladı.

 

    Bu tarım modelinde, yerel tohumları kurtarmanın yanısıra, kadınlarımızı sürdürülebilir iş imkanlarına kavuşturma, eğitim alırken sosyalleşerek toplumsal hayata aktif biçimde katılma ve kendilerini geliştirme imkanı da sunulduğunu belirterek; İzmir’in yerel özellikleri ve ürün yapısını gözönünde bulundurarak, burada da uygulayacağını, tüm girişimci kadınları projelerine ortak etmek istediğini söyledi.

 

-“İzmir, ülkenin gözbebeği. Halkın istekleri özellikle de kadınların talebi çok önemli. Artık İzmirliyim” diyerek, İzmir’e hazır olduğunu farklı toplantılarda dillendirdiği görüşlerle kanıtladı. Üreten kadının mikro kredilerle destekleneceğini, kadın emeğinin değerlendirileceğini, kadınlara kendi işyerini kurabilmesi için desteğin artırılacağını belirtti. Vatandaşlara iş imkanı sağlama noktasında tüm çözüm ortakları ile işbirliğine hazır olduğunu vurguladı.

 

-Sosyal Devlet geleneğinin AK Parti ile güçlendiğini, 15 yılda 4,2 milyar TL yatırım yapıldığını, 2012 yılında başlatılan yardım kapsamında eşi vefat eden ve hiçbir sosyal güvencesi olmayan kadınlara  maaş bağlandığını,  yardımın başlangıç tarihinden itibaren 2018 Mart dönemi sonuna kadar 130,29 Milyon TL kaynak aktarıldığını; 18 yaşından küçük muhtaç çocuklara verilen ve Öksüz ve Yetim Yardımı kapsamında yardımın başladığı tarihten itibaren 2018 Mart dönemi sonuna kadar 1,68 Milyon TL kaynak aktarıldığını belirtti.


    "Allah Devletimize zeval vermesin, Cumhurbaşkanımıza uzun ömür versin" diye dua edenlere; “bu yardımlar sosyal devlet olmanın gerekliliğidir" diyen Vekilimiz,  AK Parti iktidarının ortaya koyduğu bu hizmetlerin devamı için halkın desteğini beklediklerini vurgulayarak; “AK Parti iktidarında yaptıklarımız, yapacaklarımızın teminatıdır. Hizmet bizim genlerimizde var. Kaliteli eğitim için teknolojiyi yaygınlaştırdık, çağın ötesine geçtik. artış ile birlikte nitelik bakımından kaliteyi yükseltip eğitimde teknolojiden üst düzeyde yararlanmaya başladık” dedi.

 

-Vatandaşların  ulaşım ve dönüşüm konularındaki şikayetleri üzerine; “Hükûmet olarak 15 yılda İzmir’e ulaştırma ve haberleşme alanında 5,25 milyar TL’si yap işlet devret olmak üzere 16,2 milyar TL yatırım yaptık. İzmir’in hızına hız kattık. İzmir’i diğer şehirlere bağlayan devlet yollarını 522 kilometreye; ilçe, belde ve köyleri şehir merkezine ulaştıran il yollarını 755 kilometreye, otoyolları 282,5 kilometreye uzattık. Böylece kente erişimi daha hızlı ve güvenli hale getirerek İzmir’deki karayolu ağını 831,5 km’si bölünmüş yol olmak üzere 1.559,5 kilometreye ulaştırdık. Hükümetimizin yatırımları da olmasa İzmir daha fazla trafik sorunuyla karşı karşıya olacaktı" diyerek şöyle devam etti.

 

    “Biz hizmet etmekte sınır tanımıyoruz, yeter ki bize desteğinizi sürdürün. Hükûmet olarak verebileceğimiz desteği veriyoruz. Ancak yerel yönetimlerin yapması gereken hizmetlerde elimiz bağlı kalıyor.  Bu seçimlerde vereceğiniz destek yerel seçimlerde de sandığa yansıyacaktır.  İzmirli isterse yerelde de AK hizmetlere kavuşabiliriz” diyerek, her alanda hizmete hazır olduklarını belirtti.

 

*TEK EL ALKIŞ TUTMUYOR!

