301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
14 Haziran 2018 - Perşembe 12:41 Bu haber 662 kez okundu
 
İSTANBULʹDA ÇOCUK MECLİSİʹNDEN BİNLERCE ÇOCUĞA AFET EĞİTİMİ
Ankara Haberi
İSTANBULʹDA ÇOCUK MECLİSİʹNDEN BİNLERCE ÇOCUĞA AFET EĞİTİMİ

İstanbul Büyükşehir Belediyesi çocukların afetler konusunda bilinçlenmeleri ve bu konunda duyarlı bireyler olmaları için her yıl Afetten Korunma Eğitimleri düzenliyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Gençlik ve Spor Müdürlüğü bünyesinde faaliyetlerini sürdüren Çocuk Meclisi her yıl eğitim ve öğretim dönemi boyunca afetlerden korunma eğitimleri düzenliyor.

AFETLER KONUSUNDA BİLİNÇLİ BİREYLER YETİŞİYOR
Afet eğitimleri Türkiyeʹnin sel, taşkın, deprem, heyelan, toprak kayması ve çığ gibi doğal afetlerle sık sık karşılaşan bir ülke olması ve İstanbulʹun da bu afetlere zaman zaman maruz kalması dolayısıyla gerçekleştiriliyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesiʹnin Afet Koordinasyon Merkezi (AKOM) ve İBB Çocuk Meclisi işbirliğinde yapılan eğitimlere İstanbulʹdaki ilk ve ortaokul öğrencileri dahil ediliyor. Çocuklar üzerinde afet bilincinin yerleşmesi, onların olası afetlere karşı hazırlıklı olmaları ve afetler sırasında neler yapmaları gerektiğini bilen bireyler olmaları amacıyla gerçekleştirilen eğitimler bu yıl 2017 - 2018 eğitim ve öğretim yılının tamamlanması ile birlikte sona erdi.

SÖZLÜ VE GÖRSEL ANLATIM İLE TATBİKATLI EĞİTİM
İlk olarak afeti hayatlarının bir parçası olarak görmeleri gerektiğinin anlatıldığı eğitimler alanında uzman kişiler tarafından AKOMʹun eğitim merkezinde verildi. Eğitimlerde öğrencilere afet öncesi alınması gereken tedbirler ve afet sonrası yapılması gerekenler sözlü olarak anlatılırken, Türkiye ve İstanbulʹda yaşanan sel, deprem ve heyelan gibi afetlerden elde edilen videolar ve fotoğraflar izletildi. Hazırlanan sunum ve simülasyonlarla olası afetlerde uygulamalı olarak neler yapılması gerektiğini öğrenen çocuklara tatbikatlar da yaptırıldı.

12 YILDA YAKLAŞIK 30 BİN ÇOCUK KATILDI
İstanbul Büyükşehir Belediyesi afetten korunma eğitimlerini 2006 yılından bu yana her yıl düzenli olarak yapmaya devam ediyor. 2015 yılından itibaren İBB Çocuk Meclisi tarafından düzenlenen eğitimlere 2017 - 2018 eğitim öğretim yılı sonu itibariyle 134 okuldan 7 bin 377 öğrenci katıldı. Çocuk meclisi eğitimlere son üç yılda 285 okuldan 13 bin 108 öğrenciyi dahil ederken, Büyükşehir Belediyesi olarak 2006 yılından bu yana düzenlenen tüm afet eğitimlerinde 682 okuldan 29 bin 850 öğrencinin bilinçlenmesi sağlandı.
Kaynak: Editör:
Etiketler: İSTANBULʹDA, ÇOCUK, MECLİSİʹNDEN, BİNLERCE, ÇOCUĞA, AFET, EĞİTİMİ,
Yorumlar
Haber Yazılımı