 

     Her anı dolu programında Mardinli,  Güneydoğu ve Doğulu İzmirlilerle her gün buluşan Ceyda Bölünmez Çankırı, Ege Mardinliler Derneği ziyaretinde “Tek el alkış tutmuyor. Ne yaparsak birlikte yapacağız. Gücümüzü birlik ve beraberliğimizden alıyoruz” dedi. İzmir Adaylığının kendisi için bir ödül olduğunu söylemesi üzerine, bir hemşerimiz;  “İzmir adaylığının size ödül olduğunu söylediniz ama esas burada yaşayan Mardinliler için bir ödüllendirmedir. Yapacağınız hizmetler başta bize gurur verecek. Artık İzmir’de yaşayan hemşerilerinizin hem çınarı hem gülü olacaksınız” diyerek, ortak görüşü seslendirdi.  Tanıştırıldığımda, önceki toplantılarında İzmir Mardinli Kadınlar Derneği’nin kurulması hakkındaki görüşünü desteklediğimizi, İZMARKAD adıyla kurulacak derneğe toplantıya katılan kadınların potansiyel aday olduğunu, Kaymakamımızın desteğiyle bütün Mardinli dernekler İMAF çatısı altında birleşse de, bir kadın derneğinin gerekli olduğu önerim ilgi gördü. Konuşmasıyla beni onure eden  Vekilimizin “Tek el alkış tutmuyor” deyişinin slogan olması dileğim

    İzmir’de atom karınca dediğimiz Vali Yardımcısı/Karabağlar Kaymakamı Mehmet Sadık Tunç ve kadınların dayanağı değerli eşi balarısı Mukaddes Tunç’tan sonra bir Arı Kraliçe-Ceydamız da oldu. Şehrin her kesiminde yer alan hemşerilerimiz arasında, Karabağlar’daki  dayanışmanın aynısını tüm İzmir’e yayacaklarından eminim. Dernekteki toplantıya katılan farklı parti sempatizanı hemşeriler, onun mütevazı, içten, dost canlısı duruşunu gördükten sonra görüş değiştirdi. Bu etkinin dalga dalga yayılması, Mardinlilerin gönlündeki yerinin tüm İzmir’e yayılması temennisiyle, üstün başarılar dilerim. 

 


 

 

 
Etiketler: İZMİR’DE, BİR, ARI, KRALİÇE;, C, E, Y, D, A,
Yorumlar
Yazarın Diğer Yazıları
11 Temmuz 2018
EBRU BAYBARA DEMİR'E SOSYAL MEDYADAN DESTEK OLALIM
3181 Okunma.
17 Haziran 2018
B A B A M
1019 Okunma.
05 Haziran 2018
İZMİR’İN HOŞGÖRÜ RENGİ MARDİN SİVİL TOPLUM KURULUŞLARI
1016 Okunma.
13 Mayıs 2018
İZMİR KADINLAR BİRLİĞİ DERNEĞİ/İZKAB
566 Okunma.
12 Mayıs 2018
FRANSIZ, GEÇMİŞE DE FRANSIZ!
305 Okunma.
02 Mayıs 2018
SEÇİM STARTI, NEDEN İZMİR’DE VERİLDİ?
912 Okunma.
27 Nisan 2018
AFRİN’DE DİRİLİŞ
325 Okunma.
17 Nisan 2018
İZMİR EKONOMİ ÜNİVERSİTESİ 17 YAŞINDA
395 Okunma.
13 Nisan 2018
Mİ’RAÇ
485 Okunma.
28 Mart 2018
ÇİN’İN ÜNLÜ SOPRANOSU DİLBER YUNUS’U DİNLERKEN
946 Okunma.
14 Mart 2018
İZMİR KARABAĞLAR’DA GÜZEL ŞEYLER OLUYOR
1602 Okunma.
09 Mart 2018
İDÜ GÖRKEMLİ BİR TÖRENLE DÜNYA KADINLAR GÜNÜNÜ KUTLADI
837 Okunma.
28 Şubat 2018
II.ABDÜLHAMİD HAN GÖKTEN İNDİ!
965 Okunma.
19 Şubat 2018
ÇİN, YENİ YILI “MUTLU BAHAR BAYRAMI” GÖSTERİSİYLE İZMİR’DE BAŞLATTI
1407 Okunma.
17 Şubat 2018
I.AFRİN SAVAŞI ve ÖNEMİ-1119
759 Okunma.
05 Şubat 2018
BİNİKİ YÜZ YILDIR ORTADOĞU COĞRAFYASINDAYIZ
1461 Okunma.
22 Aralık 2017
YILBAŞI’NIN TARİHÇESİ VE TÜRKLERDE AĞAÇ-GÜNEŞ KÜLTÜ
2295 Okunma.
29 Kasım 2017
RAVZA’DA YAKARIŞ
443 Okunma.
10 Kasım 2017
ATATÜRK’ÜN YAZDIĞI ŞİİRLER
656 Okunma.
22 Ekim 2017
HAC GÜNCESİ – 2 / MEDİNE-İ MÜNEVVERE
719 Okunma.
03 Ekim 2017
HAC GÜNCESİ-DAVET
630 Okunma.
21 Haziran 2017
KADİR GECESİ ve İBADETİ
671 Okunma.
18 Haziran 2017
BABAMIN MİRASI; ERDEM…
574 Okunma.
07 Nisan 2017
KÂZIM KARABEKİR MESELESİ
968 Okunma.
26 Mart 2017
ULUSLARARASI ÇAKA BEY SEMPOZYUMU
1099 Okunma.
21 Mart 2017
NEVRUZ’UN GEÇMİŞİ
1072 Okunma.
15 Mart 2017
İZMİR EKONOMİ ÜNİVERSİTESİ’NDE TASARIM YILDIZLARI DOĞUYOR
760 Okunma.
01 Mart 2017
HOCALI KATLİAMI, AZERBAYCAN BAĞIMSIZLIĞININ DİYETİ,,,
675 Okunma.
26 Şubat 2017
Ö.FARUK GÜLTAŞLI ŞEFLİĞİNDEKİ RÜŞTÜ ŞARDAĞ KONSERİ
1156 Okunma.
06 Ocak 2017
İZMİR KURTULUŞUN SEMBOLÜ
1026 Okunma.
05 Ocak 2017
VAZİYET-İ UMUMİYE MİLLÎ BİRLİĞİ GEREKTİRİYOR
1149 Okunma.
19 Aralık 2016
TÜRK YILMAZ
883 Okunma.
19 Ekim 2016
PAŞAVAT ÇINARININ DÖKÜLEN YAPRAKLARI
4578 Okunma.
01 Ekim 2016
15 TEMMUZ DEMOKRASİ ve ÖZGÜRLÜK TÜRKÜSÜ
814 Okunma.
11 Eylül 2016
“KUT”LU ÖNDER
925 Okunma.
06 Ağustos 2016
B İ R O L A L I M
900 Okunma.
18 Temmuz 2016
ORDU MİLLET NÖBETTE
2020 Okunma.
29 Nisan 2016
100. YILDÖNÜMÜNDE KÛT’ÜL AMARE SAVAŞI
1256 Okunma.
18 Mart 2016
ÇANAKKALE DENİZ SAVAŞI-18 MART 1915
1036 Okunma.
23 Şubat 2016
“MEZOPOTAMYA’DA İHANET EDEN, KUDÜS’TE HANÇERLENİR!”
1243 Okunma.
07 Ocak 2016
ATATÜRK’ÜN KOMŞULARLA İLİŞİKİSİ
1584 Okunma.
22 Aralık 2015
MEVLİD KANDİLİ
1200 Okunma.
03 Aralık 2015
KADIN HAKLARI
1144 Okunma.
26 Kasım 2015
ARTIK KELİMELERDE ŞAPKA ^ KULLANILACAK
1083 Okunma.
17 Kasım 2015
İLK TAMPON DEVLET GÜNEY DOĞU’DA KURULDU
1246 Okunma.
10 Kasım 2015
HATAY’IN DİYETİ ATATÜRK’ÜMÜZ
1425 Okunma.
07 Kasım 2015
ÂRİF MİLLET
1080 Okunma.
14 Eylül 2015
DİKKAT! 5. KOL YOĞUN FAALİYETTE…
1458 Okunma.
09 Eylül 2015
9 EYLÜL RUHU, TARİHİ TEKRARLATMAYACAK!
850 Okunma.
25 Ağustos 2015
Yüreğim Kışlan
1266 Okunma.
03 Ağustos 2015
Güneş yanığına önlem.
1021 Okunma.
03 Ağustos 2015
Güneş yanığına önlem.
798 Okunma.
18 Temmuz 2015
BİRLİĞİN HARCI BAYRAM
1050 Okunma.
19 Mayıs 2015
19 MAYIS’IN ÖNEMİ
1480 Okunma.
07 Mayıs 2015
MARDİN’DE HIDRELLEZ YEMEĞİ
1290 Okunma.
01 Mayıs 2015
ÇOCUKLAR ATALARINI TANIDIKÇA, ÖZGÜVENLERİ ARTACAK
1582 Okunma.
25 Mart 2015
ÇANAKKALE SAVAŞLARI KRONOLOJİSİ
1188 Okunma.
24 Şubat 2015
CABER’DEKİ SÜLEYMAN ŞAH KİMDİR?
1460 Okunma.
04 Eylül 2014
BİRLİK ve BERABERLİĞİMİZİN ÇİMENTOSU SİVAS KONGRESİ...
2569 Okunma.
08 Temmuz 2014
I.DÜNYA SAVAŞI’NIN NEDENLERİ Ayten DİRİER
1981 Okunma.
29 Mayıs 2014
İSTANBUL FETHİNİN TÜRK VE DÜNYA TARİHİNDEKİ ÖNEMİ-4
2014 Okunma.
20 Mayıs 2014
ATATÜRK’ÜN BAĞIMSIZLIK HAREKETLERİNDEKİ ÖNCÜLÜĞÜ
1902 Okunma.
17 Nisan 2014
YENİ YAYINLAR - 2014
1883 Okunma.
13 Nisan 2014
147 yıllık İZMİR BELEDİYE BAŞKANLARI
1784 Okunma.
05 Nisan 2014
2014 YEREL SEÇİM MESAJI; BAĞIMSIZLIK KARAKTERİMDİR!
2934 Okunma.
22 Mart 2014
NEVRUZ KİMİN BAYRAMI?
1846 Okunma.
18 Mart 2014
ÇANAKKALE DENİZ ZAFERİ-18 MART 1915
1433 Okunma.
01 Mart 2014
HOCALI KATLİAMI, AZERBAYCAN BAĞIMSIZLIĞININ DİYETİ,,,
1426 Okunma.
12 Şubat 2014
ŞEHZADE MUSTAFA NASIL ÖLDÜRÜLDÜ?
2064 Okunma.
25 Aralık 2013
KANUNÎ, ŞEHZADELERİNİ NEDEN BOĞDURDU?
1939 Okunma.
23 Aralık 2013
TÜRKOVİZYON TÜRK DÜNYASI ŞARKI YARIŞMASI
1376 Okunma.
02 Aralık 2013
İNOVASYON HAFTASI
1475 Okunma.
01 Aralık 2013
DURUN! DURUN BİRAZ…
1724 Okunma.
21 Kasım 2013
MARDİN’İN KURTULUŞU
3249 Okunma.
14 Kasım 2013
KERBEL’NIN AĞIDI, TAHILLARIN TÜRKÜSÜ AŞURE
2816 Okunma.
10 Kasım 2013
ATATÜRK'ÜN DEVRİMCİLİK ANLAYIŞI...
1367 Okunma.
11 Ekim 2013
İZMİR MUTFAĞIMDAN BAYRAM TATLILARI(10 ÇEŞİT)
1648 Okunma.
02 Ekim 2013
SEYYİD MÜKERREMEDDİN EMİR SULTAN
2209 Okunma.
28 Eylül 2013
MARDİN’DE BAHAR ve NERGİZİYE SALATASI
2066 Okunma.
09 Eylül 2013
Dokuz Eylül ve İzmirlilik ruhu
1223 Okunma.
05 Ağustos 2013
ADNAN AVUKA, İZMİR’DE MARDİN RÜZGÂRI ESTİRDİ
3322 Okunma.
30 Temmuz 2013
1 YAZAR * 1 KİTAP Ayten DİRİER
1640 Okunma.
25 Temmuz 2013
Mardin'de Bayram/Paskalya Çöreği : İKLİÇE
1843 Okunma.
Haber Yazılımı